Rejestracja

Fizjoterapia w rehabilitacji po urazach sportowych

Data publikacji: 19 lipca, 2024 | Kategoria: Nowości | Powrót do bloga
Fizjoterapia sportowa

Aktywność fizyczna u każdego z nas może wiązać się z urazem. Jednak szczególnie narażone na kontuzję są osoby, dla których sport jest pasją i jednocześnie zawodem. Jeśli jesteś sportowcem, to koniecznie przeczytaj ten wpis. Dowiesz się z niego, jak ważna jest fizjoterapia w rehabilitacji po urazach sportowych u kogoś takiego jak ty. Nie zarzucaj go, nawet jeśli ćwiczysz okazyjnie. Nasze porady mogą ci się przydać w przyszłości.

Czy dostrzegasz różnice pomiędzy rehabilitacją sportową a tradycyjną?

Usiądź na chwilę i zastanów się, jakie są różnice pomiędzy zwykłą rehabilitacją a sportową. Pozornie wygląda tak samo, prawda? Każda z nich opiera się na indywidualnym podejściu do pacjenta, ćwiczeniach i różnego rodzaju technikach fizjoterapeutycznych. Jednak gdyby się chwilę zastanowić, to można dostrzec pewne różnice. 


Rehabilitacja Częstochowa

Jeśli doznałeś urazu podczas uprawiania sportu lub chcesz wiedzieć, jak ograniczyć ryzyko kontuzji, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty. Umów się na konsultację i sprawdź, co może okazać się dla ciebie najbardziej pomocne.


Kluczowe zadanie w tradycyjnej rehabilitacji to poprawa mobilności i sprawności pacjenta na podstawie jego schorzeń, która jest zawsze dostosowana do jego możliwości. W sportowej stawia się na jak najszybsze usprawnienie i złagodzenie bólu w miejscu urazu, nawet jeśli ten wymagał ingerencji chirurga. Poza tym  możesz z niej korzystać przed ważnymi zawodami, żeby być w formie i uniknąć kontuzji. Na treningi medyczne bardzo często uczęszczają piłkarze, którzy chcą zregenerować mięśnie i poprawić wydolność organizmu.

Jak widzisz, profilaktyczne ćwiczenia rehabilitacyjne lub terapia w przypadku urazu może mieć ogromne znaczenie, jeśli dalej chcesz być aktywny i cieszyć się sprawnością pomimo wcześniejszej kontuzji.

Kontuzja to nie koniec świata

Właśnie. Kontuzja sportowa wcale nie musi oznaczać końca twojej kariery. Wystarczy, że tuż po kontuzji bądź operacji zgłosisz się na rehabilitację. Fizjoterapeuta obejrzy cię i zadecyduje, co będzie dla ciebie najlepsze. Badania przedmiotowe i obrazowe są nieodzownym elementem doboru każdego planu treningowego. Pamiętaj, że wcale nie musisz być zawodowcem. Amatorzy też borykają się z urazami

Urazy, z którymi musisz się liczyć

Choć sport to zdrowie, nie powinieneś zapominać o jego ciemnych stronach. Nastawienie na potencjalne niedyspozycje pomoże ci się uporać z rozgoryczeniem, które będzie towarzyszyło w przerwie od pasji lub pracy. Z jakimi urazami musisz się liczyć?

  • zerwanie lub uszkodzenie więzadeł 
  • pękniecie, złamanie kości
  • skręcenie stawu skokowego 
  • przeciążenia 

Czy jest ci to znajome? Zapewne tak. Wiele razy miałeś podobne urazy podczas aktywności fizycznej i równie wiele słyszałeś o kontuzjowanych sportowcach. Nawet Robert Lewandowski zmagał się niedawno ze wzmożonym napięciem mięśnia dwugłowego, a do formy wrócił dzięki planowi treningowemu, opracowanemu  przez specjalistów.

Fizjoterapia w rehabilitacji sportowej nie ma ograniczeń. Wykorzystuje się cały wachlarz zabiegów, których celem jest złagodzenie dolegliwości bólowych, napięcia mięśni i usprawnienie niedomagającej kończyny. Różnego rodzaju techniki umożliwiają przywrócenie do pełnej sprawności. O jakich zabiegach i metodach mowa?

