Znaczenie ergonomii w zapobieganiu bólu szyi i pleców
Boli cię kręgosłup, a twoje oczy są zmęczone? To znak, że musisz bardziej zadbać o ergonomię w pracy i domu w czasie wykonywania obowiązków. Wbrew pozorom ma ona ogromne znaczenie dla organizmu i jego funkcjonowania. Nieergonomiczne środowisko znacznie ogranicza sprawność, mobilność i produktywność.
Czym jest ta cała ergonomia?
Ergonomia to dbałość o właściwą postawę ciała podczas długich godzin pracy lub wykonywania innych czynności, które wymagają jednostajnej pozycji. Ma ona kluczowe znaczenie w kontekście późniejszych problemów zdrowotnych. Co ciekawe, ergonomia w pracy ma o wiele większy zakres, niż tylko odpowiednie ustawienie biurka, monitora czy krzesła. Czy wiesz, że na to pojęcie składa się kilka dziedzin? Istnieje na przykład ergonomia termiczna, która zakłada pomiar i kontrolę temperatury w miejscu pracy, dzięki czemu można istotnie zwiększyć efektywność pracownika.
Bólom pleców i kręgosłupa możesz skutecznie zapobiegać. Niezależnie więc, czy już pojawiły się pewne dolegliwości w tym obszarze, czy chcesz ich uniknąć, umów się na konsultację do fizjoterapeuty. Złagodzi obecny ból i pomoże ci zadbać o ergonomię miejsca pracy.
Ergonomię dzielimy także na antropometryczną, biomechaniczną, środowiskową, kognitywną oraz fizyczną. Każda z nich odpowiada za określone parametry, które wpływają na komfort, produktywność i zdrowie osób pracujących.
Jakie to ma znaczenie dla twojej szyi i pleców?
Ogromne. Wyobraź sobie, że spędzasz długie godziny, siedząc w jednej pozycji, bez możliwości ruchu. Odczuwasz dyskomfort prawda? Twoje nogi wydają się opuchnięte a plecy bolące. Trudno ci także kręcić głową. Ból szyi i pleców minie, jak tylko zmienisz pozycję. Jednak na przestrzeni lat te skutki będą bardziej dotkliwe. Zwyrodnienia dadzą o sobie znać ze zdwojoną siłą a ty, zamiast cieszyć się życiem, będziesz wymagał interwencji chirurga i żmudnej rehabilitacji. Oczywiście możesz ćwiczyć i być aktywny, ale ciężko to robić, gdy czujesz ból i jedyne, o czym marzysz, to przybranie komfortowej pozycji.
Dlaczego to tak boli? Dlatego, że tkwiąc w jednej pozycji, stale obciążasz kręgosłup. Mięśnie i więzadła są zmuszane do wytężonej pracy, a krążki międzykręgowe osłabione na tyle, że mogą wypaść. Wtedy będziesz się zmagał z dyskopatią i okropnym bólem, który na jakiś czas całkowicie wykluczy cię z pracy. Jeśli nie chcesz chorować, zadbaj o swoje miejsce do pracy.
Przestrzegaj zasad!
Zasady ergonomii w pracy nie zmieniają się od lat. Obejmują one prawidłowe ustawienie krzesła i biurka, a także monitora ekranowego. Dzięki temu unikniesz bólu pleców. Nie zapominaj o właściwym oświetleniu.
Profilaktyka zdrowotna podczas pracy zakłada:
- Ustawienie biurka tak, aby można było położyć nadgarstki na blacie i swobodnie korzystać z komputera. Wysokość mebla powinna być dostosowana do twojego wzrostu. Jest to niezbędne, jeśli chcesz zapobiec skrzywieniu kręgosłupa.
- Ergonomiczne krzesło z oparciem i podłokietnikami. Jego wysokość także musi być regulowana.
- Umieszczenie monitora ekranowego na wysokości oczu, w odległości około 70 cm od twarzy. Najlepiej, żeby był odchylony nieco do tyłu.
Ustawienie stanowiska pracy to nie wszystko. Potrzebujesz ruchu i odpoczynku wzroku. Zapobiegawcze działania dadzą ci szansę na uniknięcie problemów ze zdrowiem w przyszłości.
Jednostajna pozycja to zły pomysł
Długotrwałe siedzenie w jednym miejscu nie służy twojemu kręgosłupowi, kończynom ani szyi. Nawet jeśli musisz pozostać przy biurku, zmieniaj pozycje. Postaraj się zadbać o ich różnorodność. Monotonia nudzi. W wolnych chwilach możesz się rozciągać. Niewielkie ćwiczenia złagodzą napięcie mięśniowe. Nie będziesz się czuł zmęczony i opuchnięty. Nie bagatelizuj sygnałów ze strony organizmu. Gdy bolą cię mięśnie i stawy, zrób przerwę.
Przeczytaj także:
Zespół cieśni nadgarstka – jakie zmiany w stylu życia mogą złagodzić objawy
Zespół cieśni nadgarstka nie jest chorobą. To zbiór objawów występujących na skutek podrażnienia nerwu pośrodkowego. Czy zmiana stylu życia może zapobiec powstaniu tego zespołu lub złagodzić ból przy już istniejącym?
Upomnij się, jeśli twór pracodawca nie zapewnił ci odpowiednich sprzętów, które mogą pomóc. Jeśli je masz, korzystaj regularnie. Profilowana mysz komputerowa, pochylona klawiatura, podnóżek pod biurkiem to rzeczy, które ci się przydadzą.
Ergonomia w pracy okiem fizjoterapeuty
Każdy fizjoterapeuta powie ci, że przestrzeganie zasad ergonomii w pracy to jeden z kluczowych elementów profilaktyki zdrowotnej. Chroniąc plecy, szyję i ręce zapobiegniesz urazom układu mięśniowo-szkieletowego. Przy okazji dłużej zachowasz sprawność i mobilność. Będąc w gabinecie, zapytaj, jakie ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające możesz wykonywać. Bazuj na swoim obecnym stanie zdrowia i charakterze wykonywanej pracy.
Widać, że, ergonomia ma ogromne znaczenie w kwestii zachowania sprawności. Jeśli to zignorujesz, będziesz chorować. Długotrwała niezdolność do pracy z pewnością nie spodoba się twojemu pracodawcy, a od ciebie będzie wymagała dużych pokładów cierpliwości i wielomiesięcznych zmagań w powrocie do formy.
Statystyki mówią, że co roku choruje blisko 20 procent ludzi, a wszystko przez wady postawy spowodowane nieergonomicznym środowiskiem. Co gorsza, większość z nich przechodzi na renty, ponieważ nie są w stanie wykonywać pracy zarobkowej. Nie możesz dopuścić do zaniedbań i stać się jednym z nich. Skorzystaj z wiedzy o ergonomii, respektuj zasady i ciesz się zdrowym kręgosłupem przez długie lata.