Problemy z utrzymaniem równowagi? Jak je leczyć?
Zaburzenia równowagi mają bardzo zróżnicowaną etiologię. Mogą być symptomem stanów zagrażających życiu lub wielu chorób, niekoniecznie neurologicznych. Aby pomóc pacjentom, stosuje się szereg metod diagnostycznych, umożliwiających poznanie przyczyny powstawania niestabilności. Leczenie jest zależne od wyników badań.
Jak określamy zaburzenia równowagi?
Zaburzenia równowagi bardzo często są mylone z zawrotami głowy, będącymi podobną dolegliwością. Jednak brak stabilności to chwiejny chód i uczucie chwilowego braku przyczepności do podłoża. Zawroty głowy mogą towarzyszyć zaburzeniom równowagi, jednak nie są one tą samą dolegliwością.
Fizjoterapia poprawiła komfort życia niejednemu naszemu pacjentowi, a innych chorych postawiła na nogi. Nasi specjaliści pomogą ci również odzyskać równowagę, jeśli doszło do jej zaburzenia.
Umów się na konsultację, by dowiedzieć się, co jest przyczyną twoich dolegliwości i rozpocząć skuteczną terapię.
Chwiejność, określana mianem niestabilności, pojawia się nieoczekiwanie. Występuje zarówno podczas chodzenia, jak i stania. Czasem jest także rezultatem wielogodzinnego siedzenia w jednym miejscu. Gdy nadchodzi, masz wrażenie, że grunt usuwa ci się spod nóg, a wszystko dookoła ciebie zaczyna wirować. Wielu chorych porównuje to uczucie do alkoholowego rauszu, ponieważ nadmiar procentów utrudnia proste chodzenie.
Objawy towarzyszące zaburzeniom równowagi
Problemom z utrzymaniem stabilności nierzadko towarzyszy mnóstwo symptomów dodatkowych, przez co diagnostyka zaburzeń jest zdecydowanie utrudniona. Pacjenci skarżą się na mroczki przed oczami, strach przed omdleniem i przyspieszone bicie serca. Wielu zmaga się w tym czasie z biegunką, wymiotami oraz nudnościami. Rozmazany obraz wywołuje uczucie niepokoju, ponieważ człowiek boi się, że może się przewrócić.
Brak stabilności a problemy z błędnikiem
Zaburzona równowaga nie zawsze są oznaką wyłącznie problemów z błędnikiem. Przyczyn chwiejnego chodu upatruje się także:
- dysfunkcji układu przedsionkowego (nerw przedsionkowy jest elementem nerwu czaszkowego, ponadto łączy się z nerwem ślimakowym)
- chorobie Meniera, która objawia się szumami usznymi,
- nowotworach mózgu lub ucha zewnętrznego,
- po udarach niedokrwiennych,
- w chorobie lokomocyjnej,
- w rozmaitych urazach, zwłaszcza głowy i uszu,
- silnych zaburzeniach lękowych,
Jak widać, zaburzenia równowagi powoduje wiele czynników. Równie dobrze mogą ci się one przydarzyć na skutek zażywania niektórych leków, przy zwyrodnieniach, a nawet z powodu niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Czy wiesz, że substancje chemiczne także przyczyniają się do problemów z utrzymaniem idealnego pionu? Jednak w dużej mierze to schorzenia neurologiczne są odpowiedzialne za tego rodzaju problemy.
Przeczytaj także:
Rehabilitacja geriatryczna szansą dla osób starszych
Regularna rehabilitacja geriatryczna ma na celu poprawę ruchomości stawów i przywrócenie niezależności osobie starszej. Jakie ćwiczenia są zalecane?
Zaburzenia równowagi – diagnostyka
Jak widzisz, ze względu na mnogość czynników wywołujących, diagnostyka chwiejnego chodu jest skomplikowana. Jeśli masz kłopoty z utrzymaniem równowagi, czeka cię mnóstwo badań. Najważniejsze są te obrazowe, szczególnie głowy, lecz o tym decyduje specjalista. Podstawą do dalszej diagnostyki jest próba Romberga, która neurolog przeprowadzi u siebie w gabinecie. Konieczne są także analizy laboratoryjne.
Jakimi sposobami możesz leczyć zaburzenia równowagi?
Leczenie zaburzeń równowagi jest zależne od przyczyny ich powstania. Stosuje się tutaj farmakoterapię bądź podejmuje działania chirurgiczne, ale nie tylko one mogą być rozwiązaniem problemów. Pomoże ci też fizjoterapia, zwłaszcza u osób po udarze mózgu lub z poważnymi chorobami neurologicznymi. Jeśli jesteś w tym gronie, to wiesz, że to istotne.
Metodę rehabilitacji dobiera specjalista, bazując na dokładnym wywiadzie medycznym i badaniu przedmiotowym twojej osoby. Terapia winna być dopasowana do schorzenia, wieku oraz obecnego stanu zdrowia.
Jeśli chodzi o farmakoterapię, podawane są leki o działaniu uspokajającym i przeciwwymiotnym oraz na zawroty głowy. Nie wolno ich zażywać bez porozumienia z lekarzem.
Czy fizjoterapia pomoże ci złagodzić problemy z utrzymaniem równowagi?
Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w leczeniu zaburzeń równowagi. Ćwiczenia rozciągające poprawiają twoją koordynację ruchową, dzięki czemu będziesz w stanie zapanować nad błędnikiem. Sprawdzają się także tzw. manewry uwalniające, jednak ten rodzaj terapii powinien być wykonywany przez specjalistę.
Chcesz wiedzieć, na czym to polega? Manewr uwalniający polega na poruszaniu głową z pozycji siedzącej do leżącej, pamiętając o odchyleniu twarzy pod kątem 45 stopni. Ruch wykonuje się zawsze w stronę zajętego ucha, a następnie ponawia go po stronie przeciwnej. Manewr uwalniający ma za zadanie zapanowanie nad zaburzeniami błędnika.
Nie wiem, czy wiesz, ale w fizjoterapii istnieje też manewr repozycyjny i to tę metodę stosuje się częściej w leczeniu zawrotów głowy oraz zaburzeń równowagi. Uważa się, że jest on zdecydowanie skuteczniejszy od manewru uwalniającego. Głowę ustawia się w normalnej pozycji, jednak z zachowaniem skrętu pod kątem 45 stopni. Tuż po tym następuje ruch rotacji w stronę jednego i drugiego ucha. Manewr repozycyjny wywołuje lekkie zawroty głowy, ale szybko one mijają.
Czy problemy z utrzymaniem równowagi możesz wyleczyć całkowicie?
I tak i nie. Niektóre schorzenia neurologiczne trwale uszkadzają układ nerwowy, ale nie oznacza to, że nad zaburzeniami równowagi nie da się zapanować. Odpowiednio dobrana farmakoterapia i ćwiczenia mogą na tyle złagodzić problem, że nie będzie on stanowił udręki dla ciebie udręki w życiu codziennym. Może być też ledwie zauważalny dla osób postronnych.
Jeśli ty lub ktoś ci bliski ma problemy z utrzymaniem równowagi, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Pomyśl także o rehabilitacji ruchowej połączonej z zabiegami fizjoterapeutycznymi lub osteopatycznymi.