Fibromialgia: Jak rozpoznać objawy i co zrobić, aby poprawić jakość życia?
Fibromialgia jest przewlekłą chorobą reumatyczną obejmującą tkanki miękkie. Nie ma uchwytnej przyczyny powstania, dlatego jej leczenie jest utrudnione i często obejmuje wiele specjalizacji. Z fibromialgią można radzić sobie za pomocą leków, lecz nie zawsze są one wystarczające do złagodzenia objawów. W związku z tym chorym zaleca się rehabilitację i zabiegi fizjoterapeutyczne. W przypadku tego schorzenia sprawdza się także osteopatia.
Co ona daje i czy faktycznie poprawia jakość życia?
Bolą mnie mięśnie i stawy. Czy to już fibromialgia?
Ból mięśni i stawów towarzyszy wielu schorzeniom, dlatego nie możesz mówić, że to na pewno z fibromialgią się właśnie zmagasz. Jest to choroba, którą ciężko zdiagnozować i trudno leczyć. Aby potwierdzić jej obecność, będziesz musiał przejść wiele badań i odwiedzić kilku specjalistów. Jeśli ból mięśni oraz stawów nie mija, udaj się do reumatologa. Ten lekarz doskonale zna pojęcie fibromialgii i będzie wiedział, jak ci pomóc.
Bóle o nieznanym pochodzeniu, migreny, szumy uszne, mrowienie i drętwienie kończyn, to tylko niektóre dolegliwości, z którymi możesz zgłosić się do osteopaty.
Umów się na konsultację, aby jak najszybciej przywrócić w swoim ciele równowagę.
Miej na uwadze, że na powstanie tego schorzenia wpływa wiele czynników, wśród nich także predyspozycje genetyczne. Choroby o podłożu neurologicznym i immunologicznym także mogą się przyczynić do jej powstania. Swojego czasu spekulowano, że fibromialgia ma związek z boreliozą i zakażeniem wirusem EBV, ponieważ w organizmach chorych toczy się przewlekły stan zapalny. Zaburzone są też sygnały pomiędzy neuroprzekaźnikami, zwłaszcza tymi, które odpowiadają za przetwarzanie sygnałów bólu. To właśnie dlatego odczuwasz go o wiele bardziej, niż inni chorzy, u których nie zdiagnozowano tej choroby.
Jak się objawia fibromialgia?
Głównym objawem fibromialgii jest ból, określany jako pulsujący i promieniujący. Co ciekawe, pojawia się on w różnych częściach ciała i trudno jednoznacznie stwierdzić, gdzie występuje ognisko pierwotne. Jeśli spotkałeś się z fibromialgią, wiesz, jakie to uciążliwe i jak bardzo może obniżyć komfort życia codziennego. Dolegliwości bólowe utrudniają wykonywanie podstawowych czynności, wypoczynek i sen. W American College of Rheumatology opracowano specjalne kryteria, które mają pomóc w rozpoznaniu choroby.
Dlaczego mam wrażenie, że mój organizm odmawia posłuszeństwa?
Masz prawo się tak czuć, ponieważ ból nie jest jedynym objawem fibromialgii. Przy tej chorobie bardzo często zmagasz się z szeregiem innych symptomów np.:
- zaburzeniami rytmu serca,
- sztywnością poranną całego ciała,
- mrowieniem i drętwieniem kończyn,
- zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi oraz ze strony układu moczowego
- bólami głowy spowodowanymi chronicznym zmęczeniem,
- nerwowością, połączoną ze stanami lękowymi.
Kobiety chorują częściej od mężczyzn. Fibromialgia atakuje zazwyczaj pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Ogromne znaczenie mają predyspozycje genetyczne, w tym zaburzenia hormonalne.
Jak leczyć fibromialgię?
Fibromialgię leczy się głównie farmakologicznie. Ponieważ jej etiologia jest złożona, musisz się liczyć z wizytami u kilku specjalistów. Terapia obejmuje podawanie leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych, a nawet przeciwpadaczkowych. Zdziwisz się, ale ta choroba bardzo często współistnieje z depresją. Ból potrafi wykończyć i odebrać chęć do życia.
Istotnym aspektem w leczeniu tego schorzenia jest rehabilitacja, zwłaszcza ćwiczenia rozluźniające i relaksujące zbolałe mięśnie. Stawy można odciążyć także za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych lub igłoterapii. Jednak zanim dojdzie do pierwszych zabiegów, niezbędne jest wykonanie szeregu badań diagnostycznych i dokładny wywiad medyczny.
Nie wiem, czy wiesz, co to jest osteopatia i jak może pomóc takim chorym jak ty. W środowisku pacjentów z fibromialgią jest ona bardzo popularna. Dlaczego? Ponieważ ta choroba jest nietypowa tak jak podejście osteopatów do leczenia różnego rodzaju dysfunkcji.
Osteopatia kontra fibromialgia. Jak żyć?
Jeśli cierpisz na fibromialgię, osteopatia może być dla ciebie wybawieniem. Założeniem tej metody jest holistyczne podejście do pacjenta, a zatem specjalista nie skupia się wyłącznie na jednym obszarze twojego ciała. Przyczyn bólu i innych dolegliwości upatruje w całym organizmie. Dzięki osteopatii masz szansę nauczyć się zarządzania bólem, a twoja jakość życia znacząco się poprawi.
Osteopatia polega na zastosowaniu rozmaitych chwytów i ucisków, które stymulują punkty odpowiedzialne za zaburzenie równowagi w twoim organizmie. Dla tych specjalistów równowaga jest na pierwszym miejscu, ponieważ postrzegają oni organizm jako jedność i zrobią wszystko, aby pomóc ci przywrócić balans, który został zachwiany przez chorobę. Zabiegi osteopatyczne nie są inwazyjne, a faktycznie działają i mogą znacząco złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
Czy mogę wyleczyć fibromialgię?
Niestety nie. Fibromialgia to choroba przewlekła, której nie da się wyleczyć całkowicie. Jednak pamiętaj, że nie oznacza to wcale złożenia broni. Obecnie istnieje naprawdę dużo metod terapeutycznych, dzięki którym odzyskasz kontrolę nad bólem i przestanie on rządzić twoim życiem. Warto spróbować wszystkiego, co może przynieść ci ulgę i poprawić komfort. Codzienne życie z tą chorobą nie musi być udręką ani dla ciebie ani dla twoich bliskich.