Ból szyi – przyczyny i skuteczne sposoby leczenia
Ból szyi to problem, z którym zmagają się dziś zarówno osoby dorosłe, jak i te będące w okresie dorastania. Sprzyja temu siedzący styl życia, w tym pracy oraz spędzanie czasu na przeglądaniu informacji w telefonie. To jednak tylko jedna z możliwych i do tego łatwiejszych do wyeliminowania przyczyn. Niestety dolegliwość ta może też być spowodowana przez poważniejsze zmiany w obrębie kręgosłupa i pleców.
Jak osteopata i stosowane przez niego metody terapeutyczne mogą ci pomóc w złagodzeniu dolegliwości w odcinku szyjnym kręgosłupa?
Ból szyi — co może być przyczyną
Ze względu na to, iż problem dotyczy ważnej części ciała, jaką jest kręgosłup, jego przyczyny mogą być związane zarówno z układem kostnym, jak i układem nerwowym, czy mięśniami. Dlatego też bez wiedzy medycznej trudno samemu wskazać tę prawdziwą.
Rehabilitacja kręgosłupa Częstochowa
Bólom pleców i kręgosłupa, w tym bólowi szyi możesz skutecznie zapobiegać. Niezależnie więc, czy już pojawiły się pewne dolegliwości w tym obszarze, czy chcesz ich uniknąć, umów się na konsultację do fizjoterapeuty. Złagodzi obecny ból i pomoże wprowadzić działania profilaktyczne
Ból szyi może być skutkiem wielogodzinnego siedzenia przed monitorem komputera, co jest związane z pracą wielu osób. Dolegliwości będą się pojawiać, jeśli nie zadbasz o regularne przerwy na rozruszanie mięśni pleców, w tym szyi. Ważna jest też aktywność fizyczną, która je wzmocni. Gdy pracujesz w pozycji siedzącej, nieświadomie zastygasz w bezruchu i przez to nadmiernie napinasz mięśnie szyi. Tym samym po całym dniu są one przeciążone. Jeśli zaś powtarza się to przez dłuższy czas, w końcu pojawi się ból, który będzie się nasilał.
Może ci też dokuczać ból szyi z przyczyn neurologicznych. Jeśli więc dodatkowo odczuwasz drętwienie, mrowienie czy osłabienie w obrębie szyi, a ból promieniuje do ramienia, może to oznaczać, że doszło do ucisku nerwów szyjnych.
Nie bez wpływu na szyję jest też stres, który powoduje nadmierne, często przewlekłe napięcie mięśni. Te zaś bez stosowania odpowiednich ćwiczeń lub zabiegów rozluźniających, mogą powodować ból szyi.
Do innych możliwych przyczyn należy zapalenie opon mózgowych oraz neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy.
Szyja może cię też boleć z powodu rozwijających się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, doznanego urazu szyi lub dyskopatii szyjnej.
Jak osteopatia wpływa na mobilność szyi?
Zanim osteopata wybierze odpowiednią metodą terapeutyczną, musi określić przyczynę twoich dolegliwości. A ponieważ zawsze podchodzi on do problemów zdrowotnych w sposób holistyczny, badania mogą obejmować nie tylko odcinek szyjny kręgosłupa, ale też inne części ciała.
Ból szyi, zwłaszcza taki, który utrzymuje się przez dłuższy czas, to wystarczający powód do skorzystania z pomocy osteopaty. Jak już wiesz, dolegliwość ta często spowodowana jest spięciem mięśni w tym miejscu i uciskiem na przebiegające tędy nerwy. Techniki manualne wykorzystywane przez osteopatę to bardzo skuteczny sposób na przywrócenie mobilności szyi. Gdy masuje tkanki miękkie, wykonuje manipulacje oraz stosuje techniki powięziowe, przywraca on prawidłowy przepływ krwi, uwalnia napięcia i poprawia ruchomość stawu barkowego.
Rola terapii manualnej i igłoterapii w leczeniu bólu szyi
Jednym z powodów bólu szyi może być tworzenie się punktów spustowych w tej okolicy. Spowodowane to jest przeciążaniem mięśni lub ich nadmiernym używaniem. To zaś może skutkować ich niedotlenieniem. Zachodzą tu również inne zmiany chemiczne i aktywowane są receptory bólu.
