Rejestracja

Kiedy „ból brzucha” zaczyna się w plecach?

Data publikacji: 16 kwietnia, 2025 | Kategoria: Dolegliwości | Powrót do bloga
Kobieta na łóżku trzyma się za bolące plecy. Ból brzucha i napięcie pleców - co może je łączyć

Ból brzucha i napięcie pleców to dolegliwości, które na pierwszy rzut oka nic nie łączy. Nie zawsze jednak tak jest, ponieważ twój organizm to zbiór naczyń połączonych. Dlatego warto przy utrzymujących się dolegliwościach ze strony wybranych odcinków kręgosłupa, sprawdzić, czy przyczyna nie leży nieco niżej, w trzewiach. Zwłaszcza gdy i w tej okolicy doświadczasz niejednoznacznych objawów, które trudno wytłumaczyć. O wyjaśnienie możesz poprosić osteopatę.

Czym są powiązania między narządami a kręgosłupem (viscero-somatyczne)

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak mocno połączone są narządy trzewne, czyli te znajdujące się w obrębie brzucha i klatki piersiowej, z kręgosłupem i układem nerwowym. Gdyby było inaczej, dużo łatwiej byłoby nam podjąć odpowiednie działania lub zgłosić się do fizjoterapeuty czy osteopaty.

Każdy narząd trzewny unerwiony jest z konkretnego odcinka kręgosłupa. Stąd problemy żołądkowe mogą dawać dolegliwości w obrębie segmentów Th6-Th9. Tak objawiają się sygnały alarmowe wysyłane przez twój układ nerwowy do stawów i mięśni odpowiadających za tę część kręgosłupa.
Połączenia viscero-somatyczne to nic innego, jak połączenie między unerwionymi narządami trzewnymi (łac. viscera), a powięziami, stawami i mięśniami tworzącymi struktury somatyczne. Nie można przy tym zapominać o kluczowym elemencie, bez którego zależności te nie istniałyby, a mianowicie o układzie nerwowym.


Osteopata Częstochowa

Osteopatia Częstochowa

Jeśli ból pleców nie pozwala ci normalnie funkcjonować albo powoduje dyskomfort, który utrudnia ci nocny odpoczynek, umów się na konsultację do osteopaty.

Nie czekaj, aż dolegliwości same ustąpią. Już teraz pozwól sobie pomóc, by cieszyć się wolnością od bólu.


Gdy zaczynasz odczuwać napięcie w plecach, ból, czy sztywność mięśni znajdujących się przy kręgosłupie, może się okazać, że to nie tu leży przyczyna dolegliwości. Dlatego nie zawsze w takiej sytuacji pomaga masaż czy ćwiczenia rozluźniające na tę część układu szkieletowego. Problem bowiem może leżeć w źle pracujących narządach trzewnych. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi terapia trzewna lub masaż wisceralny.

Kiedy problemy trawienne to „sygnał” z powięzi

Powięź to struktura, która niejako nadaje kształt twojemu ciału. Oplata wszystkie narządy, mięśnie i kości, dzięki czemu nie dochodzi do ich przemieszczenia. Do tego, wszystko połączone jest przez sieć układu nerwowego. Dlatego właśnie osteopatia podchodzi do ciała ludzkiego jako całości i skupia się na leczeniu przyczynowym, a nie tylko objawowym.
Skoro więc powięzi otaczają narządy wewnętrzne, w tym te należące do układu trawiennego, to wszelkie napięcia wywołane przez stres, nieprawidłową postawę ciała, na którą wrażliwe są powięzi, czy też przez przeciążenie, rozchodzą się dalej, powodując problemy trawienne. To nie wszystko, ponieważ dolegliwości mogą zostać przeniesione również do wybranej części kręgosłupa powiązanej przez nerwy z trzewiami. Tym samym odczuwasz ból pleców, choć tak naprawdę problem tkwi w jamie brzusznej. To wyjaśnia też, co łączy ból brzucha i napięcie pleców.

Kobieta, zgaga, problemy trawienne. Ból brzucha i napięcie pleców - co może je łączyć

Może się też zdarzyć, że sygnały popłyną w drugą stronę — od kręgosłupa do układu trawiennego. Jeśli tego nie wiesz, możesz po wielu godzinach spędzonych przy biurku zastanawiać się, dlaczego masz zgagę, czy refluks, skoro nic takiego nie jadłeś w ostatnim czasie. Jeśli jednak odczuwasz w tym czasie ból kręgosłupa w odcinku piersiowo-lędźwiowym, to właśnie w napiętych przyczepach mięśniowych w tym rejonie może być przyczyna twoich dolegliwości trawiennych.
Dlatego nie zdziw się, jeśli osteopata właśnie ten obszar podda wybranym zabiegom, a ty odczujesz ulgę w żołądku i jelitach.