Terapia manualna, masaż

Terapia manualna jest zbiorem metod i technik fizjoterapeutycznych, do których wykonania używa się rąk. Fizjoterapeuta stosuje różne chwyty i pozycje pacjenta, aby ustabilizować położenie jego stawów i tym samym zmniejszyć napięcie mięśniowe, a także złagodzić ból. Na terapię manualną możesz się zgłosić, jeśli masz przeciążenia, zagojone złamania lub skręcenia. Tak zwana technika tkanek miękkich to skuteczne rozwiązanie przy tego rodzaju urazach, ponieważ poprawia mobilność i sprawność.

W celach leczniczych i profilaktycznych możesz pójść na masaż. Odciąży i odpręży zbolałe mięśnie, a ty na długi czas zapomnisz o zakwasach i nadwyrężeniach.

Kinesiotaping, Dynamic Tape kontra flossing

Kinesiotaping

Kinesiotaping, Dynamic Tape i flossing to metody polegające na użyciu taśm. W fizjoterapii sportowej są one bardzo popularne. Na bolące miejsca nakleja się taśmę lub owija nią nadwyrężone fragmenty ciała i obliguje pacjenta do podjęcia aktywności. Taśmy do kinesiotapingu możesz kupić sam, ale ich naklejenie lepiej zostawić specjaliście. Odciążają one mięśnie i łagodzą dolegliwości bólowe.

Leczenie kolagenem i osoczem bogatopłytkowym

Leczenie kolagenem i osoczem bogatopłytkowym to tak zwana biologiczna regeneracja tkanek. Zarówno jeden, jak i drugi lek jest podawany w formie zastrzyku. Zmniejsza ból, obrzęk, a także przyspiesza proces gojenia.

Osteopatia w fizjoterapii po urazach sportowych

Nastawiona na holistyczne podejście do pacjenta osteopatia, ma działanie odprężające i odciążające. Stosuje się w niej techniki manipulacyjne, mobilizacyjne lub energii mięśniowej. Jednak pamiętaj – na zabiegi osteopatii nie możesz chodzić ze świeżymi złamaniami.

Ćwicz w domu

Jeżeli od głośnych siłowni wolisz domowe zacisze, nic nie stoi przeszkodzie, żebyś ćwiczył w domu. Fizjoterapeuta z pewnością powie ci, czego musisz unikać, a co nie będzie obciążało bolącej kończyny. Możesz także powielać ćwiczenia izometryczne,  w których napina się, a następnie rozluźnia kolejne partie mięśni np.:

  • Połóż się na podłodze, a ręce umieść wzdłuż tułowia. Zegnij kolana i stawy biodrowe. Trzymaj uniesione nogi około 10 sekund. Wykonaj serię 10 powtórzeń.
  • Przyjmij pozycję do wykonywania pompek, opierając się łokciami na podłożu. Oprzyj wygodnie stopy. Pozostań uniesiony około 10 sekund. Wykonaj serię i odpocznij. W kolejnych dniach możesz zwiększać obciążenie.
  • Ćwicz z ciężarkami, umocowanymi wokół rąk lub nóg. Raz po raz podnoś je do góry.
  • Rób przysiady.

Możesz kupić taśmy lub ekspandery sprężynowe. Są bardzo pomocne w powrocie do sprawności i przy poprawie mobilności.

Bądź jednym z pacjentów i osiągnij sukces

Jakiś czas temu zgłosił się do nas pan Karol, emerytowany kulturysta. Mimo 68 lat stale ćwiczy. Coraz częściej jednak dokuczają mu przeciążenia, ponadto ma zwyrodnienia w dolnym odcinku kręgosłupa. Po serii masaży i elektrostymulacji przestał narzekać na dolegliwości bólowe. Obecnie w dalszym ciągu przychodzi na masaże, lecz tym razem w celach profilaktycznych. Fizjoterapia w rehabilitacji po urazach sportowych przyniosła u niego fantastyczne efekty.

Pomogliśmy też panu Piotrowi. Złamał kość piszczelową podczas wypadku na rowerze. Noga zrosła się, ale pacjent bał się odważnie stąpać. Poza tym odczuwał ból i osłabienie mięśni.  Dzięki rehabilitacji urazu znów może cieszyć się z jazdy na rowerze i nie tylko. Całkiem niedawno szusował na nartach.

Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie, zniwelować ból lub sztywność, zapraszamy cię do nas.  Stań się jednym z pacjentów i osiągnij sukces!

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top