Rejestracja

Mam dobre badania, ale ciało mnie boli

Data publikacji: 20 czerwca, 2025 | Kategoria: Dolegliwości | Powrót do bloga
Starszy mężczyzna z bólem barku u lekarza. bóle mimo dobrych wyników

Bóle mimo dobrych wyników to problem zdrowotny, który budzi wiele znaków zapytania. Te zaś najczęściej zadawane są lekarzom, którzy nie zawsze od razu są w stanie stwierdzić, co może być prawdziwą przyczyną dolegliwości. Przy braku konkretnych schorzeń, na które zwykle wskazują badania krwi, MRI, czy RTG, z pomocą przychodzi fizjoterapia somatyczna – Częstochowa to jedno z miast, gdzie możesz skorzystać z tej formy pomocy. Ukierunkowana na ukryte w ciele, umyśle, powięziach, napięciach i emocjach przyczyny bólu, dysponuje odpowiednimi metodami, które wykorzystywane są przez fizjoterapeutów i osteopatów.

Jak konkretnie fizjoterapia somatyczna, która skupia się na pracy z powięzią, oddechem i układem nerwowym, może ci pomóc, gdy ból utrudnia ci codzienne funkcjonowanie?

Bóle mimo dobrych wyników – czym są zaburzenia psychosomatyczne i napięciowe

Gdy doświadczasz przewlekłego stresu, lęku, traumy czy emocji, których nie potrafisz wyrazić i tym samym ich uwolnić, twoje ciało staje się magazynem tych obciążeń. Zaburzenia psychosomatyczne to nic innego jak fizyczne objawy, które mają swoje źródło w psychice. Nie znaczy to, że twój ból jest nierealny. Po prostu jego przyczyna nie leży w fizycznym uszkodzeniu ciała, a w nagromadzonym napięciu w układzie nerwowym i tkankach.


Osteopata Częstochowa

Osteopata Częstochowa

Jeśli ból pleców nie pozwala ci normalnie funkcjonować albo powoduje dyskomfort, który utrudnia ci nocny odpoczynek, umów się na konsultację do osteopaty. Nie czekaj, aż dolegliwości same ustąpią. Już teraz pozwól sobie pomóc, by cieszyć się wolnością od bólu.


Może się to objawiać jako:

  • bóle głowy i migreny,
  • bóle kręgosłupa i stawów bez konkretnej przyczyny,
  • problemy trawienne, takie jak choćby zespół jelita drażliwego,
  • zmęczenie,
  • bezsenność,
  • trudne do rozluźnienia napięcia mięśniowe.

Jeśli bóle mimo dobrych wyników utrzymują się przez dłuższy czas, potraktuj to jako sygnał twojego ciała, że potrzebuje ono uwagi i rozładowania nagromadzonych emocji i napięć.

Dlaczego „brak zmian w MRI” to nie koniec?

Obrazowanie takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa są doskonałym narzędziem diagnostycznym, ale nie pokazują wszystkiego. Nie rejestrują napięcia powięziowego, aktywności układu autonomicznego, czy też przechowywanych w ciele traum i stłumionych emocji.
Dlatego właśnie możesz odczuwać ból, sztywność, ucisk w klatce piersiowej czy mieć trudności z oddychaniem, choć nie ma żadnej uchwytnej przyczyny, która zostawiłaby ślad w wynikach badań. MRI czy rentgen pokazują przede wszystkim struktury kostne i uszkodzenia tkanek. Nie widzą natomiast subtelnych, ale bardzo realnych zmian w napięciu mięśni, powięzi, czy w funkcjonowaniu układu nerwowego. To tu bowiem, dużo głębiej, na poziomie funkcji, napięć i wzorców ruchowych, które zostały zakłócone przez chroniczny stres i emocje, znajduje się źródło problemu.

Pacjentka i lekarka przed badaniem MRI - bóle mimo dobrych wyników badań - metody diagnozowania

Jak ciało reaguje na przewlekły stres?

