Rejestracja

Ból głowy po jedzeniu – co ma do tego szyja?

Data publikacji: 18 lipca, 2025 | Kategoria: Dolegliwości | Powrót do bloga
Kobieta z dłońmi przy skroni. Ból głowy - żuchwa. Co ma do tego szyja

Gdy podczas jedzenia lub po jego zakończeniu pojawia się ból głowy, nie sposób tego zlekceważyć. Zwłaszcza gdy sytuacja ta powtarza się za każdym razem i nie znajdujesz żadnego sposobu na uwolnienie się od dolegliwości. Na pewno nie warto czekać, aż samo przejdzie, ponieważ bez konkretnych działań z twojej strony problem może się pogłębiać.
Jeśli dokucza ci ból głowy i za każdym razem jest to związane ze spożywaniem posiłków, skorzystaj z pomocy osteopaty. Dlaczego właśnie do tego specjalisty powinieneś umówić się na wizytę? Odpowiedź znajdziesz poniżej, a do tego dowiesz się, czy skojarzenie „ból głowy – żuchwa” może mieć znaczenie, gdy chodzi o źródło twoich dolegliwości.

Co ma wspólnego przeżuwanie z napięciem mięśni

Zależność na linii ból głowy – żuchwa to coś, o czym warto wiedzieć. Zwłaszcza gdy dolegliwości pojawiają się po jedzeniu, gryzieniu, czy w stresie.
Mało kto zastanawia się, co dokładnie dzieje się w obrębie szczęki i żuchwy, gdy wkłada do ust jedzenie. Przeżuwanie to automatyczna czynność, która przestaje taką być, gdy coś zaczyna cię boleć. Dopiero wtedy zastanawiasz się, czy iść do dentysty, czy może do innego specjalisty, by uwolnił cię od bólu podobnego do migreny.


Osteopatia cranio-sacralna - migreny Częstochowa

Osteopata Częstochowa

W leczeniu podchodzimy do problemów zdrowotnych w sposób holistyczny. Ciało traktujemy jako całość i skupiamy się na przyczynie dolegliwości, z którymi przychodzą do nas pacjenci.
Niezależnie, czy cierpisz na przewlekły ból głowy, czy też zmagasz się z innymi problemami zdrowotnymi, osteopatia to bezpieczna i skuteczna forma terapii. Umów się na konsultację i dowiedz się, jak możemy ci pomóc.


Podczas przeżuwania ogromną pracę wykonuje staw skroniowo-żuchwowy i zawiadujące nim mięśnie znajdujące się w tym obszarze, a dokładnie mięsień żwacz, skroniowy, boczny oraz skrzydłowy przyśrodkowy. Te wszystkie struktury codziennie wykonują tysiące mikroruchów, które pozwalają ci mówić, gryźć, ziewać czy śmiać się. Co ważne, są one połączone z innymi mięśniami twarzy i szyi. Zgromadzone w nich napięcie i stres w połączeniu z nieprawidłowymi wzorcami ruchowymi mogą skutkować bólem nie tylko w rejonie szczęki, ale też w skroniach, potylicy, a nawet w oczodołach.

Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) współpracuje nie tylko z mięśniami żucia, ale też z mięśniami szyi, karku oraz klatki piersiowej. Wszystkie te struktury mają znaczący wpływ na ustawienie głowy i żuchwy, a ich przeciążenie może skutkować bólem głowy. Do tego bogate unerwienie TMJ sprawia, że dolegliwości mogą też mieć swoje źródło w stanach zapalnych, podrażnieniach, czy napięciach.

Nerwy, które łączą szczękę, szyję i czaszkę

Nerw trójdzielny to piąty nerw czaszkowy, który odpowiada za czucie oraz funkcje motoryczne w obrębie twarzy. Unerwia też mięśnie żucia i podzielony jest na trzy gałęzie: oczną, żuchwową i szczękową. Gdy staw skroniowo-żuchwowy i otaczające go mięśnie są przewlekle napięte, nie jest to obojętne dla nerwu trójdzielnego. Oznacza to, że może dochodzić do jego podrażnienia, co skutkuje bólem promieniującym do oka, policzka lub do gardła. Zdarza się, że jest tak silny, iż w pierwszej chwili możesz go pomylić z migreną.

Do tego nerw trójdzielny stanowi połączenie między mięśniami żucia, stawem skroniowo-żuchwowym, receptorami czucia twarzy, zębami i zatokami, a do tego jego neurony zbiegają się w tym samym miejscu, co neurony rdzeniowych nerwów szyjnych. Tym samym również napięcia w obrębie szyi w połączeniu z przeciążonym stawem skroniowo-żuchwowym mogą powodować ból głowy.

