Rejestracja

Dysplazja stawu biodrowego – skuteczne metody rehabilitacji i podejścia niekonwencjonalne

Data publikacji: 13 lutego, 2025 | Kategoria: Rehabilitacja | Powrót do bloga
Mężczyzna trzymający się za bolące biodro. Dysplazja stawu biodrowego – skuteczne metody rehabilitacji

Dysplazja stawu biodrowego to problem, który dotyka nie tylko dzieci, ale też dorosłych. W przypadku tej drugiej grupy pacjentów zgłaszających się do ortopedy, fizjoterapeuty lub osteopaty, dysplazja jest skutkiem braku leczenia lub nieefektywnych działań podjętych w początkowym okresie ich życia.
Jeśli zmagasz się z bólem biodra spowodowanym przez dysplazję tego stawu, możesz temu zaradzić. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju techniki terapeutyczne, z których możesz skorzystać w trakcie wizyty między innymi u fizjoterapeuty lub osteopaty.

Czym jest dysplazja stawu biodrowego i jakie są jej przyczyny?

Dysplazja stawu biodrowego to wrodzona wada układu kostnego, która zwykle ujawnia się już na etapie życia płodowego. Charakteryzuje się nieprawidłowym ukształtowaniem i przemieszczeniem (zwichnięciem) kości udowej oraz nienaturalnie dużą wiotkością okolicznych więzadeł i torebki stawowej. Zwana jest też rozwojową, ponieważ może do niej dojść również po urodzeniu dziecka w trakcie kształtowania się poszczególnych części ciała, w tym stawu biodrowego.


Fizjoterapia biodra

Terapia manualna Częstochowa

Jeśli cierpisz na ból stawu z powodu dysplazji, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty i osteopaty. Poprzez wybrane techniki terapii manualnej, złagodzi on dolegliwości i inne objawy towarzyszące tego rodzaju zmianom w twoich stawach. Zwiększy też ruchomość biodra i poprawi krążenie krwi, co pozytywnie wpłynie na twoje codzienne funkcjonowanie. Umów się na konsultację, by przywrócić zdrowie i zaburzoną równowagę w swoim ciele.


Jedną z przyczyn dysplazji stawu biodrowego może być nieprawidłowe ułożenie płodu, w tym takim, gdzie ma on przykurczone nogi z powodu ograniczonej przestrzeni w łonie matki. Do innych możliwych przyczyn należą:

  • predyspozycje genetyczne,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby mięśni,
  • wiotkość stawów wywołana relaksyną — hormonem produkowanym przez matkę w trzecim trymestrze, by dziecku łatwiej było przejść przez kanał rodny,
  • płeć — dysplazję stawu biodrowego lekarze częściej diagnozują u dziewczynek.

W przypadku dysplazji rozwojowej, na jej pojawienie się może mieć wpływ nieprawidłowa opieka nad dzieckiem w pierwszym okresie po urodzeniu. Do czynników sprzyjających należy między innymi spędzanie przez dziecko zbyt długiego czasu w nosidełku lub innym przyrządzie, które wymusza ciągły wyprost nogi, a także za ciasne ubranka, zwłaszcza w obrębie bioder.

Konwencjonalne metody rehabilitacji

Rehabilitacja uzależniona jest przede wszystkim od wieku pacjenta oraz stopnia rozwoju dysplazji stawu biodrowego.

Rehabilitacja dzieci z dysplazją stawu biodrowego

W przypadku dzieci fizjoterapeuta może zalecić, by rodzice po odpowiednim poinstruowaniu ich:

  • stosowali pieluszkowanie,
  • w trakcie noszenia dziecka dbali, by zawsze miało ono ugięte nóżki w pozycji odwiedzenia,
  • często kładli dziecko na brzuszku, co pozwala na swobodne rozłożenie bioder,
  • używali dostosowanej do siły i sprawności dziecka poduszki Frejki,
  • stosowali uprząż Pavlika.
Niemowlę leży na brzuszku - dysplazja stawu biodrowego - rehabilitacja dzieci

Rehabilitacja dorosłych z dysplazją stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego u dorosłych również wymaga działań rehabilitacyjnych. Mowa o tych prowadzonych przez fizjoterapeutę oraz o przygotowanych przez niego zestawach ćwiczeń, przeznaczonych do wykonywania w domu.

