Migrena – leczenie z użyciem terapii manualnej
Zmagają się z nią miliony ludzi na całym świecie. Zaburzenie neurologiczne, takie jak migrena, utrudnia codzienne funkcjonowanie i potrafi odebrać radość z życia. Z migreną walczy się poprzez leczenie farmakologiczne, ale nie tylko. Na ból migrenowy bardzo pomaga terapia manualna. Dlaczego? I jakie techniki można stosować w przypadku migren?
Migrena – co to takiego?
Migrena jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym. Określa się ją mianem napadowej choroby przewlekłej, ponieważ atakuje znienacka i na określony czas całkowicie potrafi zdezorganizować życie chorego. Niejednokrotnie nie może on wstać z łóżka, jeść i wyjść z domu. Zmaga się także z okropnym bólem głowy, nadwrażliwością na światło dzienne oraz wymiotami. Niektóre migreny poprzedza tzw. aura, która charakteryzuje się mroczkami przed oczami lub pojawiającymi się przez kilka sekund plamkami.
Jeśli chcesz poprawić funkcjonalność stawów, mięśni i tkanek miękkich oraz przywrócić im optymalną sprawność, skorzystaj z terapii manualnej w naszym gabinecie.
Umów się na konsultację i dowiedz się, jakie korzyści możesz odnieść z tego rodzaju zabiegów.
Ból migrenowy można łagodzić za pomocą leków zapobiegających nasilającym się atakom, lecz nie zawsze są one skuteczne. Ponieważ migrenę uznano za chorobę wywołaną czynnikami neuronalnymi bądź naczyniowymi, coraz częściej jest ona traktowana jak uraz, który można wyleczyć dzięki technikom zmniejszającym napięcie naczyń i rozluźniającym. W ten sposób działa terapia manualna, więc jeśli dokuczają ci migreny, koniecznie zajrzyj do gabinetu fizjoterapii.
Dlaczego masz migrenę?
Migrenowe bóle głowy powstają z rozmaitych powodów. Winą za ich istnienie obarcza się predyspozycje genetyczne oraz nadmierny stres. Migrenę mogą wywołać zaburzenia odżywiania i związane z nimi choroby. Przy anemii, nadciśnieniu i skrajnym osłabieniu też możesz doświadczyć dyskomfortu związanego z migreną.
Dolegliwości bólowe mają charakter klastrowy i pulsujący. Co ciekawe, lokalizują się głównie po jednej stronie, rzadko obejmując całą głowę. Migrena wywołuje lawinę szeregu objawów, począwszy od światłowstrętu aż do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Czasami trudno zapobiec jej wystąpieniu, pomimo istnienia leków hamujących ataki. Choroba lubi się nawracać, więc nie da się jej wyleczyć całkowicie.
Migrena w fizjoterapii
Jako fizjoterapeuci uważamy, że przyczyną powstawania migreny może być skurcz naczyń wewnątrzczaszkowych albo zaburzony mechanizm odruchu trójdzielno-naczyniowego. Prostymi słowami mówiąc, chodzi o wzmożone napięcie wewnątrzczaszkowe, które doprowadza do powstania dolegliwości bólowych i wyzwala inne symptomy choroby. Bazując na tej teorii, pomagamy osobom z migreną poprzez techniki terapii manualnej, co zresztą wykazało się wysoką skutecznością.
Terapia manualna opiera się o serię łagodnych lub gwałtownych chwytów i ucisków, które wykonuje wykwalifikowany fizjoterapeuta. Wykorzystanie techniki powięziowej, będącej jednym z jej elementów, rozluźnia i zmniejsza napięcie, a także poprawia krążenie krwi i limfy. Migrenę leczy się także na podstawie techniki czaszkowo-krzyżowej, która stanowi odnogę osteopatii.
Przebieg zabiegów fizjoterapeutycznych stosowanych w leczeniu migren
Zabiegi w gabinecie są zawsze poprzedzane dokładnym wywiadem medycznym. Musimy wiedzieć, czy masz jeszcze inne choroby przewlekłe i jaki jest ogólny stan twojego zdrowia. Dopiero później przystępujemy do opracowania planu zabiegowego. Techniki manualne nie są dla każdego. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegów są niektóre poważne schorzenia oraz zaostrzone stadia chorób psychicznych.
Technika powięziowa, którą wykorzystujemy do leczenia migreny, opiera się na holistycznym podejściu do pacjenta. Podobnie jak w założeniach osteopatii, organizm traktuje się jak jedność, a przyczyn powstania dolegliwości upatruje nie tylko na wskazanych obszarach ciała. Sama powięź to tkanka łączna, obejmująca zarówno mięśnie i stawy, jak i nerwy. Rolowanie, manipulacja, masaż, trening powięzi bądź terapia punktów spustowych umożliwiają przywrócenie organizmowi balansu, sprzyjają rozluźnieniu, a także zapobiegają złym nawykom ruchowym.
Technika czaszkowo-krzyżowa z kolei, działa na podstawie delikatnych ucisków rąk fizjoterapeuty w obrębie czaszki pacjenta, jego klatki piersiowej i przepony. Dzięki temu rozluźniają się łączno-tkankowe. Ich wzmożone napięcie odpowiada za szereg problemów zdrowotnych, w tym objawów dezorganizujących codzienność, jak ma to miejsce przy migrenie. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest odłamem osteopatii.
Czy techniki manualne w leczeniu migren są bezpieczne i skuteczne?
Tak. Techniki manualne są bezpieczne dla pacjenta, jeśli wykonuje je wykwalifikowany fizjoterapeuta lub osteopata. Każdy zabieg, nawet ten bardzo niepozorny, wiąże się z ryzykiem, jednak jest ono minimalne. Trzeba pamiętać, że poprawa stanu zdrowia nie będzie odczuwalna od razu. Co prawda, jeden zabieg może przynieść ulgę, ale faktycznych efektów należy się spodziewać po całej serii.
Przeczytaj także:
Migrena na co dzień – jakie nawyki mogą nasilać objawy?
Migrena bardzo często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Aby sobie pomóc, powinniśmy zmienić nawyki. Jakie dokładnie i dlaczego?
Terapia powięziowa i czaszkowo-krzyżowa są powszechnie stosowane w leczeniu takich zaburzeń, jak migrena i związanych z nimi objawów. Łagodzą dolegliwości bólowe i wydłużają znacznie okres bez kolejnych napadów bólu. Ciekawostką jest fakt, że skuteczność działania terapii manualnej wykazano w badaniach naukowych, co stanowi podstawę do dalszego rozwoju tej techniki i praktykowania jej w gabinetach fizjoterapeutycznych.
Jeśli dokucza ci migrena, zgłoś się do specjalistów z Ochmed. Zrobimy wszystko, co możemy, żebyś znów mógł się cieszyć życiem bez bólu i innych meczących objawów tej choroby.