To nie wszystko, ponieważ podrażnienie nerwu trójdzielnego może skutkować tak zwanym bólem referowanym, który zlokalizowany jest w zupełnie innym miejscu, poza obszarem, które stanowi jego źródło.

Jak wygląda terapia w rejonie stawu żuchwowego

Osteopata zawsze patrzy na ciało człowieka, jak na zespól naczyń połączonych, a do leczenia podchodzi holistycznie. Tak też jest w sytuacji, gdy przychodzisz do niego z bólem głowy związanym z jedzeniem, w które zaangażowany jest staw skroniowo-żuchwowy. Specjalista ten nie dąży jedynie do rozluźnienia znajdujących się tu mięśni. Swoim działaniem terapeutycznym obejmuje też szyję, obręcz barkową, a nawet przeponę. Wykorzystuje do tego wybrane metody wchodzące w skład terapii manualnej.

Przeczytaj także:


Mężczyzna z bólem głowy. Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego – blog

Jak duży ból wywołuje neuralgia nerwu trójdzielnego wiedzą tylko ci, którzy się z nim zmagają. Jak fizjoterapia może pomóc w jego złagodzeniu?


To mogą być manipulacje, mobilizacje, rozciąganie, balansowanie, techniki mięśniowo-powięziowe, czy praca z nerwem błędnym i układem trzewnym.
Swoim działaniem obejmuje cały łańcuch przyczynowo-skutkowy, co skutkuje poprawą zakresu ruchu żuchwy, zmniejszeniem częstotliwości bólu głowy, rozluźnieniem mięśni barków, szyi i twarzy oraz mniejszym zmęczeniem w ciągu dnia.

Ból głowy — żuchwa. Kiedy to nie problem stomatologiczny

W pierwszej chwili połączenie ból głowy – żuchwa może wskazywać, że to problem stomatologiczny. I możesz myśleć, że to właśnie do tego specjalisty powinieneś się udać w pierwszej kolejności. Otóż niekoniecznie. Jak już wiesz, przyczyny mogą być zupełnie inne i bardziej złożone. I choć wizyta w gabinecie stomatologicznym ci nie zaszkodzi, to bardzo możliwe, że ból podczas jedzenia wciąż będzie się pojawiał.

Diagnostyka różnicowa – osteopata Częstochowa radzi

Dlatego warto poprosić o pomoc osteopatę, który znajdzie przyczynę twoich dolegliwości, stosując diagnostykę różnicową. To metoda, która polega na eliminowaniu potencjalnych przyczyn i docieraniu do najbardziej prawdopodobnych, aż zostanie ta właściwa.
Podejście holistyczne sprawia, że osteopata ocenia nie tylko stan stawu skroniowo-żuchwowego, który zwykle jest pierwszym podejrzanym. Analizuje też twoją postawę ciała, napięcia mięśniowe, pracę układu nerwowego i możliwe anomalie w ustawieniu kręgosłupa.

Wizytę u osteopaty jako tego, do którego zgłosisz się w pierwszej kolejności, powinieneś rozważyć w sytuacji, gdy od pewnego czasu:

  • podczas jedzenia i ziewania boli cię głowa,
  • razem z bólem w okolicy skroni czujesz sztywność szyi i napięcie w karku,
  • przy otwieraniu ust masz dziwne wrażenie, jakby żuchwa uciekała w jedną stronę.

Jeśli okaże się, że za ból głowy odpowiada jednak problem w obrębie jamy ustnej i samego stawu skroniowo-żuchwowego, osteopata może cię skierować do stomatologa.

Samodzielna profilaktyka napięć twarzy

Niezależnie, czy cierpiałeś już z powodu bólu głowy, które miało swoje źródło w napięciach twarzy, szyi i żuchwy, czy też chcesz zapobiec tego rodzaju dolegliwościom, warto wdrożyć konkretne działania profilaktyczne. O dokładne instrukcje możesz poprosić osteopatę lub swojego dentystę, dzięki czemu od początku zadbasz o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń.
W rozluźnieniu mięśni twarzy i uwolnieniu napięć pomoże ci automasaż mięśnia żwacza, rozciąganie mięśni szyi, ćwiczenia mobilizujące żuchwę oraz ćwiczenia oddechowe. Pomyśl też o wdrożeniu technik redukujących stres, ograniczeniu spożycia kofeiny, unikaniu wielogodzinnego spędzania czasu przed komputerem oraz o zadbaniu o zdrowy sen na poduszce ortopedycznej.

Źródło:

  1. www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551641/
  3. www.medonet.pl/zdrowie,nerwy-czaszkowe—rodzaje–uszkodzenia,artykul,1727020.html
  4. www.magazyn-stomatologiczny.pl/a3836/Autoterapia-stawu-skroniowo-zuchwowego–Czesc-1—–techniki-zewnatrzustne.html/m745

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top