Rejestracja

Fizjoterapia a osteopatia – różnice, założenia, cele

Data publikacji: 9 sierpnia, 2024 | Kategoria: Nowości | Powrót do bloga
Zabieg osteopatyczny

Fizjoterapia i osteopatia nie różnią się tak mocno, jak mogłoby się wydawać. Obie te dziedziny pomagają pacjentom z upośledzeniem aparatu ruchowego i przewlekłym bólem. Są też skuteczne przy wzmożonym napięciu mięśniowym. Różnice pomiędzy nimi widać dopiero w podejściu do pacjentów. Jakie są cele i założenia fizjoterapii i osteopatii oraz czy można z nich korzystać równocześnie?

Fizjoterapia i osteopatia – główne cele oraz  założenia

Fizjoterapia i osteopatia to dwie odrębne dziedziny medycyny. Choć ich celem jest zapobieganie i leczenie dysfunkcji stawów, mięśni oraz ścięgien, to różnicuje je podejście, metodyka działania i podstawowe założenia.

Fizjoterapia 

Fizjoterapia jest nauką medyczną, zajmującą się leczeniem zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Sama w sobie skupia się na wyeliminowaniu dolegliwości w obrębie miejsca uszkodzenia, poprawie mobilności i usprawnieniu pacjenta. W jej filozofii nie ma miejsca na poszukiwanie przyczyn schorzenia gdzie indziej, aniżeli na chorym obszarze. Zajmuje się tylko tymi strukturami, które wymagają leczenia. 


Osteopatia i fizjoterapia Częstochowa

Fizjoterapia Częstochowa

Nie musisz być chory, by skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Jego pomoc przyda ci się zarówno wtedy, gdy coś ci dolega, jak i w sytuacji, gdy chcesz zadbać o swoje ciało, by cieszyć się optymalną sprawnością.

Umów się na konsultację i sprawdź, jak możemy ci pomóc.


Skupienie uwagi na biomechanice i konkretnym obszarze powoduje zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego, oddziałuje na zakończenia nerwowe, poprawia krążenie krwi i łagodzi dolegliwości bólowe. Fizjoterapia to też rodzaj edukacji, ponieważ od samego fizjoterapeuty można uzyskać szereg porad, zwłaszcza tych dotyczących działań profilaktycznych.

Osteopatia

Osteopatia jest bardziej alternatywną metodą leczenia. Cechuje ją inna filozofia i podejście do pacjenta. Holistyczne działania, podobnie jak w fizjoterapii, są nieinwazyjne i także nastawione na leczenie zaburzeń aparatu ruchowego. Jednak osteopatia nie ogranicza zakresu wykorzystywanych technik wyłącznie do obszaru uszkodzenia. Przyczyn dysfunkcji upatruje w całym organizmie. Tym samym, z jej pomocą, można leczyć szereg innych schorzeń, a nie tylko ruchowe.

Według osteopatów, ciało człowieka to jedna nierozerwalna część. Posiada ona zdolność do samoregeneracji i leczenia, ale powinna być odpowiednio stymulowana. Dużą uwagę przywiązuje się tu do współpracy pomiędzy poszczególnymi układami, zwłaszcza zapewnieniu im balansu. Co ciekawe, równowaga w organizmie mu sprzyja, ponieważ poprawia się krążenie, mięśnie są rozluźnione, a pacjent nie czuje bólu.

Do osteopaty czy do fizjoterapeuty? Stosowane techniki

Różnica pomiędzy terapiami jest zauważalna w stosowanych technikach. Obie te metody wykorzystują techniki ręczne, ale są one zupełnie inne. Fizjoterapia bazuje na:

  • różnorodnych ćwiczeniach rozciągających i rozluźniających, zwłaszcza tych z pomocą urządzeń,
  • działaniach skupionych wokół tkanek miękkich, co pozwala na zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego,
  • łagodnych mobilizacjach stawów,
  • masażach,
  • zabiegach fizykoterapeutycznych.

Osteopata nie ingeruje przesadnie w organizm, ponieważ według założeń, ten powinien się bronić samodzielne. Pomaga mu się poprzez:

  • manipulacje i mobilizacje stawowe, gdzie dochodzi do zmiany położenia stawów,
  • stosowanie techniki energii mięśniowej, co ma działanie relaksujące i łagodzące napięcie oraz poprawiające krążenie,
  • terapię krzyżowo-czaszkową, która jest skuteczna przy migrenach i bólach głowy niewiadomego pochodzenia.
  • wykorzystywanie technik funkcjonalnych,

Jak widać, minimalizm jest równie skuteczny, jak skonkretyzowane działania wprawnych rąk fizjoterapeuty.

Z jakimi problemami możesz się zgłosić do tych specjalistów?

Fizjoterapia oraz osteopatia zajmują się leczeniem uszkodzeń układu mięśniowo-szkieletowego, więc to z tym problemem zgłasza się do nas większość pacjentów. Są to osoby ze schorzeniami przewlekłymi, po udarach mózgu, z osteoporozą lub chorobami o podłożu reumatoidalnym. 

Fizjoterapia i osteopatia

W gabinecie Ochmed prowadzimy też leczenie bólu, dlatego śmiało możesz się do nas zgłosić ze wszelkiego rodzaju urazami, po wypadku lub operacji chirurgicznej. Ponieważ praktykujemy osteopatię, pomożemy ci także z innymi dolegliwościami. Mamy na myśli migreny, zgrzytanie zębami, bóle głowy, a także niedomogi innych układów w organizmie. Poza tym działania naszych specjalistów są często profilaktyczne. Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed kontuzją bądź upadkiem, chętnie udzielimy ci cennych rad. Łagodzimy dolegliwości bólowe, odprężamy, przywracamy mobilność i sprawność.

Czy do wizyty u osteopaty i fizjoterapeuty musisz się przygotować?

Do wizyty u tych specjalistów nie musisz się specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że weźmiesz ze sobą dokumentację medyczną i założysz strój, który nie będzie krępował ci ruchów. Będziesz musiał odpowiedzieć na szereg pytań, ponieważ chcemy cię dobrze poznać, nim wspólnie opracujemy najbardziej skuteczną metodę leczenia. Fizjoterapia i osteopatia oferują spory wachlarz możliwości, więc na pewno wybierzemy coś, co przyniesie ci ulgę.

Różnice między fizjoterapią a osteopatią

Różnice pomiędzy fizjoterapią a osteopatią są znaczące jedynie w podejściu, filozofii i metodyce działania. Jednak praca zarówno jednego, jak i drugiego specjalisty zmierza do osiągnięcia tych samych celów – życia bez bólu, sprawności i mobilności przez długi czas. Pamiętaj, że wiek nie stanowi przeszkody w funkcjonowaniu pełną piersią i pomimo obecności chorób, możesz być niezależny i cieszyć się komfortem.

Nie ma przeciwwskazań, aby techniki osteopatyczne i fizjoterapeutyczne były prowadzone równolegle, więc możesz się zapisać do obu specjalistów.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top