Terapia może obejmować ćwiczenia funkcjonalne, które pomagają wykonywać codzienne czynności domowe i zawodowe bez odczuwania bólu. Zawsze połączone są z nauką tego, jak wykonywać poszczególne ruchy w trakcie aktywności.
Ważne w terapii są również ćwiczenia rozciągające, ukierunkowane na poprawę siły i elastyczności mięśni w okolicy stawu biodrowego. Duże korzyści przynoszą też ćwiczenia propriocepcji usprawniające poczucie własnego ciała w przestrzeni. Wpływa to na poprawę ogólnej sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej.

Przeczytaj także:


Bóle stawów łokciowych

Co powoduje bóle stawów u młodych osób?

Bóle stawów są dolegliwością wieloprzyczynową. Jeśli odczuwasz tego rodzaju dolegliwości, sprawdź, co może być przyczyną i kiedy należy zgłosić się po pomoc do specjalisty.


Do ćwiczeń fizjoterapeuta może też dodać wybrane formy terapii manualnej, w tym manipulacje poprawiające zakres ruchu i zmniejszające ból. Pomocna może się też okazać laseroterapia czy ultradźwięki.

Osteopatia jako wsparcie w terapii dysplazji stawu biodrowego

Ból przy dysplazji stawu biodrowego może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto skorzystać z pomocy osteopaty. Poprzez odpowiednio dobrane techniki manualne w postaci ugniatania, delikatnego naciskania oraz rozciągania stawów i tkanek miękkich, pomoże ci on złagodzić dolegliwości bólowe i inne objawy towarzyszące dysplazji biodra. Zwiększy też ruchomość biodra i poprawi krążenie w tej okolicy. Pozytywnie wpłynie to na twoje codzienne funkcjonowanie i zwiększy komfort przy wykonywaniu różnych czynności oraz przy przemieszczaniu się.

Dysplazja stawu biodrowego — rola kinesiotapingu w stabilizacji biodra

W łagodzeniu bólu przewlekłego, stymulowaniu mięśni, pobudzeniu czucia głębokiego i zmniejszeniu stanów zapalnych, sprawdza się również kinesiopating. Odpowiednio naklejone taśmy pomagają zmniejszyć napięcie i obciążenie biodra oraz poprawić krążenie, by tym samym wesprzeć procesy regeneracyjne.
Ważne w przypadku kinesiotapingu jest to, że oddziałuje on na ciało przez cały czas i jednocześnie nie ogranicza zakresu ruchu w stawie biodrowym.

Kinesiotaping na biodro

Pinoterapia a dysplazja stawu biodrowego

To rodzaj terapii odruchowej, wykonywanej przy użyciu specjalistycznych narzędzi i biorącej pod uwagę jakość poczucia kinestetyki, typ budowy anatomicznej i tkankowej oraz rodzaj reakcji na ból. W trakcie jej wykonywania terapeuta wykorzystuje mechanizmy samoleczenia ciała pacjenta. Pinoterapia to w pewnym sensie połączenie tego, co kluczowe w akupunkturze, refleksoterapii, akupresurze i terapii manualnej.
Stosowana w przypadku różnych dolegliwości, może też przynieść korzyści u osób z dysplazją stawu biodrowego. Usuwając napięcie, terapeuta rozluźnia tkanki w ciele, co skutecznie wspiera procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie. Pinoterapia z powodzeniem stosowana jest między innymi u osób z ograniczoną ruchomością stawów, co ma miejsce właśnie w przypadku dysplazji stawu biodrowego.

Dysplazja stawu biodrowego to schorzenie, które wymaga kompleksowego podejścia. Dlatego warto rozważyć zarówno konwencjonalne formy terapii, jak i te, przy których sprawdza się nieco inne, ale też nie mniej skuteczne podejście. W połączeniu z twoim pełnym zaangażowaniem i współpracą z biorącymi udział w leczeniu specjalistami, możesz spodziewać się konkretnych korzyści i szybszego powrotu do optymalnej sprawności.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top