Ból brzucha i napięcie pleców — osteopatyczne podejście do diagnozy

Początek pierwszej wizyty w gabinecie osteopaty nie różni się wiele od innych, ponieważ to wywiad medyczny w pierwszej kolejności stanowi dla niego ważne źródło informacji na temat twojego stanu zdrowia. Przygotuj się więc, że zapyta cię między inny o to:

  • gdzie i jak cię boli,
  • od kiedy odczuwasz dolegliwości,
  • o jakich porach dnia lub nocy ma to miejsce,
  • co poprzedza dolegliwości,
  • z czego składa się twoja dieta,
  • jaki styl życia prowadzisz,
  • co nasila objawy.

Dopiero wtedy, gdy otrzyma odpowiedzi, przejdzie do badań, które stanowią kolejny ważny etap diagnostyczny.

Przeczytaj także:


Masaż brzucha. Problemy z jelitami a osteopatia

Jelita a osteopatia

Problemy z jelitami mogą pojawić się z różnych przyczyn. Sprawdź, jak w wyzdrowieniu może ci pomoc osteopata i techniki terapii manualnej.


W przypadku dolegliwości brzusznych osteopata może przeprowadzić badania palpacyjne. Dzięki wiedzy i doświadczeniu wie, jakie odczucia dają nieprawidłowo działające narządy i jak z tego powodu zmieniają się okoliczne tkanki. Może w ten sposób odczytać napięcia, ograniczenia ruchomości narządów oraz ich przesunięcia względem osi ciała. Pozna też reakcje układu autonomicznego wywołane twoimi dolegliwościami.
Podczas badania brzucha osteopata za pomocą dotyku ocenia też napięcia powięzi otaczającej narządy wewnętrzne i sprawdza, czy nie doszło do ich zablokowania.

Kiedy warto zrobić USG, a kiedy zgłosić się do terapeuty

Jak łatwo się domyślić, nie każdy ból pleców ma swoje źródło w trzewiach i nie wszystkie dolegliwości ze strony układu trawiennego są wywołane przez problemy z kręgosłupem. Dlatego bardzo ważna jest twoja reakcja i nielekceważenie ich. Zwłaszcza gdy utrzymują się przez pewien czas i nie ustępują po wprowadzaniu określonych zmian oraz domowych sposobów leczenia zachowawczego.

Co może być wskazaniem do badań diagnostycznych?

W takiej sytuacji możesz sam zgłosić się na badanie USG lub gastroskopię albo od razu udać się do osteopaty. Ten bowiem, zanim zdecyduje się na wybór odpowiedniej terapii, również może skierować cię na tego rodzaju badania diagnostyczne. Zwłaszcza gdy bólowi pleców towarzyszą też inne objawy w postaci:

  • nagłego, ostrego i powtarzającego się bólu brzucha,
  • towarzyszącej bólowi gorączki, osłabienia czy spadku masy ciała,
  • krwi w kale lub krwawienia z odbytu.

Badania te pomogą wykluczyć poważne schorzenia, do których należy zapalenie trzustki, refluks żołądkowo-przełykowy, kamica nerkowa, czy też wrzody.

Ból brzucha i napięcie pleców — kiedy od razu udać się do osteopaty

Od razu do osteopaty powinieneś się udać w sytuacji, gdy dokuczający ci ból pleców:

  • pojawia się po dłuższym przyjmowaniu pozycji siedzącej i zmianie pozycji ciała,
  • nie ustępuje po przyjęcie środków przeciwbólowych i zmianie diety,
  • pojawia się zarówno w lędźwiach, jak i w odcinku piersiowym kręgosłupa,
  • a do tego masz uczucie ciężkości i wzdęcia, co trudno powiązać z jedzeniem.

Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i wybranych badań osteopata sprawdzi, czy ból brzucha i napięcie pleców mają ze sobą coś wspólnego. Pomoże mu w tym ocena stanu twojej powięzi, kręgosłupa i przepony oraz ruchomości narządów wewnętrznych w jamie brzusznej.

Źródło:

www.nasrq.com/2024/07/31/499188/the-connection-between-fascia-and-gut-health
mediaspace.msu.edu/media/ANTR510%2BOsteopathic%2BCorrelation-Introduction%2Bto%2BViscerosomatic%2BReflexes/1_hnkuzt3n
www.holisticbodyworks.com.au/viscero-somatic-pain/

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top