Bolące uda – jak działa pinoterapia i inne metody holistyczne
Bolące uda mogą mieć wiele przyczyn, a sam ból może przybierać różną postać i występować wraz z innymi objawami. Dlatego nie powinieneś lekceważyć tego rodzaju dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy odciążenie mięśni po intensywnym wysiłku. Gdyby jednak ból uda nie był z tym związany, a do tego utrzymywał się przez dłuższy czas, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Jakie mogą być przyczyny bólu ud i które metody terapeutyczne mogą okazać się skuteczne w jego łagodzeniu?
Przyczyny bólu ud
Bolące uda mogą świadczyć nie tylko o przeciążeniu spowodowanym przez duży wysiłek fizyczny lub uraz. Nierzadko wskazują na poważne problemy mięśniowe oraz związane z układem nerwowym. Ból może pojawić się praktycznie z każdej strony uda, a dolegliwość ta może przybierać różny charakter i występować wraz z innymi. Uda mogą cię boleć nie tylko podczas chodzenia, ale też siedzenia i schylania się. Może temu towarzyszyć mrowienie, cierpnięcie i wrażliwość na dotyk. Sam ból może być ciągły, nagły oraz bardziej lub mniej intensywny.
Terapia gwoździami Częstochowa
Jeśli masz problemy z układem kostnym, mięśniowym oraz nerwowym, albo też zmagasz się ze stanami zapalnymi stawów i dolegliwościami natury mięśniowo-powięziowej, skorzystaj z pinoterapii.
Umów się na konsultację i sprawdź, jak zabieg ten może ci pomóc w odzyskaniu sprawności i w przyniesieniu ulgi, gdy dokucza ci ból ud.
Bolące uda mogą być skutkiem między innymi:
- przeciążeń,
- neuropatii uciskowych,
- przepukliny pachwinowej,
- zaburzenia krążenia,
- zapalenia mięśnia,
- przykurczu,
- stłuczenia,
- zapalenia kaletki krętażowej,
- rwy udowej,
- syndromu pasma biodrowo-piszczelowego,
- zmian degeneracyjnych i zapalnych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.
Im silniejszy ból, a do tego nieustępujący przez pewien czas i niezwiązany z treningiem lub innym wysiłkiem fizycznym, tym bardziej wskazana jest wizyta u lekarza, fizjoterapeuty lub osteopaty.
Jak działa pinoterapia i dlaczego warto ją stosować przy bólu ud?
Każdy organizm wyposażony jest w mechanizmy samoleczenia. Jeśli choć raz się skaleczyłeś lub starłeś naskórek w trakcie zabawy jako dziecko, dobrze wiesz, o czym mowa. Od razu po przerwaniu ciągłości tkanki uruchamiane są w twoim ciele procesy, których celem jest naprawa uszkodzeń, ochrona przed szkodliwymi czynnikami i przywrócenie równowagi.
Tego rodzaju mechanizmy wykorzystuje pinoterapia. To jedna z metod terapeutycznych, którą w swojej pracy stostuje osteopata. To połączenie akupunktury, refleksoterapii i akupunktury stanowi kompleksowe podejście w leczeniu różnego rodzaju problemów zdrowotnych.
Sprawdza się też, gdy chodzi o bolące uda i inne dolegliwości mięśniowe oraz te związane z układem nerwowym.
Osteopata w trakcie sesji pinoterapii wykorzystuje piny. To stalowe lub mosiężne gwoździe z ostrym końcem. Przy ich pomocy specjalista ten stymuluje i uciska wybrane miejsca w ciele, a w nich receptory nerwowe. To zaś uruchamia reakcję organizmu, co przejawia się między innymi zwiększoną aktywnością procesów regeneracyjnych.
Podczas pinoterapii osteopata dostosowuje odpowiednie techniki do wybranego problemu, z którym zmaga się pacjent. To może być zwieranie, tarcie skierowane, gwoździowanie oraz adaptacja uciskowo-trąca.
Przeczytaj także:
Ból w pachwinie – metody domowe i fizjoterapia
Jeśli boli cię w pachwinie, sprawdź skuteczne metody, które mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości i przyspieszeniu powrotu do sprawności.
