Rejestracja

Ciągłe bóle głowy: Czy stres może być głównym winowajcą?

Data publikacji: 20 października, 2024 | Kategoria: Nowości | Powrót do bloga
Ciągłe bóle głowy

Masz wrażenie, że twoja głowa boli bez przerwy? Może razem znajdziemy rozwiązanie! Jednak pamiętaj, że ciągłe bóle głowy stają się powodem do niepokoju i zanim zdecydujesz się na alternatywne metody leczenia, powinieneś zasięgnąć opinii lekarza. Choć częstym winowajcą tej dolegliwości jest stres, nie bagatelizuj jej. Może okazać się znacznie poważniejsza, niż myślisz.

Czy ciągły ból głowy jest niebezpieczny dla mojego zdrowia?

I tak i nie. Częste bóle głowy są zjawiskiem powszechnym i choć nie zawsze oznaczają coś poważnego, nie wolno ich bagatelizować. Ta uporczywa dolegliwość to w dużej mierze efekt złego stylu życia, codziennych stresów i zmian pogodowych, ale zdarza się, że jest ona zwiastunem jednej z poważnych chorób zagrażających życiu. Częsty ból głowy ma przeróżne oblicza, więc gdy dochodzisz do etapu, że utrudnia ci codzienne funkcjonowanie, zgłoś się do lekarza.


Osteopata Częstochowa

Osteopatia Częstochowa

W leczeniu podchodzimy do problemów zdrowotnych w sposób holistyczny. Ciało traktujemy jako całość i skupiamy się na przyczynie dolegliwości.
Niezależnie, czy cierpisz na przewlekły ból głowy, czy też zmagasz się z innymi problemami zdrowotnymi, osteopatia to bezpieczna i skuteczna forma terapii. Umów się na konsultację i dowiedz się, jak możemy ci pomóc.


Pamiętaj, że leki przeciwbólowe to rozwiązanie tymczasowe. Nie sprawią, że ból zniknie całkowicie, zwłaszcza gdy jego przyczyną jest choroba. Farmaceutyki niszczą też śluzówkę żołądka, więc ich stałe przyjmowanie nie jest wskazane. 

Rodzaje przewlekłych bólów głowy

Ból głowy dzieli się na wiele rodzajów, zależnych od rozmaitych czynników. Za najpopularniejsze uważa się migrenowy i napięciowy ból głowy. Obie te dolegliwości uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, a ich cechą charakterystyczną jest tępy ból lokalizujący się po jednej stronie czaszki lub tuż pod potylicą. Bólowi towarzyszą też inne objawy np. mdłości., wymioty czy wrażliwość na światło. Migrenę zalicza się do tzw. wtórnych bólów głowy, wywołanych określonymi zaburzeniami lub chorobą.

Ból napięciowy z kolei to tzw. pierwotny ból głowy, ponieważ nie określono jednoznacznej przyczyny jego powstawania. Mówi się, że jest on efektem nieprawidłowego stylu życia, szczególnie stresu i przemęczenia organizmu.

Jaka jest przyczyna ciągłych bólów głowy?

Przewlekłe bóle głowy pojawiają się na skutek działania szeregu czynników, jak również chorób. Najczęściej wynikają z:

  • bólów kręgosłupa w odcinku szyjnym,
  • choroby nowotworowej,
  • zaburzeń pracy tarczycy bądź innych zaburzeń hormonalnych,
  • nadużywania niektórych leków,
  • schorzeń dróg oddechowych,
  • nadciśnienia,
  • guzów mózgu,

Jeśli zmagasz się z ciągłymi bólami głowy, a jesteś zdrowy, to może masz przysłowiowego kaca lub jesteś zmęczony. W takich przypadkach sprawdza się relaksująca terapia. Niezbędna jest też redukcja stresu.

Czy możesz sobie poradzić z nieustannymi bólami głowy?

Oczywiście, że tak, o ile znajdziesz przyczynę ich powstawania. Choroby takie jak migrena czy nadciśnienie leczy się za pomocą farmakoterapii. Możesz brać środki przeciwbólowe, jednak nie nadużywaj ich. Ich niekorzystne działanie wyjaśniliśmy w pierwszym akapicie wpisu. Poza tym pomagają one na chwilę. Jeśli możesz, zdecyduj się na inną formę leczenia lub długi spacer na świeżym powietrzu. Możesz także sięgnąć po metody alternatywne np. osteopatię, która jest bardzo skuteczna w leczeniu tego typu dolegliwości.

Osteopatia w bólach głowy

Nowotwory lub guzy wymagają często interwencji chirurgicznej, na co nie masz wpływu. Jednak dzięki dostępności przeróżnych metod masz szansę przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. Skorzystaj z nich, bo warto. Nie musisz się męczyć długimi miesiącami.

Osteopatia w leczeniu bólów głowy

Osteopatia to jedna z alternatywnych metod leczenia, nastawiona na holistyczne podejście do pacjenta. Traktuje organizm jako jedną całość, dlatego nigdy nie skupia się na miejscu, lecz na przyczynie bólu. Działając w ten sposób, osteopata może znaleźć źródło powstawania dolegliwości i w precyzyjny sposób zapewnić mu ulgę.

W leczeniu bólów głowy bardzo często wykorzystuje się terapię czaszkowo-krzyżową. Polega ona na kontrolowanych uciskach i ruchach głowy chorego aż do momentu uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego. Terapia czaszkowo-krzyżowa niweluje wzmożone napięcie mięśniowe, które jest w dużej mierze odpowiedzialne za narastający ból.

Stres jako główny winowajca ciągłych bólów głowy

Stres ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o bóle głowy. Wzmożone napięcie z powodu silnych emocji doprowadza do ucisku, a ten z kolei do powstania bólu. Ból głowy ze stresu nazywa się napięciowym. To o nim mogłeś przeczytać w początkowych akapitach tego wpisu. Napięciowe bóle głowy są jednymi z najczęściej występujących wśród populacji. To dlatego, że obecnie żyjemy w czasach wiecznej gonitwy za pieniędzmi, pracą czy marzeniami. Nie mamy czasu na odpoczynek, relaks bądź radość. 

Przeczytaj także:


Migrena to zaburzenie neurologiczne

Migrena – leczenie z użyciem terapii manualnej

Na ból migrenowy bardzo pomaga terapia manualna. Dlaczego? I jakie techniki można stosować w przypadku migren?


Napięciowych bólów głowy nie pozbędziesz się z pomocą leków przeciwbólowych. Potrzeba tutaj zmiany stylu życia, nawyków żywieniowych i ograniczenia czynników stresogennych. Możesz sobie pomóc dzięki technikom relaksacyjnym, jednak nie będą one skuteczne, jeśli dalej będziesz żył w wiecznym napięciu.

Napięciowe bóle głowy rodzą konieczność wizyty u psychologa. Uczęszczanie na terapię pomoże zredukować stres i zniweluje napięcie. Jeśli wszelkie metody zawiodą, warto odwiedzić psychiatrę. Specjalista może przepisać leki, które podziałają wyciszająco na organizm. 

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top