Rejestracja

Nieprawidłowa postawa ciała – nie ignoruj objawów bólowych

Data publikacji: 11 listopada, 2024 | Kategoria: Nowości | Powrót do bloga
mężczyzna z wadą postawy

Nieprawidłowa postawa ciała jest efektem niekorzystnego działania szeregu czynników. Boryka się z nią  blisko 60%  ludzkiej populacji. Wada bądź uraz wiąże się z bólem i ograniczeniem ruchomości stawów, co bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie.  Dolegliwości można zwalczyć za pomocą leków, ćwiczeń rehabilitacyjnych i zabiegów fizjoterapeutycznych.

Czy masz wrażenie, że piszemy tu o tobie? Zobacz, jak możesz sobie pomóc!

Co nieco o postawie ciała…

Z pewnością zastanawia cię, czym tak naprawdę jest tak zwana postawa. Definicja zakłada, że jest ona pozycją, w jakiej układasz swoje ciało, zależnie od sytuacji. Co ciekawe, postawę dzieli się na dynamiczną i statyczną. Ta pierwsza zakłada, że jesteś w ruchu. To pozycja ciała podczas schylania się, biegania czy też chodzenia. Statyczna z kolei, to ułożenie ciała w pozycji siedzącej lub leżącej. 


Wady postawy - terapia manualna Szczecin

Terapia manualna Częstochowa

Cierpisz z powodu dolegliwości, które wynikają z wady postawy lub są objawem innych problemów z układem ruchu? Skorzystaj z zabiegów wchodzących w skład terapii manualnej.

Umów się na konsultację i dowiedz się, jak możemy ci pomóc w złagodzeniu bólu i skorygowaniu wad postawy.


Filar postawy stanowi kręgosłup. Jego dobra kondycja jest kluczem do zachowania sprawności i ruchomości. Wada, a także uraz kręgosłupa uniemożliwia zachowanie prawidłowej postawy, a to sprzyja rozmaitym dolegliwościom i wiąże się z dyskomfortem. Codzienne nawyki też utrudniają zadanie. Pracując całymi dniami w nieergonomicznym środowisku, narażasz filar na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Tym samym ograniczasz swoim organom przestrzeń do należytego funkcjonowania, co oprócz bólu, może powodować poważne problemy ze zdrowiem.

Jak nieprawidłowa postawa ciała wpływa na twój organizm?

Jak już wspomnieliśmy, postawa ciała stanowi podstawę do zachowania dobrego stanu zdrowia i sprawności. Jeśli nie przestrzegasz kilku zasad i nie wprowadzisz zdrowych nawyków, to skutki takiego działania mogą być dla ciebie długofalowe. Będziesz miał:

  • ograniczoną ruchomość stawów i poranną sztywność,
  • ból promieniujący od kręgosłupa aż po łopatki i kończyny,
  • problemy z utrzymaniem równowagi w pozycji stojącej,
  • ograniczoną elastyczność stawów,
  • kłopoty z oddychaniem,
  • zaburzenia układu nerwowego.

Miej na uwadze, że wygięty kręgosłup jest bardziej kruchy, a co za tym idzie, podatny na urazy i złamania. Mogą one skutkować trwałą niepełnosprawnością, od której nie będzie już odwrotu.

Jak zadbać o prawidłową postawę ciała?

O prawidłową postawę ciała zadbasz, wprowadzając kilka zdrowych nawyków. Jeśli pracujesz zawodowo, koniecznie zwróć uwagę na ergonomię stanowiska pracy. Jej brak może być przyczyną twoich kłopotów ze zdrowiem. Spędzanie długich godzin w jednej pozycji bez możliwości dostosowania krzesła, biurka czy monitora ekranowego nie pozostaje bez wpływu na organizm.

Bardzo ważnym aspektem jest aktywność fizyczna. Nie musisz na co dzień uprawiać sportów, ale ruszaj się i wykonuj niewielkie ćwiczenia. Chodź po schodach, spaceruj, idź pobiegać lub po prostu pochodzić. Ruch to zdrowie. Aktywność pomoże ci w zachowaniu prawidłowej masy ciała, która jest jednym ze znaczących elementów poprawiających postawę.

Przeczytaj także:


Problemy z utrzymaniem równowagi

Problemy z utrzymaniem równowagi? Jak je leczyć?

Problemy z utrzymaniem równowagi można złagodzić za pomocą fizjoterapii i farmakoterapii. Czy wiesz jak można to zrobić?


Jeśli się ruszasz i twoja postawa jest dynamiczna, zrezygnuj z wysokich obcasów. Są one dobre na jednorazowe wyjścia. Długotrwałe chodzenie w szpilkach bądź innych butach na podwyższeniu sprzyja płaskostopiu. Te zaś, różnego rodzaju skrzywieniom i przeciążeniom mięśni.

Spij prawidłowo. Zdecydowanie tak! Bóle kręgosłupa nie miną, a będą się nasilać, jeśli jakość snu będzie zaniżona. Nie śpij na zbyt miękkich materacach, ponieważ one także powodują problem z postawą. Twoja masa sprawia, że ciało zatapia się w materac, co sprzyja nienaturalnej pozycji. Wybieraj materace o średniej twardości. Służą one komfortowemu wypoczynkowi i nie rujnują twojego zdrowia.

Ćwiczenia rehabilitacyjne a nieprawidłowa postawa ciała

Ćwiczenia rehabilitacyjne są niezbędne do poprawy postawy i zażegnania dolegliwości bólowych. Dzięki nim rozciągniesz się, zrelaksujesz i złagodzisz wzmożone napięcie mięśniowe. Nauczysz się także dobrych nawyków podczas stania, siedzenia i chodzenia. 

Kobieta z taśmami i piłką

Możesz:

  • Ćwiczyć z piłką – siadać na niej, kołysać się, podnosić do góry i opuszczać na dół.
  • Stawać na jednej nodze celem ćwiczenia równowagi i wyprostowanego kręgosłupa.
  • Wykonywać relaksacyjne ćwiczenia oddechowe, które pomogą ci złagodzić napięcie mięśni grzbietu.
  • Ćwiczyć z taśmami, rozciągając je w różnych kierunkach.
  • Robić skłony, przysiady, maszerować z kijkami.

Skup się na sobie i swoim komforcie. Unikaj przesadnego dźwigania, niewłaściwego schylania się, przeciążenia mięśni. 

Osteopatia i terapia manualna w leczeniu nieprawidłowości związanych ze złą postawą ciała

Zarówno terapia manualna, jak i osteopatia mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości powstałych na skutek wad, urazów czy też niewłaściwej pozycji ciała. Opierają się one na ręcznych technikach ucisków, dzięki którym stymuluje się konkretne punkty na ciele. Zabiegi powinny być wykonywane przez wyspecjalizowanych terapeutów.

Masz szansę skorzystać z:

  • manipulacji stawowych,
  • technik mobilizacyjnych mięśni i stawów,
  • techniki energii mięśniowej,
  • rozciągania mięśni,
  • masażu tkanek miękkich, 
  • techniki powięziowej,

Osteopatia i terapia manualna mają te same cele. Ich zadaniem jest zniwelowanie wzmożonego napięcia mięśniowego, złagodzenie bólu i przywrócenie ruchomości stawom. Możesz z nich skorzystać w naszym gabinecie. Udzielimy ci także kilku cennych porad.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top