Rejestracja

Siedzisz prosto, a i tak boli?

Data publikacji: 14 lipca, 2025 | Kategoria: Dolegliwości | Powrót do bloga
Mężczyzna z bólem pleców przed komputerem. Ból mimo dobrej postawy - z czego może wynikać

Jeśli nie wszyscy, to spora część dzieci, zwłaszcza w obecnych czasach, słyszy z ust dorosłych, by się nie garbić. I nie ma w tym nic złego, ponieważ utrzymywana przez dłuższy czas niewłaściwa postawa ciała, może skutkować między innymi skrzywieniem kręgosłupa. Co, jednak jeśli obecnie siedzisz prosto, a mimo to boli cię kark, łopatki albo lędźwie? Wbrew pozorom, „dobra postawa” to nie wszystko. Ból mimo dobrej postawy to coraz częstszy problem, z którym warto zgłosić się do fizjoterapeuty lub osteopaty. Przyda ci się też podstawowa wiedza na temat możliwych przyczyn i sposobów leczenia oraz zapobiegania tego rodzaju dolegliwościom.

Dlaczego „prosto” nie zawsze znaczy dobrze

Zalecenia „siedź prosto” nie powinieneś stosować przez cały czas. Zwłaszcza gdy na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia. Wbrew pozorom postawa, w której siedzisz wyprostowany jak struna, co oznacza, że twoje ramiona są cofnięte, plecy wyprostowane, a brzuch wciągnięty, wcale nie służy twojemu kręgosłupowi. Posiada on naturalne krzywizny w postaci lordozy i kifozy, które pełnią funkcję naturalnych amortyzatorów. Gdy tkwisz nieruchomo w jednej pozycji, choćby ta wydawała się najbardziej prawidłowa, powodujesz napięcia mięśni i zaburzasz balans ciała. To zaś w końcu zacznie wywoływać ból.


Rehabilitacja kręgosłupa - Częstochowa

Rehabilitacja Częstochowa

Jeśli ból pleców nie pozwala ci normalnie funkcjonować albo powoduje dyskomfort, który utrudnia ci nocny odpoczynek, skorzystaj z pomocy rehabilitanta. Umów się na konsultację, by dowiedzieć się, co jest przyczyną dolegliwości i rozpocząć skuteczną terapię.


Dlatego w trakcie siedzenia powinieneś cyklicznie nieco zmieniać pozycję ciała, przechylać się na boki, do przodu i do tyłu, wplatając w to kilkuminutowe ćwiczenia w pozycji stojącej.
Jeśli twoja postawa będzie zbyt sztywna, prowadzić to będzie do uruchomienia wzorców kompensacyjnych. Polegają one na przejmowaniu przez inne mięśnie roli tych zmęczonych i przeciążonych nieruchomą postawą ciała.

Co to znaczy „naturalna” postawa ciała

To postawa, w której możesz utrzymać równowagę bez wkładania w to zbyt dużego wysiłku. Ciężar ciała rozkłada się wtedy równomiernie, a mięśnie pracują w harmonii, wolne od niepotrzebnych spięć. Możesz to przetestować, gdy staniesz boso, z rozluźnionymi kolanami i pośladkami. Ramiona opuść naturalnie w dół i wyczuj najbardziej naturalną pozycję dla twojej głowy. Spróbuj znaleźć podobnie naturalną postawę, gdy siedzisz i jak najczęściej wracaj do świadomego jej utrzymywania.

Naturalna postawa ciała jest też zmienna. Oznacza to, że możesz poruszać się między różnymi formami równowagi, zmieniając ją co kilkanaście minut. Przeciągnij się, wstań, przejdź się tam i z powrotem, powspinaj na palce, przechyl ciało na różne strony. Naprawdę nie trzeba wiele, by uwolnić napięcia, pod warunkiem, że będziesz to robić regularnie.
Napięcia kompensacyjne i ich skutki

Ból mimo właściwej postawy ciała może być wynikiem napięć kompensacyjnych. Sama kompensacja to mechanizm w ciele, który przenosi odpowiedzialność za osłabione i źle funkcjonujące partie, na te położone w innych obszarach. Stąd nie zawsze ból w łokciu spowodowany jest schorzeniem lub przeciążeniem tego stawu. Źródło może znajdować się choćby w nogach, gdzie wybrana część narządu ruchu nie pracuje optymalnie i nie spełnia swoich funkcji.

