Dlaczego bolą mnie żebra po stresie?
Ból w klatce piersiowej to objaw, który w pierwszej chwili może być kojarzony z zawałem. Na szczęście to tylko jedna z możliwych przyczyn, co nie znaczy, że inne nie należą do poważnych. Tym, co może je łączyć, jest stres. Szczególnie przewlekły, który utrzymuje twoje ciało w napięciu i gotowości do walki lub ucieczki.
Jeśli doświadczasz napięcia międzyżebrowego oraz czujesz ucisk w klatce piersiowej i ból żeber – stres może być jedną z przyczyn.
Co możesz zrobić, by nie tylko złagodzić objawy, ale też skutecznie zapobiegać im w przyszłości?
Połączenie emocji z oddechem i mięśniami
Wystarczy chwila świadomości tego, co dzieje się z ciałem, byś zauważył, jak zmienia się twój oddech pod wpływem emocji. Inaczej oddychasz, gdy jesteś spokojny, zadowolony i czujesz się bezpiecznie, a zupełnie innych jest twój oddech w gniewie, ataku paniki, czy depresji.
Problemy z oddychaniem, bóle mięśniowe, napięcia wywołane stresem – to tylko wybrane problemy, z którymi możesz zgłosić się do osteopaty.
Umów się na konsultację i sprawdź, jak możemy ci pomóc w uwolnieniu od przyczyn twoich problemów zdrowotnych.
Przeżywane sytuacje stresowe aktywują układ współczulny, który przełącza twoje ciało w tryb walki lub ucieczki. Oddech się spłyca, mięśnie w całym ciele się napinają, a przewaga energii zasila kluczowe procesy odpowiedzialne za utrzymanie cię przy życiu. Co, jednak jeśli sytuacja taka przeciąga się w czasie, a tak właśnie jest w przypadku stresu przewlekłego?
Nadmiar kortyzolu i adrenaliny utrzymuje mięśnie w stanie napięcia, a oddech wciąż jest nienaturalnie płytki. Powstałe napięcia międzyżebrowe sprawiają, że pojawia się ból żeber — stres sprawia, że takie właśnie masz wrażenie.
Gdy aktywowany jest układ współczulny, płytki oddech oparty jest głównie na klatce piersiowej przy znikomym, a nawet zerowym udziale przepony. Ona również, jako mięsień oddechowy, nie jest wolna od wpływu stresu i znajduje się w stanie chronicznego napięcia.
Jak napina się przepona i co z tego wynika?
Jako jeden z bardzo ważnych mięśni w twoim ciele, przepona również nie jest wolna od napięć, w tym tych długotrwałych wywołanych przewlekłym stresem. Jako że odgrywa ona ważną rolę w procesie oddychania, warto zadbać o jej kondycję i prawidłowe działanie. Unerwiona nerwem ruchowym mięśnia przeponowego, połączona jest z układem nerwowym i mózgiem. Silne zdenerwowanie uruchamia układ współczulny, a ten przechodzi do działania i uruchamia procesy, które mają cię ochronić przed zagrożeniem.
Spłycony oddech oznacza, że zaburzona w tym czasie zostaje praca przepony, która nie kurczy się i nie rozkurcza tak, jak w stanie spokoju.
Napięcia zgromadzone w przeponie mogą być źródłem różnych dolegliwości. Niektóre z nich w pierwszej chwili trudno powiązać z jej pracą. Jednak po przeprowadzeniu odpowiednich badań, które w celach diagnostycznych wykonuje osteopata lub fizjoterapeuta, może się okazać, że zarówno za zaburzenia trawienia, wzdęcia czy zaparcia, jak i za ból żeber, odpowiada napięta przepona.
Objawy typowe dla przewlekłego stresu w obrębie klatki
Przewlekły stres objawia się na wiele sposobów i może skutecznie zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Część objawów występuję w obrębie klatki piersiowej, co niekiedy mylnie kojarzone jest z zawałem serca. Stąd nierzadko ból żeber po stresie i ucisk w klatce skłania do wizyty u kardiologa. Jeśli jednak badania EKG, RTG klatki piersiowej, czy echo serca nic nie wykazują, warto udać się do osteopaty. Patrząc na organizm całościowo, jest on w stanie dotrzeć do źródła dolegliwości i dobrać odpowiednie techniki w celu zneutralizowania bólu.
