Czy Twoje bóle szyi mogą być spowodowane stresem i napięciem?
Bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym są zjawiskiem powszechnym. Ponad 90% społeczeństwa boryka się z nimi z powodu złych nawyków życia codziennego i zawodowego. Przyczyną bólu szyi jest też stres, na który nieustannie jesteśmy narażeni. Jak sobie pomóc i co zrobić, żeby złagodzić dolegliwości? Przeczytaj i przyjrzyj się naszym sposobom na złagodzenie napięcia.
Skąd się biorą bóle szyi?
Odcinek szyjny kręgosłupa jest bardzo wrażliwy i podatny na urazy. Zbudowany z 7 kręgów, umożliwia nam poruszanie głową na wielu płaszczyznach. Tym samym jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie barków i ramion. Mało kto wie, ale odcinek ten ma najmniejsze, lecz najbardziej ruchome kręgi. Bóle szyi, z jakimi zmagamy się często na co dzień, powodują olbrzymi dyskomfort. Są także powodem niesprawności całego narządu ruchu.
Bólom pleców i kręgosłupa możesz skutecznie zapobiegać. Niezależnie więc, czy już pojawiły się pewne dolegliwości w tym obszarze, czy chcesz ich uniknąć, umów się na konsultację do fizjoterapeuty. Złagodzi on obecny ból i pomoże ci uwolnić napięcie wywołane stresem.
Chcesz wiedzieć, co najczęściej predysponuje do powstawania bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa? Praca i związana z nią niewłaściwa postawa ciała. Przeciążenia, urazy i zwyrodnienia też mogą dać ci w kość, jeśli nie zadbasz o swój grzbiet. Inną sprawą są przebyte zabiegi operacyjne i złamania. Rzecz jasna, ból szyi to także zwiastun kilku chorób zwyrodnieniowych, lecz one również powstają na skutek negatywnego działania czynników środowiskowych lub wieku.
W wielu przypadkach winowajcą bólów szyjnych jest stres. Nie masz pojęcia, jak bardzo może to zagrozić twojemu organizmowi. Przewlekły stres wywołuje szereg chorób, w tym także o charakterze bólowym.
Bóle szyi a stres – dlaczego to negatywnie wpływa na organizm?
Stres to nic innego jak negatywna reakcja organizmu na sytuacje lub wydarzenia, które wywołują u nas napięcie mięśniowe i nerwowe. Wzmożone, sprzyja dolegliwościom bólowym i przeciążeniom. Stres oddziałuje też na inne układy w organizmie, co może prowadzić do chorób wymagających długiego i trudnego leczenia. Co ciekawe, badania naukowe wykazały, że stres jest bezpośrednio odpowiedzialny za procesy przetwarzania bólu, a że jesteśmy na niego narażeni każdego dnia, trzeba wielu zmian, aby mieć go pod kontrolą.
Jak działa stres?
- powoduje wzmożone napięcie mięśni, przez co organizm o wiele mocniej odczuwa dolegliwości bólowe,
- wpływa na neuroprzekaźniki odpowiedzialne za hamowanie procesów powstawania bólu
- zwiększa sztywność stawów,
- ogranicza prawidłowy przepływ krwi, wywołując nadciśnienie i gorsze samopoczucie.
Pamiętaj, że nie każdy ból w okolicy kręgosłupa jest spowodowany stresem. Czasem jest to zwiastun choroby, która wymaga leczenia. Jeśli czujesz tępy i promieniujący ból, który uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, zgłoś się do specjalisty. Objawy stresu są uporczywe, ale nie tak silne, żebyś nie mógł się podnieść.
Czy możesz jakoś złagodzić ból szyi wywołany stresem i napięciem?
Istnieje szereg sposobów, dzięki którym złagodzisz ból szyi wywołany stresem i nadmiernym napięciem mięśniowym. Możesz się wspomóc tabletkami przeciwbólowymi, ale jest to rozwiązanie na krótko. Leki zmniejszą stan zapalny i pomogą złagodzić ból. Jednak nie zapominaj, że tabletki podrażniają śluzówkę żołądka, więc nie nadużywaj ich, jeśli nie jest to naprawdę konieczne.
Możesz też:
- Złagodzić napięcie mięśniowe za pomocą ciepłych kompresów lub hydroterapii. Woda bardzo dobrze oddziałuje na receptory bólowe.
- Masować zbolałe miejsce do uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego.
- Wykonywać ćwiczenia rozciągające i stosować techniki relaksacyjne. Może być to medytacja bądź ćwiczenia oddechowe.
Jednak najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalisty, a także pinopresury oraz igłoterapii. Łagodzą one stres i napięcie mięśniowe, które powoduje ból. Spróbuj się wyspać, wypocząć i ograniczyć ilość czynników stresowych, wzmagających napięcie.
Pinoterapia i igłoterapia w walce z bólem szyi spowodowanych stresem
Pinoterapię nazywa się starożytną metodą leczenia, ponieważ jej korzenie sięgają wielu setek lat wstecz, a zaczerpnięto je z Dalekiego Wschodu. Rewolucję zapoczątkował Polak poszukujący alternatywnych metod leczenia. Terapia gwoździami była w Polsce traktowana z pewnym przymrużeniem oka, lecz wykazała się wysoką skutecznością, jeśli chodzi o łagodzenie bólu i wzmożonego napięcia mięśniowego. Pinopresura jest bardzo dobra na różnego rodzaju stany nerwicowe, także na zaburzenia narządu ruchu prezbiegające z ograniczeniem sprawności i ruchomości.
Przeczytaj także:
Stres pourazowy a fizjoterapia – jak ciało reaguje na traumę
Stres pourazowy bardzo mocno zapisuje się w ciele na różne sposoby. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z fizjoterapii w celu jego uwolnienia.
Pinopresurę, podobnie jak osteopatię, cechuje holistyczne podejście do pacjenta. Organizm traktuje się jako całość, zbudowaną z czterech żywiołów. To, jakim żywiołem jesteś, zależy od tego, w jaki sposób reagujesz na ból. Jest to zupełnie inna metoda leczenia, aniżeli igłoterapia.
Terapia igłami zakłada stymulację tzw. punktów spustowych. Nakłuwamy się nimi bolące miejsce, co oddziałuje na receptory bólowe. Igły użyte do zabiegów przypominają akupunkturowe, a leczenie przy ich pomocy jest bezinwazyjne. W igłoterapii masz szansę skorzystać z dwóch różnych technik: na mokro i na sucho. Ta pierwsza zakłada jednoczesne podanie leków, druga zaś, tylko stymulację. Obie niwelują stres, dolegliwości bólowe i wzmożone napięcie mięśniowe.