Czy terapia manualna pomaga na bezsenność?
Trudność z zasypianiem, częste wybudzenia, płytki sen i uczucie zmęczenia, to problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. Jeśli zastanawiasz się, co może być przyczyną, zwróć uwagę na swój styl życia. Jeśli jest w nim dużo stresu, nie czujesz się bezpiecznie z powodu problemów finansowych, jesteś przeciążony pracą, może to skutkować przewlekłym napięciem mięśniowym. Zwłaszcza tym w okolicy karku i ramion, gdzie stres kumuluje się najczęściej. Gdy okaże się, że właśnie to powoduje u ciebie bezsenność – terapia manualna może być tym, czego najbardziej w takiej sytuacji potrzebujesz. Współczesna fizjoterapia i osteopatia za pomocą odpowiednich technik prowadzi do poprawy jakości snu poprzez wyciszenie układu nerwowego – Częstochowa to jedno z miast, gdzie możesz skorzystać z tej formy pomocy.
Co wspólnego ma napięcie karku i jakość snu
Związek między napięciem mięśni karku a jakością snu nie jest przypadkowy. To złożona, dwukierunkowa relacja oparta na wspólnych mechanizmach neurobiologicznych. Pierwsze badanie z wykorzystaniem polisomnografii u pacjentów z przewlekłym bólem karku wykazało, że osoby te charakteryzują się dużo gorszą jakością snu w porównaniu do tych, które są wolne od dolegliwości bólowych.
Jeśli chcesz uwolnić napięcia zgromadzone w twoich mięśniach i innych częściach twojego ciała oraz pobudzić poszczególne narządy do lepszego działania i przywrócić równowagę w pracy wybranych układów w ciele, skorzystaj z terapii manualnej.
Umów się na konsultację i dowiedz się, jak może ci pomóc.
Twój kark to miejsce przebiegu licznych nerwów i naczyń krwionośnych, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz całego układu nerwowego. Sztywność i napięcie w tej okolicy mogą wpływać na krążenie, prowadzić do bólu głowy, zawrotów, mroczków przed oczami, a także trudności z zasypianiem.
Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, „Osoby z bólem szyi są bardziej narażone na gorszą jakość snu niż osoby bez bólu szyi” Do tego, im większy ból odczuwają, tym na gorszą jakość snu są narażone. A to tylko jedna z możliwych przyczyn bezsenności.
Do tego dochodzi nacisk na partie ciała, w których skumulował się stres, co doprowadziło do powstania tak zwanych punktów spustowych. To miejsca o zwiększonej wrażliwości, które w wyniku przewlekłego stresu, wad postawy, czy urazów powstają między innymi na plecach, szyi i barkach. To również może skutecznie utrudniać zarówno zasypianie, jak i utrzymanie ciągłości snu dobrej jakości.
Wyciszenie układu nerwowego Częstochowa – rola nerwu błędnego i autonomicznego układu nerwowego
Autonomiczny układ nerwowy składa się z dwóch głównych podsystemów – współczulnego (sympatycznego) i przywspółczulnego (parasympatycznego). Dla wysokiej jakości snu bardzo ważna jest równowaga między nimi, co może być zaburzone przez różne czynniki. Gdy zasypiasz, następuje redukcja aktywnościu układu współczulnego na rzecz przywspółczulnego, który dominuje w głębokim śnie NREM. Bardzo ważną funkcję pełni tu nerw błędny. Jako część układu przywspółczulnego odpowiada za prawidłową pracę wielu narządów i działanie różnych procesów zachodzących w ciele. To właśnie ten nerw odpowiada za uruchamianie procesów relaksacyjnych, obniżenie tętna, spowolnienie oddechu i ogólne wyciszenie organizmu.