Splot słoneczny to jeden z kluczowych obszarów w twoim ciele. Co może zaburzyć jego pracę i jak osteopatia może ci pomóc go odblokować?
Innym objawem przewlekłego stresu jest płytki oddech, który nie angażuje przepony. To zaś nie pozostaje bez wpływu na układ nerwowy. Jednym z najważniejszych jego elementów jest nerw błędny, który odpowiada za wyłączenie stanu walki lub ucieczki i przejście w stan relaksu. A ponieważ aż 80% informacji dociera do mózgu z ciała, spłycony oddech będzie tylko utrwalał stan stresu i napięcia w całym organizmie. Z powodu zablokowania przepony, inne mięśnie muszą brać na siebie wysiłek związany z oddechem. To zaś z czasem może prowadzić do przeciążeń, a stan ten nierzadko objawia się w postaci bólu w klatce piersiowej.
Ból żeber — stres. Co może zrobić fizjoterapeuta lub osteopata?
Holistyczne podejście do problemu bólu żeber po stresie, w wybranych przypadkach może okazać się najbardziej skutecznym sposobem na znalezienie właściwej przyczyny. Tak właśnie postępuje osteopata, który oprócz przeprowadzenia wywiadu medycznego, ocenia też pracę przepony, postawę ciała oraz poziom napięcia zgromadzonego w wybranych grupach mięśniowych.
Zwraca też uwagę na jakość oddechu, co może mieć znaczenie dla przebiegu terapii. To bowiem, jak oddychasz, nie tylko mówi o stanie emocjonalnym, ale też na te emocje wpływa. Tym samym już sama zmiana oddechu może złagodzić dolegliwości bólowe.
Oprócz ćwiczeń oddechowych aktywujących przeponę osteopata może też zastosować wybrane techniki manualne. Ich celem jest między innymi uwolnienie napięć i przywrócenie rytmu oddechowego.
Osteopata lub fizjoterapeuta poinstruują cię również, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych. Dowiesz się też, na jakie sygnały wysyłane przez ciało zwrócić uwagę.
Jak samodzielnie pracować z oddechem?
Jeśli chcesz samemu ograniczyć ryzyko pojawienia się bólu żeber i innych dolegliwości wynikających ze stresu, warto nauczyć się świadomego oddychania. Zwłaszcza tego, w które zaangażowana jest twoja przepona. Jak wiesz, jej praca jest ważna nie tylko dla układu oddechowego, ale też wpływa na układ nerwowy. Płytki, szybki oddech tylko pogłębia napięcia i pobudza układ współczulny. Dlatego samemu bądź z pomocą specjalisty, wprowadź do swojego codziennego życia relaksujące i uwalniające napięcia z ciała, techniki oddechowe. To może być na przykład:
- oddech 4-4-4-4 (tzw. box breathing) — czyli wdech na 4, wstrzymanie oddechu na 4, wydech na 4, wstrzymanie oddechu na 4,
- oddychanie przeponowe z obciążeniem — ułóż się na plecach i ugnij nogi, a następnie połóż na brzuchu lekki przedmiot (np. książkę) i spokojnie oddychając, unoś go i opuszczaj.
Nie lekceważ objawów stresu, niezależnie od tego, jak są silne. Jeśli pojawiają się regularnie, utrzymują przez pewien czas i coraz trudniej ci przywrócić spokój oraz uwolnić się od bólu, umów się do osteopaty lub fizjoterapeuty. Nie tylko nie przeoczysz poważnych schorzeń, ale też szybciej przywrócisz równowagę w organizmie. Poznasz też działania profilaktyczne, które w przyszłości mogą uchronić cię przed bólem żeber i innymi obawami stresu.
Źródło:
health.clevelandclinic.org/box-breathing-benefits
www.healthline.com/health/tight-chest
my.clevelandclinic.org/health/body/21578-diaphragm
joga-gliwice.eu/psychosomatyka/co-ma-wspolnego-spokoj-z-przepona