Rejestracja

Czy ból kręgosłupa może być związany z pracą przy biurku?

Data publikacji: 9 stycznia, 2025 | Kategoria: Nowości | Powrót do bloga
ból kręgosłupa przy biurku

Ból kręgosłupa jest zjawiskiem powszechnym. Co drugi człowiek doświadcza go częściej, niż raz w ciągu roku. Zmora społeczna powstaje na skutek niezdrowego stylu życia i codziennych nawyków. Bólem objawia się także brak aktywności fizycznej, otyłość oraz długie godziny spędzone przed komputerem. Jednak najbardziej dokuczliwy jest brak ergonomii w miejscu pracy. Czy faktycznie ma ona tak duże znaczenie dla twojego kręgosłupa?

Dlaczego moje plecy i szyja bolą?

Kręgosłup jest filarem naszej równowagi. Bez niego nie bylibyśmy w stanie żyć, funkcjonować czy się poruszać. Ból odczuwany w kręgosłupie powinien skłonić do refleksji, ponieważ nigdy nie występuje bez powodu. Najczęstszą przyczyną występowania bólu są przeciążenia i zwyrodnienia, aczkolwiek niejedyną. Dolegliwości bólowe w lędźwiach i szyi czujemy także z powodu nadmiernej masy ciała i braku aktywności fizycznej.


Rehabilitacja kręgosłupa Częstochowa

Jeśli ból pleców nie pozwala ci normalnie funkcjonować albo powoduje dyskomfort, który utrudnia ci nocny odpoczynek, skorzystaj z pomocy rehabilitanta. Umów się na konsultację, by dowiedzieć się, co jest przyczyną dolegliwości i rozpocząć skuteczną terapię.


Ból kręgosłupa w dużej mierze dotyka pracowników biurowych, ponieważ spędzają oni długie godziny przy biurku, często pozbawionym ergonomii. Jednostajna pozycja powoduje zastój stawów i mięśni, czego objawem jest właśnie dyskomfort.

Czy wiesz już, dlaczego twoje plecy i szyja bolą? Są one narażone na długie godziny w jednej pozycji, a jeśli nie dbasz o siebie, także na rozmaite stany zapalne lub urazy.

Rodzaje bólów kręgosłupa

Ból kręgosłupa dzieli się na rodzaje zależne od przyczyny powstania. Jako jedne z podstawowych wymienia się wady wrodzone, które mogą być naprawione jedynie zabiegami chirurgicznymi. Wady taka jak skolioza czy inne skrzywienia nie sposób naprawić innymi metodami.

Ból kręgosłupa mogą wywołać przeciążenia, zwyrodnienia lub urazy. Do tych ostatnich zalicza a się złamania, pęknięcia czy zbicia spowodowane wypadkami. Patologiczne zmiany można wyleczyć za pomocą leków, usztywnień bądź rehabilitacji ruchowej.

Para podnosi sofę. Ból kręgosłupa od przeciążenia

Jednak bardzo często ból w kręgosłupie jest efektem niewłaściwego trybu życia lub chorobą zawodową. Brak ruchu, otyłość, zła dieta i długi czas w niewłaściwej pozycji sprzyja problemom.  Siedzący tryb życia i wiele godzin przy komputerze także nie służy twojemu kręgosłupowi.

Co mogę zrobić z bolącym kręgosłupem?

Jeśli boli cię kręgosłup, koniecznie zmień styl życia i pozbądź się nawyków rujnujących twoje zdrowie. Gdy ból nie minie, a będzie się nasilał, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub ortopedy. Na pewno nie bagatelizuj niepokojących objawów. Mogą być one zwiastunem choroby wymagającej leczenia i wcale niezwiązanej z przeciążeniami czy codziennymi zaniedbaniami. 

Pomocny przy bólu kręgosłupa okaże się także fizjoterapeuta. Zgłoś się do niego po poradę. W gabinecie przyjmujemy mnóstwo pacjentów z objawami bólowymi. Masujemy, rozluźniamy, pokazujemy im jak ćwiczyć.

Przeczytaj także:


Ergonomia w miejscu pracy

Znaczenie ergonomii w zapobieganiu bólu szyi i pleców

Ergonomia w miejscu pracy ma duże znaczenie w przypadku bólu pleców lub szyi. Jak możesz ją poprawić i kiedy warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?


Bóle kręgosłupa – leczenie

Leczenie bólów kręgosłupa jest przyczynowe. Pierwszym wyborem są oczywiście tabletki przeciwbólowe, zawierające substancje o działaniu przeciwzapalnym. Choć pomagają, to na krótką metę. Ich długotrwałe zażywanie może ci przysporzyć problemów żołądkowych lub możesz skończyć w szpitalu z powodu zatrucia.

Podstawą leczenia bóli w kręgosłupie jest rehabilitacja. Fizjoterapeuta dobierze ci ćwiczenia i zabiegi zgodnie z twoim obecnym stanem zdrowia i wynikami badań. Terapia manualna bywa niekiedy zbawieniem, zwłaszcza że chcesz cieszyć się sprawnością i mobilnością na długo. W przypadku szyjnych i krzyżowych dolegliwości polecamy także osteopatię. Alternatywne metody leczenia wcale nie odeszły do lamusa. Wręcz przeciwnie! Cały czas zyskują na popularności.

Praca przy biurku a ból kręgosłup

Pracę przy biurku wykonuje obecnie więcej niż połowa ludzkiej populacji. Jest ona dramatem dla naszego kręgosłupa, ponieważ długie godziny przed komputerem w jednej pozycji predysponują do przeciążeń, a w późniejszym czasie, także do zwyrodnień. Dlaczego tak jest, wiesz już z poprzednich akapitów.

Przeczytaj także:


Przewlekłe bóle pleców: Jakie są najczęstsze przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Przewlekłe bóle pleców – najczęstsze przyczyny i formy terapii

Przewlekłe bóle pleców mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie, ograniczyć sprawność i mobilność. Jakie techniki mogą je złagodzić?


Problem stanowi też brak przystosowania stanowiska i nieprzestrzeganie zasad w miejscu pracy. Ergonomia ma niebywałe znaczenie, jeśli chodzi o troskę o zdrowie naszego kręgosłupa. Jej brak osłabia krążki międzykręgowe, stawy i więzadła, co potem skutkuje wszechobecnym bólem, zwłaszcza pleców i szyi.

Jeśli nie masz ergonomii w pracy, powiedz o tym fakcie swoim przełożonym. Zaznacz, że narastające dolegliwości bólowe mogą się przyczynić do spadku wydajności pracownika lub na dłuższy okres wykluczyć go z pracy całkowicie. Żaden pracodawca tego nie chce.

pan z bólem kręgosłupa

Jak mogę ćwiczyć, żeby złagodzić ból kręgosłupa?

Ćwiczenia rehabilitacyjne powinny zostać dobrane stosownie do twojego stanu zdrowia. Jednak najczęściej zaleca się:

  • ćwiczenia rozciągające np. joga lub skłony z pozycji stojącej bądź siedzącej,
  • ćwiczenia ruchowe, zwłaszcza przysiady, marsz, wymachiwanie kończynami,
  • ćwiczenia z taśmami,
  • ćwiczenia relaksujące niwelujące wzmożone napięcie mięśniowe.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, możesz uczęszczać na różne zabiegi fizjoterapeutyczne. Pomoże ci sucha igłoterapia, masaż, a nawet pinoterapia. Dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej postawić cię na nogi i oszczędzić ci bólu. Pamiętaj, operacja chirurgiczna jest ostatecznością i wiąże się z dużą ingerencją w organizm.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top