Przewlekły stres nie pozostaje bez wpływu na wszystkie komórki w twoim ciele. Mechanizmy obronne organizmu, takie jak napięcie mięśniowe, przyspieszone tętno, spłycony oddech czy zaciskanie szczęk, pierwotnie miały pomóc nam przetrwać zagrożenie. Problem zaczyna się wtedy, gdy ten stan utrzymuje się miesiącami lub latami.
W takim stanie powięź, czyli tkanka łączna oplatająca całe ciało, staje się sztywna i mniej elastyczna. Zaburza tym samym swobodę ruchu, krążenie i przepływ impulsów nerwowych. Ciało zaczyna reagować bólem, zmęczeniem, napięciem, a czasem także objawami w postaci kołatania serca, bólu brzucha, czy zawrotami głowy.
To stan, w którym współczulny układ nerwowy odpowiedzialny za reakcje stresowe, jest stale aktywny, a twoje ciało wysyła sygnały, że jest przeciążone.

Jak fizjoterapeuta może pomóc bez leków?

Bóle mimo dobrych wyników nie muszą utrudniać codziennego funkcjonowania. By tak się stało, rozważ skorzystanie z pomocy specjalisty. Fizjoterapia somatyczna w Częstochowie oferuje pacjentom podejście, które nie koncentruje się tylko na bólu. Pracujący tu fizjoterapeuta i osteopata skupiają się na całym człowieku – jego ciele, emocjach i sposobie reagowania na stres. To praca z układem mięśniowo-powięziowym i nerwowym, która nie wymaga leków ani inwazyjnych zabiegów. Dostosowując ją do konkretnego przypadku, mogą oni zastosować:

  • terapię powięziową, z której pomocą uwalniają z powięzi nagromadzone napięcia i przywracają jej elastyczność,
  • pracę z oddechem, byś mógł oddychać świadomie, głęboko i tym samym aktywować przywspółczulny układ nerwowy i rozluźnić ciało,
  • ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające na tyle proste, byś mógł je wykonywać również w domu,
  • W trakcie wizyty dowiesz się również, jak odzyskać świadomość ciała i zarządzać stresem, by nie kumulował się on w tkankach.

Znaczenie dotyku, oddechu i wyciszenia układu nerwowego

Jeśli choć raz korzystałeś z masażu, z pewnością pamiętasz, jak wpłynął on na twoje ciało. Podobnych odczuć możesz doświadczyć podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeuty i osteopaty. W przypadku zaburzeń napięciowych to właśnie dotyk może pomóc w ich uwolnieniu. Świadomy dotyk terapeuty rozluźni mięśnie i powięzi. Pomoże też twojemu ciału przejść ze stanu walki i ucieczki w tryb odpoczynku i spokoju.


Osteopata w trakcie masażu kobiety. Stres pourazowy a fizjoterapia

Stres pourazowy – blog

Stres pourazowy bardzo mocno zapisuje się w ciele na różne sposoby. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z fizjoterapii w celu jego uwolnienia.


Nie bez znaczenia jest też prawidłowy oddech. Z jego pomocą również możesz wpływać na układ nerwowy, w tym na nerw błędny, który jest częścią układu przywspółczulnego. Przywrócenie jego prawidłowego napięcia pozwoli twojemu ciału odzyskać utraconą równowagę i się zregenerować. Czasem wystarczy jedynie odpowiednio wesprzeć odpowiedzialne za to mechanizmy.

Jeśli więc czujesz bóle mimo dobrych wyników badań, które wykonałeś, możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub osteopaty, który specjalizuje się w fizjoterapii somatycznej. To z pewnością dużo lepszy sposób na uwolnienie się od dolegliwości niż zażywanie kolejnych środków przeciwbólowych, czy ponowne poddawanie ciała badaniom w celu znalezienia przyczyny.

Źródło:

med.libretexts.org
www.nowafarmacja.pl/blog/od-stresu-do-bolu-jak-zaburzenia-psychosomatyczne-wplywaja-na-nasze-zdrowie
bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-023-06769-0
www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/terapia-czaszkowo-krzyzowa-w-leczeniu-zaburzen-psychosomatycznych
my.clevelandclinic.org/health/diseases/21521-psychosomatic-disorder
pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4368455/
joycemol.com/2023/09/04/releasing-emotions-with-fascia-therapy-the-mind-body-connection/

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top