Rejestracja

Przewlekłe bóle pleców: Jakie są najczęstsze przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Data publikacji: 3 września, 2024 | Kategoria: Nowości | Powrót do bloga
Przewlekłe bóle pleców: Jakie są najczęstsze przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Przewlekłe bóle pleców są zjawiskiem powszechnym. Ich obecność wiąże się ze znacznym dyskomfortem dla pacjenta, ponieważ potrafi całkowicie wyłączyć go z codziennego funkcjonowania. Mimo że leczenie przewlekłego bólu pleców jest zależne od przyczyny, to stałym elementem terapii jest fizjoterapia. Zobacz, jakie leki możesz stosować i które zabiegi przyniosą ci faktyczną ulgę.

Przewlekłe bóle pleców – przyczyny powstania

Przy przewlekłych bólach plecy trudno o jednoznaczną etiologię, ponieważ powstają one na skutek negatywnego działania szeregu czynników. Do takich zalicza się między innymi przeciążenia oraz zwyrodnienia, złamania bądź inne urazy. Odpowiedzialnością za przewlekłe bóle pleców obarcza się także otyłość, niehigieniczny tryb życia, ropnie, nowotwory, a nawet nałogowe palenie tytoniu. Predyspozycje genetyczne i narażenie na nieustanny stres też mają wpływ na ich powstanie.


Rehabilitacja kręgosłupa - Częstochowa

Rehabilitacja kręgosłupa Częstochowa

Jednym z objawów problemów zdrowotnych kręgosłupa jest ból pleców, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w złagodzeniu i uwolnieniu od tego rodzaju dolegliwości, umów się na konsultację. Dowiesz się, jakie korzyści mogą ci przynieść osteopatia i fizjoterapia.


Jak widzisz, ból pleców to wbrew pozorom skomplikowana dolegliwość. Tym bardziej, że nie zawsze pochodzi od kręgosłupa i niekoniecznie jego winowajcą jest przeciążenie mięśni. Przewlekłe bóle pleców to częsty zwiastun innych, bardzo poważnych schorzeń. Możesz je odczuwać przy półpaścu, stanach zapalnych nerek i trzustki. Są również jednym z objawów somatycznych depresji.

Jakie objawy towarzyszą przewlekłym bólom pleców?

Jednym ze znamiennych symptomów tej dolegliwości jest ból. Bardzo często uniemożliwia on normalne funkcjonowanie, ogranicza sprawność i mobilność. Jeśli cierpiałeś kiedykolwiek na przewlekłe bóle pleców, masz świadomość, jak trudne jest radzenie sobie z bólem i narastającą sztywnością stawów. Bywają momenty, że farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych efektów, a wręcz przeciwnie, pojawiają się inne objawy, będące działaniami niepożądanymi leków. Co gorsza, ból nie mija nawet przy zmianach pozycji. Odczuwasz go podczas stania, leżenia i siedzenia. 

Przewlekłe bóle pleców – jak wygląda diagnostyka?

W diagnostyce bólu pleców pomocne są badania obrazowe i ultrasonografia. Oceniają one stopień uszkodzenia kręgów i okalających je mięśni. W niektórych przypadkach przydaje się także scyntygrafia kości. Poza tym podstawą są badania laboratoryjne, zwłaszcza gdy ból ma podłoże reumatologiczne. Znalezienie przyczyny bólu pleców jest niezbędne do wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

Jak możesz leczyć przewlekłe bóle pleców?

Przewlekłe bóle pleców możesz leczyć rozmaitymi sposobami. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne są jedynie częścią terapii. W sytuacji dużego dyskomfortu warto, abyś zgłosił się do fizjoterapeuty lub osteopaty. Plan leczenia oparty na twoich badaniach diagnostycznych może okazać się lepszym lekarstwem, aniżeli środki farmaceutyczne. Miej na uwadze, że większość leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych ma negatywny wpływ na śluzówkę żołądka, co także manifestuje się bólem. Z pewnością nie chcesz kolejnych problemów związanych z funkcjonowaniem twojego organizmu.

Fizjoterapia i osteopatia mają bardzo szeroki zakres działania. Zabiegi leczą wiele schorzeń, nie tylko tych o podłożu reumatoidalnym czy neurologicznym. Do specjalistów możesz pójść nawet z zapaleniem przydatków, które też objawia się przewlekłym bólem w okolicy pleców.

Przewlekłe bóle pleców

Techniki fizjoterapeutyczne i osteopatyczne, które leczą przewlekłe bóle pleców

Zastosowanie konkretnych technik fizjoterapii lub osteopatii jest zależne od przyczyny twoich dolegliwości. Przy bólach związanych z dysfunkcją kręgosłupa pomocna będzie terapia manualna. Techniki ręczne polegające na manipulacjach i mobilizacjach przemieszczą twoje stawy w odpowiednie miejsce. Ból nie ustąpi od razu, ale ulgę poczujesz już po pierwszym zabiegu. Podobnie rzecz ma się z techniką energii mięśniowej. Metoda relaksuje, poprawia krążenie, niwelując jednocześnie wzmożone napięcie mięśniowe. Ono także jest odpowiedzialne za przewlekłe bóle pleców.

Jeśli chciałbyś spróbować pozbyć się dyskomfortu za pomocą alternatywnych metod leczenia, udaj się na spotkanie z osteopatą. Założeniem technik osteopatycznych jest holistyczne podejście do pacjenta. Oznacza to, że możesz nie tylko wyleczyć ból pleców, ale też poznać prawdziwą przyczynę swoich dolegliwości. W osteopatii szuka się jej w całym organizmie, kompletnie nie skupiając się na bolącym obszarze. Zabiegi łagodzą ból, odprężają i niwelują napięcie w mięśniach. Poza tym do osteopaty możesz przyjść z wieloma schorzeniami, nie tylko z kręgosłupem, mięśniami, stawami i więzadłami.

Sucha igłoterapia na ból pleców

Dolegliwości bólowe w plecach zwalcza też igłoterapia. Zabiegi z użyciem igieł podobnych do akupunkturowych przeprowadza wykwalifikowany specjalista. Nakłuwa on tak zwane punkty spustowe, które są zlokalizowane wokół źródła bólu. Zabieg może początkowo nasilić odczucia bólowe, lecz miną one po kilku godzinach. Technikę określa się mianem suchej, ponieważ w trakcie nakłuwania punktów spustowych nie podaje się żadnych leków. Są one aplikowane podczas zabiegów „na mokro”.

Przeczytaj także:


mężczyzna z wadą postawy

Nieprawidłowa postawa ciała – nie ignoruj objawów bólowych

Nieprawidłowa postawa ciała jest efektem niekorzystnego działania szeregu czynników. Wada bądź uraz wiąże się z bólem i ograniczeniem ruchomości stawów, co bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zobacz, jak możesz sobie pomóc.


Dzięki rehabilitacji i fizjoterapii masz szansę uniknąć interwencji chirurgicznej. Nawet jeśli będzie taka konieczność, takie metody leczenia będą kluczem do powrotu do sprawności. Chętnie odpowiemy na nurtujące cię pytania. Przyjdź lub zadzwoń do gabinetu Ochmed Częstochowa, a zobaczymy, jak możemy ci pomóc w walce z bólem.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top