Stojący mężczyzna

Nawet gdy przyjmujesz prawidłową pozycję ciała, możesz czuć ból w łopatce, skurcze w szyi, czy napięcia w lędźwiach. Przyczyną może być zablokowana, słaba lub mocno napięta część, co uruchamia w ciele procesy kompensacyjne, czyli wzorce tworzone przez ciało, by przetrwać, utrzymać właściwą postawę ciała, czy utrzymać zdolność do przemieszczania się.

Jak fizjoterapeuta bada dynamiczną postawę

Fizjoterapeuta i osteopata podchodzi w sposób holistyczny do problemów, z którymi się do niego zgłaszasz. Oznacza to, że nie skupia się tylko na miejscu bólu, napięcia, czy skurczu, ale sprawdza też inne obszary ciała, w których mogło dojść do zaburzenia równowagi.
Wywiad medyczny pozwala mu określić, czy w przeszłości nie doszło do urazów, stanów zapalnych, czy przeciążeń konkretnych elementów narządu ruchu. To właśnie one mogą powodować napięcia kompensacyjne, odczuwane w formie konkretnych dolegliwości w innych częściach ciała.
Fizjoterapeuta sprawdzi też nie tylko to, jak siedzisz czy stoisz. Przyjrzy się również, jak chodzisz, siadasz, wstajesz, unosisz rękę, skręcasz tułów i się pochylasz. Już na tym etapie może wychwycić zaburzenia równowagi i kompensacje.

Może też przeprowadzić konkretne badania, które pokażą mu, jak pracują poszczególne grupy mięśni i stawy w twoim ciele. W trakcie dokładnej diagnostyki:

  • wykona testy:
    • funkcjonalne,
    • napięcia i długości mięśni,
    • balansu,
    • koordynacji,
    • siły izometrycznej,
  • oceni zakres ruchomości,
  • zbada reakcje mięśniowo-nerwowe.

Czy da się „zresetować” układ nerwowo-mięśniowy

Jeśli doszło do zaburzenia równowagi w pracy układu nerwowego, możesz na nowo ją przywrócić. Nie jest to dosłowny reset, jak ma to miejsce w przypadku systemu komputerowego. To bardziej wsparcie organizmu w naturalnych procesach regeneracyjnych. Potrzebujesz jednak do tego wsparcia specjalistów, którzy wiedzą, jak przywrócić zaburzony dialog między mięśniami a mózgiem i całym układem nerwowym.

Przeczytaj także:


mężczyzna z wadą postawy

Postawa ciała – blog

Nieprawidłowa postawa ciała jest efektem niekorzystnego działania szeregu czynników. Boryka się z nią  blisko 60%  ludzkiej populacji. Wada bądź uraz wiąże się z bólem i ograniczeniem ruchomości stawów, co bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zobacz, jak możesz sobie pomóc.


W praktyce oznacza to uwolnienie nagromadzonych napięć, aktywację słabszych struktur w ciele i odbudowę propriocepcji, czyli czucia głębokiego. Służą do tego różnego rodzaju techniki wchodzące w skład terapii manualnej, w tym neuromobilizacje. Z ich pomocą fizjoterapeuta przywraca prawidłowe napięcia w tkankach oraz właściwy przepływ impulsów nerwowych.
Skuteczne okazują się też techniki powięziowe, mobilizacje stawowe oraz praca z oddechem.

Dzięki terapii przeprowadzonej w gabinecie fizjoterapeuty, twojego ciało będzie mniej napięte, a ty dowiesz się, jak poruszać się w zgodzie z naturalną biomechaniką. Wiedza ta pomoże ci chronić twoje ciało przed napięciami i kompensacją, byś w przyszłości jak najrzadziej doświadczał bólu, skurczy i ograniczenia ruchomości.

Źródło:

www.doz.pl
tulsaspineandrehab.com/spinecast/impact-compensation-patterns/

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top