Ból pachwiny bez urazu — skąd się bierze
Ból pachwiny bez urazu to dolegliwość, którą łatwo zlekceważyć. W końcu nie doznałeś żadnego urazu ani nie przypominasz sobie, by doszło do naciągnięcia w tej okolicy. Może się jednak okazać, że dolegliwość, która pojawiła się nagle, narastała przez ostatnie miesiące, czego nie byłeś świadom. Jeśli jednak ból promieniuje do uda, biodra lub brzucha, a także utrudnia chodzenie, siedzenie czy trening, powinieneś poprosić o pomoc fizjoterapeutę lub osteopatę. Nie tylko szybciej uwolnisz się od bólu, ale też unikniesz możliwych powikłań i nasilenia objawów.
Najczęstsze „ciche” przyczyny bólu pachwiny
Ból pachwiny może mięć wiele nieurazowych przyczyn, o których warto wiedzieć przynajmniej w podstawowym stopniu. Nie znaczy to, że dzięki tej wiedzy od razu rozpoznasz, co ci dolega, ale będziesz bardziej wyczulony i nie zlekceważysz dolegliwości.
Przyczyny mogą być różne również ze względu na to, iż ból możesz odczuwać zarówno po prawej stronie, jak i po lewej, a zdarza się, że pojawia się po obu jednocześnie.
Ból pachwiny bez urazu może wskazywać na:
- kolkę nerkową,
- u mężczyzn:
- żylaki powrózka nasiennego,
- zapalenie jąder lub najądrza,
- u kobiet:
- zapalenie jajników i jajowodów,
- skręt lub pęknięcie torbieli jajnika
- przepuklinę pachwinową,
- zwyrodnienie stawu biodrowego,
- rwę udową,
- zapalenie kaletki stawu biodrowego,
- zapalenie dróg moczowych,
- zapalenie uchyłków jelita,
- neuralgię nerwu płciowo-udowego,
- zapalenie wyrostka robaczkowego.
Dolegliwości mogą też być skutkiem przeciążeń tkanek miękkich, dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego lub problemów zdrowotnych, które dotknęły twoje narządy wewnętrzne.
To tylko wybrane przyczyny bólu w pachwinie po prawej i lewej stronie, które powinieneś skonsultować z lekarzem, jeśli ból jest nagły lub utrzymuje się przez dłuższy czas.
Ból w pachwinie bez urazu – różnica między urazem a przeciążeniem
Ból w pachwinie może być też spowodowany urazem lub przeciążeniem. W przypadku urazu dochodzi do niego nagle, co spowodowane może być gwałtownym ruchem, wypadkiem, szarpnięciem, czy naciągnięciem. Zwykle też od razu pojawia się ostry ból, ograniczenie ruchomości i obrzęk.
Jeśli chcesz poprawić funkcjonalność stawów, mięśni i tkanek miękkich oraz przywrócić im optymalną sprawność, skorzystaj z terapii manualnej w naszym gabinecie.
Umów się na konsultację i dowiedz się, jakie korzyści możesz odnieść z tego rodzaju zabiegów.
Z kolei przeciążenia rozłożone są w czasie, stąd trudno w początkowym okresie dostrzec, że do nich doszło. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na mięśnie, stawy i więzadła. Ból w pachwinie spowodowany jest przez powtarzające się czynności i ruchy oraz błędy w wykonywaniu konkretnych ćwiczeń i niedostosowywanie obciążeń treningowych do aktualnych możliwości twojego ciała. W przeciwieństwie do urazów przeciążenia powodują stopniowy ból, który zwykle nasila się podczas aktywności fizycznych.
Rola kręgosłupa lędźwiowego i nerwów
Jednym z problemów, które mogą się pojawić przy diagnozowaniu, gdy chodzi o ból w pachwinie bez urazu, jest fakt, iż jego źródło może być w zupełnie innym miejscu. Jednym z nich jest kręgosłup lędźwiowy, który ma wpływ na okolicę pachwiny. Oznacza to, że napięcia, zbytnie obciążenie, albo też przepuklina w tej części kręgosłupa, może objawiać się tak zwanym bólem rzutowanym, który promieniuje właśnie do pachwiny.
