Częste kontuzje u biegaczy. Jakie nawyki mogą do nich prowadzić?
Bieganie stało się modne wiele lat temu. Jest ono bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Rzecz w tym, że predysponuje do powstawania kontuzji. O jakich mowa? I czy te kontuzje to wyłącznie nasza zasługa? Czy może czas, abyśmy nie powielali standardowych błędów, które robi wielu biegających?
Kontuzje u biegaczy a samo bieganie
Bieganie stale zyskuje na popularności. Jest to forma aktywności, która pomaga poprawić kondycję i wydolność organizmu. Choć nie zdajemy sobie sprawy, biegamy niemal od zawsze. Sęk w tym, że przytrafia się nam coraz więcej kontuzji. Większość z nich jest następstwem nieszczęśliwego wypadku, ale nie wszystkie możemy podciągnąć pod zbieg okoliczności. Spora część urazów powstaje na skutek błędów, które popełniamy, gdy chcemy zostać zawodowymi biegaczami.
Kinesiotaping to skuteczna metoda terapeutyczna stosowana w rehabilitacji, która pomaga złagodzić ból, wspomaga prawidłową postawę ciała, redukuje obrzęki, przyspiesza gojenie i wspiera organizm w procesach regeneracji.
Umów się na konsultację i sprawdź, jak plastrowanie może ci pomóc uwolnić się od doświadczanych przez ciebie dolegliwości.
Ciekawostką jest fakt, że bieganie wiąże się nie tylko z poprawą kondycji organizmu. Co prawda, poprawia ono wydolność płuc i serca, ale także obniża ciśnienie krwi i wpływa na poziom cholesterolu. Można więc śmiało twierdzić, że służy naszemu zdrowiu. Poza tym dzięki bieganiu szybko tracimy na wadze.
Dlaczego kontuzje u biegaczy są tak częstym zjawiskiem?
Kontuzje u biegaczy to problem powszechny. Jeśli biegasz, zdajesz sobie sprawę, że to zasługa wielu czynników. Najczęstszym powodem jest treningowa rutyna, w którą wpadamy już po kilku tygodniach codziennego biegania. Kiepski pomysł to:
- Bieganie wciąż na tej samej trasie – osoby, u których pojawiła się bolesna kontuzja, nie powinny biegać po jednej i tej samej trasie. W ten sposób szybko doprowadzą do powtórzenia przeciążenia.
- Nieodpowiednio dobrany trening – urazy bardzo często mają podłoże w źle dobranych planach treningowych. Zbyt mocne przeciążenia skutkują kontuzjami, które bardzo często są trudne do zaleczenia.
Kontuzje u biegaczy powstają także na skutek nieszczęśliwych wypadków. Potrzeba naprawdę niewiele, aby nie mieć szczęścia. Złamania, zwichnięcia czy pęknięcia mogą się zdarzyć z powodu złego ukształtowania terenu lub na skutek złego ułożenia stopy. O urazie decyduje także obuwie. Jeśli od miesięcy biegasz w tych samych butach, licz się z urazem. Obuwie wyeksploatowane bieganiem nie sprzyja prawidłowemu stawianiu kroków.
Przeczytaj także:
Rehabilitacja po wypadku – jak skutecznie wrócić do sprawności
Niezależnie, jak poważnego urazu doznałeś, bardzo ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja po wypadku. Jak wygląda i ile może potrwać?
Najczęściej spotykane kontuzje u biegaczy
Kontuzje u biegaczy najczęściej dotyczą kończyn dolnych, rzadziej innych obszarów ciała, choć te także nie są całkowicie wykluczone. Najbardziej narażone na niedomogę są kostka i stopa. Urazy tych obszarów cechują się obrzękiem i dolegliwościami bólowymi uniemożliwiającymi poruszanie się. Wśród urazów dotykających stopę i kostkę wymieniane są:
- skręcenie, zwichnięcie stawu skokowego,
- złamanie kostki i śródstopia,
- różnego rodzaju pęknięcia,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego.
Podatny na urazy jest również staw kolanowy. Zwichnięcie rzepki, wzmożone napięcie łydki i powięzi w okolicy kości piszczelowej tworzy się w wyniku niewłaściwego ułożenia nóg podczas biegania. Jest to także rezultat źle dobranego lub mocno znoszonego obuwia.
Mikro bądź poważne urazy dotyczą też kości udowej. W różnych przypadkach dochodzi do jej złamania lub naderwania mięśni, co manifestuje się bólem i niemożnością postawienia stopy na płaskiej powierzchni. Na takie same złamania narażone są kości biodrowe.
Czy można zapobiec jakoś kontuzjom u biegaczy?
Można, o ile uraz nie jest dziełem nieszczęśliwego wypadku, na który nie mamy wpływu. Jeśli chcesz się ochronić przed kontuzjami, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Dokładnie o:
- Odpowiednim przygotowaniu i rozgrzewce przed każdym bieganiem, co uelastyczni stawy i zapobiegnie niekontrolowanym przeciążeniom. Rozciąganie i przygotowanie nóg do wysiłku jest kluczem do sukcesu w niemal każdej dyscyplinie sportowej.
- Zbilansowanej diecie i nawodnieniu, dzięki czemu zapobiegniesz skurczom i wzmożonemu napięciu mięśniowemu.
- Właściwie dobranym obuwiu, dopasowanym do twojej stopy i wymienianym sukcesywnie co kilka miesięcy. Koniecznie zwróć uwagę na wyprofilowanie butów. Nigdy nie biegaj w obuwiu przeznaczonym do codziennego użytku, ponieważ zrobisz sobie krzywdę.
- Zmianie tras, którymi stale biegasz, aby nie powracać do miejsc, w których wcześniej nabawiłeś się kontuzji.
- Zadbaniu o komfort po biegu. Możesz masować stopy, rozciągać się bądź ćwiczyć z niewielką piłeczką podobną do tenisowej. Wszystko po to, aby zapewnić ulgę zbolałym nogom i zapobiec nadmiernemu napięciu. Urządzenia do ćwiczeń możesz zrobić sam lub kupić je w sklepach sportowych.
- Stosowaniu kinesiotapingu, jeśli zachodzi taka potrzeba. Taśmy łagodzą ból, obrzęk i gwarantują szybszy powrót do sprawności w razie kontuzji. Poza tym mają działanie stabilizujące i nie wyłączają cię z aktywności.
Nie biegaj za szybko, za dużo i za często. Nie przeceniaj swoich możliwości, jeśli tego nie czujesz. Nadmierny wysiłek dla nóg nie wróży nic dobrego. Nabawisz się kontuzji, które będziesz leczyć długimi tygodniami. Powrót do pełnej sprawności może okazać się trudniejszy, niż przypuszczałeś.