Rejestracja

Co powoduje bóle stawów u młodych osób?

Data publikacji: 29 grudnia, 2024 | Kategoria: Nowości | Powrót do bloga
Bóle stawów łokciowych

Bóle stawów są dolegliwością wieloprzyczynową. Jego winowajcą są zwykle  zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe lub  choroby zapalne. U młodych bardzo często powstaje po urazach i przy złamaniach. Może być jednak zwiastunem poważnego schorzenia o charakterze reumatycznym. W takich sytuacjach wskazana jest rehabilitacja i fizjoterapia.

Dlaczego bolą mnie stawy?

Bólem stawów nazywamy  dolegliwość powstałą w obrębie stawów i otaczających go struktur. Najczęściej wynika on z uszkodzeń mechanicznych, ale nie zawsze. Stawy mogą ulec wyniszczeniu w wyniku choroby, co coraz częściej spotyka młode osoby. Musisz pamiętać, że ból stawów nie jest domeną osób w podeszłym wieku. Bywa, że zmagają się z nim nastolatkowie poniżej 16. roku życia.


Terapia manualna jest bardzo przydatna w leczeniu urazów sportowych

Terapia manualna Częstochowa

Jeśli chcesz poprawić funkcjonalność stawów, mięśni i tkanek miękkich oraz przywrócić im optymalną sprawność, skorzystaj z terapii manualnej w naszym gabinecie.

Umów się na konsultację i dowiedz się, jakie korzyści możesz odnieść z tego rodzaju zabiegów.


Początkowe fazy bólu stawów są istotne z klinicznego punktu widzenia. Istotne znaczenie ma rodzaj bólu, jego natężenie, a przede wszystkim czas trwania dolegliwości. Jeśli uszkodzenie stawu powstało na tle mechanicznym, ból minie po kilku bądź kilkunastu dniach. Jeśli nic się nie zmienia, a ból wręcz narasta, czas zgłosić się do lekarza.

Niektóre patologiczne zmiany w stawach spowodowane są poważnymi chorobami przewlekłymi. Do takich należą m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy lub młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów. Towarzyszy im szereg innych objawów, nie tylko dolegliwości bólowe.

Bóle stawów u młodych osób wywołane chorobami. Czy ja to mogę mieć?

Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów (MRZS), znane jako młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej. Zbiera żniwo wśród bardzo młodych osób, szczególnie tych będących w okresie dojrzewania oraz młodszych. Jego charakterystyczną cechą są dolegliwości bólowe, zazwyczaj w obrębie jednego, czasem kilku stawów jednocześnie. MRZS mogą towarzyszyć inne objawy np. gorączka, złe samopoczucie ogólne lub wysypka. Cierpią także na poranną sztywność. Jednak wiele zależy od rodzaju zapalenia i stadium zaawansowania choroby. Jak widać, młode osoby też chorują. Bardzo często są to małe dzieci.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba występująca u dorosłych, ale nie dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Zmagają się z nią także młodzi. Schorzenie te bywa uwarunkowane genetycznie i choć jest chorobą autoimmunologiczną, zdarza się, że ustępuje wraz z wiekiem. Objawy RZS są niemalże identyczne z symptomami młodzieńczego zapalenia stawów.

Kobieta z bólem stawu skokowego

Nie musisz chorować przewlekle, żeby czuć dyskomfort. Przeciążenie stawów, zwichnięcie, pęknięcie lub złamanie także prowadzi do bólu. Leczenie urazu jest o wiele prostsze, aniżeli leczenie poważnej choroby.

Czy są badania, które mogę wykonać przy bólu stawów?

Jeśli chcesz zdiagnozować bóle stawów, potrzebujesz dobrego specjalisty. Główną rolę odgrywa wywiad medyczny, zwłaszcza okoliczności powstania dysfunkcji. Poważne choroby stawów nie ujawniają się przecież w jeden dzień. Dają o sobie znać przez wiele miesięcy, co już powinno nasunąć ci konieczność pojawienia się u lekarza. Specjalista zbada cię i na podstawie zebranych informacji skieruje na badania laboratoryjne oraz obrazowe. Bardzo ważne jest, żebyś wykonał także te, które dotyczą chorób reumatycznych.

Jak już wiesz, przyczyną bólu stawów mogą być z pozoru niewinne urazy, dlatego tak wiele zależy od charakteru dolegliwości. Zastanów się, czy jest ona trwała, czy powstała znienacka. To wiele mówi.

Leczenie bólu stawów u młodych ludzi

To, jak leczyć bóle stawów u młodych ludzi, jest zależne od wyników badań. Jeśli jest to uraz lub przeciążenie, stosuje się opatrunek i leki przeciwbólowe hamujące także stan zapalny Podobne leczenie jest przy chorobach reumatoidalnych, ale ta terapia to terapia stała, ponieważ schorzenia te są z natury nieuleczalne. Dzięki farmakoterapii można jedynie spowolnić ich rozwój i poprawić pacjentowi komfort życia.

W takich sytuacjach bardzo ważna jest rehabilitacja i fizjoterapia. To dobry sposób na poprawę ruchomości stawu i mobilności chorego. Pamiętaj, żeby nie unikać ćwiczeń. Dzięki nim ograniczysz niesprawność i zminimalizujesz dokuczliwą sztywność poranną.

Terapia manualna i osteopatia w leczeniu bólu stawów

Alternatywne metody leczenia powracają do łask, dlatego jeśli masz okazję, skorzystaj z szansy na podratowanie stanu zdrowia. Terapia manualna, podobnie jak osteopatia, zajmuje się leczeniem dysfunkcji narządu ruchu poprzez ucisk lub różnego rodzaju chwyty wykorzystywane przez specjalistę. Jedną od drugiej odróżniają założenia oraz podejście.

W terapii manualnej skupiamy się zwykle na obszarze bólowym, chcąc jak najszybciej złagodzić twój dyskomfort. Dzięki różnego rodzaju manipulacjom stawowym bardzo szybko poczujesz ulgę. Osteopatia to metoda bardziej alternatywna. Cechuje ją holistyczne podejście, więc naszą uwagę skupi cały twój organizm. Być może przyczyna bólu stawów leży zupełnie gdzie indziej, a nie tylko w miejscu odczuwania dolegliwości. O ile twój stan zdrowia pozwala, nie ma przeciwwskazań, abyś połączył obie te techniki. Wzmożone działanie jest tym, czego ci trzeba. Uwolni cię ono od nadmiaru leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top