Dlaczego rano sztywnieje mi kark?

Sztywny kark rano to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Pod pojęciem tym kryje się ograniczenie ruchomości w szyjnym odcinku kręgosłupa, o różnym nasileniu i też nierzadko połączone z bólem oraz odczuciem napięcia w tym obszarze ciała. Możesz też tuż po wstaniu odczuwać zmęczenie oraz zawroty i ból głowy. Zdarza się, że pojawia się wrażenie, jakbyś utracił elastyczność i możliwość swobodnego poruszania szyją w różne strony, zarówno w poziomie, jak i w pionie.
Co dokładnie może powodować tego rodzaju dolegliwości i na czym polega ich leczenie?
Możliwe przyczyny sztywności: pozycja snu, stres, poduszka, brak regeneracji
Przyczyna sztywności karku po wstaniu nie musi być poważna. Część z nich może wynikać między innymi z niezdrowego stylu życia.
Nieodpowiednia pozycja snu
Błędy związane ze snem mogą wpłynąć nie tylko na odpoczynek i regenerację, ale też mogą stać się przyczyną dolegliwości bólowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Zdrowej i rozluźnionej szyi nie sprzyja spanie na brzuchu. W takiej pozycji głowa skręcona jest w bok, co skutkuje zarówno przeciążeniem stawów kręgowych, jak i gromadzeniem się napięć w znajdujących się tu mięśniach.
Drugim błędem jest spanie na zbyt wysokiej poduszce, co powoduje nienaturalne i zbyt duże rozciąganie więzadeł oraz mięśni szyi.
Zła poduszka pod głowę
Dobrze dobrana poduszka powinna wspierać nie tylko głowę, ale też naturalną krzywiznę kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dlatego jej jakość, kształt i rozmiar powinien być dobrze przemyślany. Jeśli okaże się, że twoja poduszka nie spełnia dobrze swojej funkcji ochronnej i regeneracyjnej dla szyi, rozważ zakup poduszki ortopedycznej, która ograniczy ryzyko tworzenia się napięć i porannego bólu karku.
Stres i napięcia emocjonalne a sztywny kark rano
Stres, zwłaszcza ten przewlekły, którego nie neutralizujesz poprzez techniki, masaże i różne formy relaksacji, to jedna z częstszych przyczyn napięcia w ciele. Szczególnie odczuwane jest ono w obrębie szyi i barków. Sam sen nie wystarczy, by ciało w pełni się rozluźniło i uwolniło napięcia z całego dnia. Stąd sztywny kark rano to możliwy skutek stresującego stylu życia, dlatego pomyśl o wprowadzeniu tu istotnych zmian.
Jeśli sztywność karku i ból szyi nie pozwala ci normalnie funkcjonować, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty. Dzięki terapii manualnej poprawi on funkcjonalność twoich mięśni i tkanek miękkich oraz przywrócić ruchomość w odcinku szyjnym kręgosłupa. Umów się na konsultację, by dowiedzieć się, co jest przyczyną twoich dolegliwości i rozpocząć skuteczną terapię.
Brak regeneracji i niedobór snu
Regeneracja jest ważna zarówno po intensywnym treningu, jak i po pełnym wyzwań dniu w pracy. Gdy do tego dodasz coraz bardziej uszczuplany czas nocnego odpoczynku na rzecz aktywności, sztywny kark rano może dokuczać ci coraz częściej. Ważna jest zarówno długość snu, jak i jego zgodność z rytmem dobowym, jeśli chcesz odpowiednio zadbać o swoje ciało.
Czym się różni ból mechaniczny od napięciowego?
Już sama nazwa wskazuje na możliwe przyczyny tych dwóch rodzajów dolegliwości bólowych w obrębie szyi.
Ból mechaniczny związany jest z układem kostno-stawowym i może być skutkiem urazu, mikrourazu, przeciążenia lub ucisku na nerw. Możesz go odczuwać w trakcie wykonywania konkretnych ruchów i wtedy też dochodzi do jego nasilenia. Zwykle pojawia się nagle, może też być jednostronny.
Z kolei ból napięciowy, jak sama nazwa wskazuje, spowodowany jest napięciem w okolicy karku, co może być spowodowane przewlekłym stresem, zmęczeniem i przeciążeniem psychicznym lub zbyt długim przyjmowaniem tej samej pozycji ciała. Sztywny kark rano to najczęściej właśnie ten rodzaju bólu, które odczuwasz niezależnie od wykonywanych ruchów głową. Do tego, w przeciwieństwie do mechanicznego, ból napięciowy obejmuje większy obszar.
Może się też zdarzyć, że oba rodzaje dolegliwości nałożą się na siebie, co nie jest niczym niezwykłym. Powinno jednak skłonić cię do wizyty u fizjoterapeuty lub osteopaty, by złagodzić stany napięcia i zdiagnozować możliwe przyczyny.