Użyte z odpowiednią siłą i w miejscu, które odpowiada za dolegliwości bólowe piny, uwalniają napięcia, poprawiają przepływ płynów i zwiększają elastyczność tkanek. Tego rodzaju terapia na bolące uda może przynieść wiele korzyści. Jest też ważnym elementem w procesie leczenia przyczyn, które objawiają się bólem w tej części twojego ciała.
Osteopatia jako sposób na poprawę krążenia i regeneracji mięśni
Jak już wiesz, bolące uda mogą być skutkiem między innymi zaburzenia krążenia. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy osteopaty, który poprawi odpływ żylny i limfatyczny z nóg. Wykorzysta do tego jedną z metod manualnych, która polega na delikatnym uciskaniu miejsc, gdzie przebiegają węzły chłonne i naczynia limfatyczne. Celem tego jest pobudzenie układu limfatycznego i szybszy przepływ limfy.
Ze względu na to, iż problemy z krążeniem mogą też wynikać z napięć zgromadzonych w mięśniach i innych strukturach, osteopata może też zastosować mobilizację tkanek miękkich. To również przyczyni się do poprawy krążenia, a dodatkowo wesprze regenerację mięśni.
Bolące uda – kinesiotaping w redukcji napięć mięśniowych
Skuteczną formą terapii na bolące uda jest też kinesiotaping, czyli tak zwane plastrowanie. To dobry sposób na normalizację napięcia mięśniowego. Odpowiednie naklejenie specjalnych plastrów bez dodatków środków leczniczych typu maści, czy żele, pomaga rozluźnić spięte mięśnie. A ponieważ to właśnie napięcie jest jedną z przyczyn bólu ud, warto rozważyć kinesiotaping w celu zmniejszenia dolegliwości.
Stosowane w kinesiotapingu plastry dynamiczne nie usztywniają i nie utrudniają ruchu, ale cały czas dynamicznie pracują zarówno ze skórą, jak i mięśniami. Stosowane na bolące uda, plastry redukują ból i niwelują drażnienie receptorów bólowych. Poprawiają też krążenie krwi i pomagają w odprowadzeniu nadmiaru chłonki do większych zbiorników, co skutecznie redukuje opuchliznę. Ta zaś w zależności od przyczyny bólu, może pojawić się też w obrębie ud.
Ćwiczenia wzmacniające na uda
Siedzący tryb życia i wynikający z tego brak aktywności fizycznej może zwiększać ryzyko urazów i schorzeń w obrębie ud. Regularne ćwiczenia na uda mogą pozytywnie wpłynąć zarówno na siłę i elastyczność mięśni, jak i na poprawę krążenia w nogach. Planując trening, warto też zadbać o kręgosłup lędźwiowy, by zapobiegać problemom zdrowotnym, skutkującym między innymi bólem ud.
Przeczytaj także:
Fibromialgia – jak rozpoznać objawy i co zrobić, aby poprawić jakość życia
Fibromialgia jest przewlekłą chorobą reumatyczną obejmującą tkanki miękkie. W przypadku tego schorzenia pomocna okazuje się osteopatia. Jakie korzyści niosą stosowane w jej ramach metody terapeutyczne?
Ćwiczenia wzmacniające na uda to profilaktyka, która może ci przynieść wiele korzyści. Nie musisz przy tym przeznaczać na nie dużo czasu. Ważna jest regularność i dostosowanie ich do twojej aktualnej kondycji fizycznej. Powinieneś je też łączyć z ćwiczeniami z grupy cardio na inne partie ciała, w tym na pośladki, co pozwoli ci zwiększyć efektywność treningu.
Jeśli na ten moment nie wiesz, jakie ćwiczenia mogłyby wzmocnić twoje uda, zacznij od klasycznych przysiadów. Zwróć przy tym uwagę na prawidłową technikę, by nie zaburzać prawidłowego wzorca ruchu. Drugim ćwiczeniem jest deska, która angażuje różne partie ciała.
Niezależnie od ilości ćwiczeń i ich rodzaju, nie powinno wśród nich zabraknąć rozgrzewki na początku i rozciągania na zakończenie treningu.
Źródło:
www.medme.pl/artykuly/bolace-uda-z-przodu-z-tylu-z-boku-jakie-sa-ich-przyczyny,98003.html