Gdy cierpisz na bezsenność, terapia manualna może okazać się bardzo pomocna w kontekście zwiększenia napięcia nerwu błędnego i przełączania w tryb relaksu, gdy udajesz się na nocny odpoczynek. Warto wiedzieć, że nerw błędny przebiega przez wiele struktur – od czaszki, przez szyję, aż po narządy jamy brzusznej. Stąd napięcia w karku również są związane z twoim układem nerwowym. Gdy żyjesz w ciągłym stresie, twój organizm jest w trybie walki lub ucieczki, co znaczy, że ma problem z właściwym przełączaniem się obu podsystemów układu nerwowego.
Bezsenność – terapia manualna – Jak działa w kontekście relaksacji?
Terapia manualna wywiera wpływ na układ nerwowy na trzech poziomach:
- obwodowym (peryferyjnym) – wybrane techniki terapii manualnej powodują modulację odpowiedzi zapalnej po urazie tkankowym. Delikatny dotyk aktywuje specyficzne włókna nerwowe – włókna C-dotykowe, które między innymi aktywują jądra nadrdzeniowe układu autonomicznego i wybrane obszary w mózgu odpowiedzialne za emocje;
- rdzeniowym – mechaniczne podrażnienia, do których dochodzi podczas terapii manualnej, skutkują aktywacją odruchów somato-autonomicznych, co z kolei uruchamia odpowiedzi nerwowo-mięśniowe;
- nadrdzeniowym – wybrane techniki terapii manualnej mogą w tym przypadku regulować obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie bólu i reakcje autonomiczne.
Ten wielopoziomowy mechanizm działania tłumaczy, dlaczego manipulacje i mobilizacje mogą mieć tak znaczący wpływ na autonomiczny układ nerwowy i jakość snu.
Co można robić wieczorem w domu, by poprawić jakość snu?
Gdy cierpisz na bezsenność terapia manualna to tylko jeden ze sposobów na stopniowe przywrócenie równowagi i regenerującego odpoczynku nocnego. Nie przyniesie ona jednak długotrwałych korzyści, jeśli nie zmienisz swoich nawyków związanych z wieczornymi aktywnościami i przygotowaniem do snu.
Osteopatia Częstochowa
W leczeniu podchodzimy do problemów zdrowotnych w sposób holistyczny. Ciało traktujemy jako całość i skupiamy się na przyczynie dolegliwości.
Niezależnie, czy cierpisz na przewlekły ból głowy, czy też zmagasz się z innymi problemami zdrowotnymi, osteopatia to bezpieczna i skuteczna forma terapii. Umów się na konsultację i dowiedz się, jak możemy ci pomóc.
W wyciszeniu układu nerwowego mogą ci pomóc między innymi:
- zmiany w wieczornej rutynie – w miarę możliwości kładź się spać o tej samej porze, biorąc pod uwagę twój rytm dobowy; zamień telefon/tablet/komputer/telewizor na książkę na co najmniej pół godziny przed snem,
- techniki automasażu karku i ramion – możesz poprosić fizjoterapeutę o poinstruowanie cię lub umiarkowanie naciskać punkty znajdujące się w miejscu, gdzie kark przechodzi w ramiona, a obojczyk styka się z łopatką,
- oddech przeponowy – kilka minut głębokiego oddychania przez nos obniża tętno i aktywizuje nerw błędny,
- cisza i ciemność w miejscu spania.
Jeśli zmagasz się z bezsennością i przewlekłym napięciem, rozważ skorzystanie z pomocy. Tym bardziej że płytki, przerywany sen również źle wpływa na twoje ciało i może przyczyniać się do pogłębiania napięć w karku i innych częściach ciała.
Źródła:
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35044011/
- swps.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/33523-naukowcy-pracuja-nad-metodami-ktore-moga-poprawic-jakosc-snu
- www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70378,fizjologia-snu
- www.doz.pl/czytelnia/a15060-Czym_sa_miesniowopowieziowe_punkty_spustowe_Przyczyny_powstawania_objawy_terapia_punktow_spustowych
- onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jsr.13549
- pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8638932/