Nie bez znaczenia jest też unerwienie okolicy pachwiny. Dolegliwości bólowe to niejedyny objaw podrażnienia jednego z nerwów. Możesz bowiem doświadczyć też drętwienia, mrowienia lub pieczenia.
Mając to na uwadze, dlatego właśnie tak ważne jest podejście holistyczne i patrzenie na organizm człowieka jako na całość, jak ma to miejsce w gabinecie osteopaty.
Ból pachwiny bez urazu — jak wygląda diagnostyka funkcjonalna w gabinecie
Pierwszym i najważniejszym krokiem w diagnostyce funkcjonalnej jest dokładny wywiad medyczny. Jego celem jest poznanie nie tylko charakteru dolegliwości, ale też twojego stylu życia, rodzaju uprawianych aktywności i wykonywanej pracy, historii chorobowej, czy też diety.
Ze względu na to, iż fizjoterapeuta zada ci konkretne pytania dotyczące problemu, z którym się zgłosiłeś, warto wstępnie się do tego przygotować. Możesz nawet zrobić notatki i zapisać:
- Kiedy po raz pierwszy pojawił się ból pachwiny bez urazu?
- Czy jest stały, czy może nasila się przy wykonywaniu konkretnych czynności, a jeśli tak, to jakich?
- Czy boli cię tylko po jednej stronie, czy może po obu?
- Jak sytuacja z bólem wygląda w nocy, a jak w ciągu dnia o poszczególnych porach?
- Jak wygląda twój typowy dzień, gdy chodzi o aktywności?
- Jaki rodzaj pracy wykonujesz?
- Czy uprawiasz regularnie sport?
- Czy wraz z bólem w pachwinie pojawiły się też inne dolegliwości i objawy?
Drugim etapem diagnostyki w gabinecie fizjoterapeuty jest badanie manualne. Specjalista ten oceni ruchomość twoich stawów w okolicy pachwiny, sprawdzi symetrię napięcia mięśniowego i wykona test siły mięśniowej. Celem tego jest rozpoznanie miejsca, które jest faktycznym źródłem bólu, a to, jak już wiesz, nie musi znajdować się w pachwinie.
Przeczytaj także:
Jeśli dokucza ci ból w pachwinie, poznaj metody, które mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości i przyspieszeniu powrotu do sprawności.
Fizjoterapeuta poprzez wydawanie ci konkretnych poleceń oceni twoje wzorce ruchowe i sprawdzi, gdzie dochodzi do pewnych ograniczeń. Choć to zwykłe ruchy, które wiele razy wykonujesz każdego dnia, to właśnie one mogą wiele powiedzieć o przyczynie bólu w pachwinie.
Co robić, zanim sięgniesz po leki
Pierwszym odruchem przy dolegliwościach bólowych jest zwykle sięganie po środki, które go uśmierzą. Są jednak inne sposoby, które nie tylko złagodzą ból w pachwinie bez urazu, ale też korzystnie wpłyną na cały organizm.
Pomocne może się okazać:
- oddychanie przeponowe,
- dbanie o zmiany pozycji w ciągu dnia, zamiast spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej,
- masaż powięziowy przy użyciu rollera,
- świadome i delikatne rozciąganie mięśni przywodzicieli,
- ćwiczenie jogi,
- unoszenie nóg w leżeniu na boku,
- ćwiczenia na piłce,
- powolne skłony i unoszenie nóg.
Pamiętaj, by dostosować ćwiczenia do swoich możliwości fizyczny i nie forsować się. Lepiej wykonać je częściej z mniejszą liczbą powtórzeń, niż wyrządzić sobie krzywdę.
Źródło:
www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/badanie-funkcjonalne-kiedy-je-przeprowadzac-i-z-jakiego-sprzetu-korzystac/
www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,bol-w-pachwinie—przyczyny,artykul,1726319.html