Wpływ pracy siedzącej na mięśnie szyi i karku
Pozycja siedząca sama w sobie nie jest niczym złym. Problem pojawia się wówczas, gdy spędzasz w niej dłuższy czas. A ponieważ zwykle tracisz przy okazji świadomość swojego ciała, może to skutkować tworzeniem się napięć w mięśniach oraz sztywności szyi i karku.
Na napięcie karku po nocy poprzedzonej jest dniem spędzonym przed komputerem, może mieć wpływ nieergonomiczne miejsce, co w praktyce oznacza:
- monitor ustawiony zbyt nisko w stosunku do oczu — zmusza do ciągłego przechylania głowy i przeciążania tylnej części szyi,
- brak podparcia lędźwi, niedostosowana do ciała wysokość biurka i złe ustawienie fotela — skutkuje garbieniem się i nienaturalnym ustawieniem kręgosłupa szyjnego.
Towarzyszący temu brak regularnej aktywności, choćby w formie krótkich przerw na rozruszanie mięśni i stawów, osłabia je, skraca i zmniejsza elastyczność powięzi.
Sztywność w obrębie szyi może się też pojawić po śnie w pozycji siedzącej. Są osoby, które robią to podczas wieczornego oglądania telewizji na kanapie lub podczas długiej podróży samochodem.
Jak fizjoterapeuta diagnozuje i leczy sztywność karku?
Gdy zgłosisz się do fizjoterapeuty, przeprowadzi on z tobą wywiad medyczny i dokona oceny funkcjonalnej. Dzięki temu nie tylko pozna twój styl życia, ale też określi, czy źródło problemu leży w napięciu mięśniowym, przeciążeniu mechanicznym, czy może w układzie nerwowym.
Może też przeprowadzić niezbędne testy, w tym test Spurlinga i testy funkcjonalne. Sprawdzi zakres ruchomości szyi, oceni jakość ruchu i zbada możliwe reakcje bólowe. Poprzez dotyk oceni napięcie mięśniowe oraz pracę stawów międzykręgowych.
Przeczytaj także:
Ból szyi – przyczyny i leczenie
Jeśli odczuwasz ból szyi i żadne domowe metody nie przynoszą ulgi, pomyśl o skorzystaniu z pomocy osteopaty lub fizjoterapeuty. Jakie metody terapeutyczne są skuteczne w przypadku dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa?
Sztywny kark rano — na czym polega leczenie
Po zdiagnozowaniu przyczyny fizjoterapeuta dobierze odpowiednią formę terapii, która pozwoli przywrócić ruchomość w karku i uwolni od towarzyszących jej dolegliwości. W swojej pracy może wykorzystać:
- terapię manualną i mobilizacje — poprzez odpowiednie ruchy oraz mobilizacje tkanek miękkich i stawów w obrębie szyi, fizjoterapeuta stopniowo uwalnia napięcia i przywraca naturalny zakres ruchomości. Może to robić samodzielnie lub przy czynnym udziale pacjenta.
- pracę na punktach spustowych — w wyniku stresu, czy złej pozycji ciała, w mięśniach i powięziach mogą się tworzyć bolesne zgrubienia, a dolegliwości promieniują do innych obszarów ciała. Poprzez odpowiedni ucisk, głęboki masaż poprzeczny, techniki typu stretch-and-spray, fizjoterapeuta uwalnia zgromadzone w punktach spustowych napięcia i przywraca ruchomość karku oraz łagodzi ból.
- techniki osteopatyczne — podchodząc do ciała jako całości, fizjoterapeuta może oddziaływać też na inne obszary, które są powiązane z szyją i w ten sposób uwalniać zebrane w niej napięcia i poprawiać przepływ krwi i limfy.
Ćwiczenia domowe na sztywny kark rano
Wsparcie fizjoterapeuty nie wyklucza twojego zaangażowania w działania uwalniające napięcia z szyi i te, które mogą zapobiec sztywności karku.
W tym celu możesz stosować:
- ćwiczenia oddechowe — praktykuj oddychanie przeponowe (unosi się brzuch, a nie klatka piersiowa) jeszcze przed wstaniem z łóżka,
- rozciąganie szyi i obręczy barkowej — wykonuj ostrożnie skłony boczne głowy, rotacje głowy w obu kierunkach oraz wysuwanie i cofanie brody,
- krążenia ramion w przód i w tył,
- unoszenie i opuszczanie barków.
Napięcie karku po nocy to objaw, który mówi, że w twoim ciele coś działa nie tak, jak powinno. Jeśli ustanie po poprawie ergonomii miejsca pracy, czy wymianie poduszki do spania, to dobrze. W innym przypadku nie zwlekaj z wizytą u fizjoterapeuty lub osteopaty.
Źródło:
www.doz.pl/czytelnia/a14988-Bol_karku__przyczyny_diagnostyka_leczenie_cwiczenia
www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/bol-szyi-po-spaniu-przyczyny-i-mozliwosci-leczenia/