Na tego rodzaju dolegliwości osteopata może zastosować zabieg igłoterapii. Wbijanie bardzo cienkich igieł stymuluje punkty spustowe odznaczające się większą tkliwością. Pierwszym odruchem jest chwilowy nawrót bólu, ale ostatecznie prowadzi to do uwolnienia napięcia i odprężenia wybranej partii ciała. Delikatne nakłuwanie stymuluje też odpowiedź zapalną organizmu i procesy naprawcze, co niesie dodatkowe korzyści.
Ból szyi możesz złagodzić za pomocą wybranych technik terapii manualnej. Osteopata może pracować z tkankami miękkimi, przez co zmniejsza napięcie mięśniowe i wspiera krążenie w szyi. Korzyści może też przynieść:
- technika energii mięśniowej, w której napinanie mięśni i przeciwstawianie ich oporowi fizjoterapeuty wydłuża je i redukuje skumulowane w nich napięcia,
- rozciąganie mięśni przy użyciu różnych chwytów i ucisku, co poprawia elastyczność mięśni i je rozluźnia,
- technika powięziowa, w której trakcie relaks i obniżenie napięcia jest wynikiem pracy z tkanką łączną, która otacza mięśnie i organy w ciele pacjenta.
Kinesiotaping na ból szyi
Na ból szyi fizjoterapeuta stosuje też tak zwane plastrowanie, czyli kinesiotaping. Używa do tego specjalnych taśm, które nakleja na bolesne miejsce. Skutkiem tego jest pofałdowanie powierzchni skóry, co powoduje zwiększenie przestrzeni między nią a powięzią. Taśmy normalizują i odciążają mięśnie, co jednocześnie skutkuje złagodzeniem dolegliwości bólowych. Poprawiają też krążenie limfy i krwi.
Dzięki temu, że taśmy możesz nosić przez cały czas, terapia trwa 24 godziny na dobę. Pierwsze jej efekty możesz odczuć już po kilku godzinach od naklejenia taśm na bolące mięśnie.
Kinesjotaping poprawia też zakres ruchu i mobilność szyi oraz redukuje uczucie sztywności. Uwalnia również nerwy od ucisku, co jak już wiesz, również może powodować ból szyi.
Jak zapobiegać bólowi szyi?
Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości ze strony układu ruchu, tak też, gdy chodzi o odcinek szyjny kręgosłupa, warto stosować działania profilaktyczne. Aby uniknąć bólu szyi lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko jego pojawienia się, zadbaj o ergonomię miejsca swojej pracy. Mowa tu o dopasowaniu wysokości krzesła i biurka oraz ustawienia monitora do swojego ciała. Twoje krzesło powinno też mieć regulowane podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłup i posiadać regulację położenia, byś od czasu do czasu mógł się zrelaksować i odprężyć.
Przeczytaj także:
Czy Twoje bóle szyi mogą być spowodowane stresem i napięciem?
Bóle w odcinku szyjnym są zjawiskiem powszechnym. Przyczyną jest m.in. stres. Poznaj sposoby na złagodzenie napięcia i sprawdź, jak im zapobiegać w przyszłości.
W dbaniu o kręgosłup pomocne są też regularne ćwiczenia, w tym joga lub uprawianie wybranej dyscypliny sportowej. W codziennym życiu staraj się też unikać zawieszania na ramieniu ciężkich toreb. Jeśli natomiast na co dzień wiele godzin spędzasz w pozycji siedzącej, rób regularne przerwy na krótką gimnastykę szyi.
Gdyby jednak nie udało ci się uniknąć bólu szyi, a do tego dolegliwości te utrzymywałyby się przez dłuższy czas, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty lub osteopaty. Teraz gdy już wiesz, w jaki sposób może ci on pomóc, nie powinieneś mieć wątpliwości, czy warto skorzystać z tej formy terapii.
Źródło:
www.doz.pl/czytelnia/a14881-Bol_szyi__przyczyny_diagnostyka_leczenie_cwiczenia