Kontuzje sportowe – znaczenie rehabilitacji
Regularna aktywność fizyczna jest dobrodziejstwem dla naszego zdrowia. Niestety, uprawiając sport, ryzykujesz kontuzje sportowe. Aby odzyskać sprawność i mobilność, powinieneś rozpocząć rehabilitację. W przypadku tego typu urazów ma ona kluczowe znaczenie w poprawie funkcjonalności. Co jest dobre dla twoich mięśni i stawów? Zobacz sam, jak fizjoterapia sportowa może ci pomóc.
Rodzaje kontuzji sportowych
Jeśli ćwiczysz amatorsko lub uprawiasz sport zawodowo, to na pewno choć raz doświadczyłeś dolegliwości bólowych bądź innych dysfunkcji. To dlatego, że twoje mięśnie napinają się podczas ćwiczeń i mają zwiększoną tkliwość. Tym samym, jeśli przedobrzysz z naciskiem, są bardziej podatne na urazy. Fizjoterapia sportowa zajmuje się leczeniem takich właśnie dysfunkcji.
Jeśli doznałeś urazu podczas uprawiania sportu lub chcesz wiedzieć, jak ograniczyć ryzyko kontuzji, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty.
Umów się na konsultację i sprawdź, co może okazać się dla ciebie najbardziej pomocne.
Wzmożone napięcie mięśniowe
Przypomnij sobie różne sytuacje z piłkarzami. Długo biegają po boisku, a kiedy zdarzy się upadek, odczuwają gwałtowne i bardzo bolesne skurcze. Dzieje się tak, gdy przy wzmożonym napięciu dochodzi do zaburzenia równowagi mięśniowej, co powoduje przykurcz. Znane jest im także zjawisko miotonii, gdzie osoba doświadczająca urazu nie jest w stanie rozluźnić mięśnia przy dowolnym ruchu kończyny. Może to zrobić jedynie po schłodzeniu lub po jego rozmasowaniu. Urazy sportowe bywają naprawdę nieprzyjemne i wymagają często długotrwałej rehabilitacji.
Sztywność stawów
Trochę inaczej, niż z mięśniami, jest ze sztywnością stawów. Ich niedomoga może się wiązać z wypadkiem, przewlekłymi schorzeniami, wiekiem, ubytkiem chrząstki lub słabą wchłanialnością składników odżywczych. Jednak objawy są bardzo podobne do tych mięśniowych. Bolesność i spastyczność to cechy charakterystyczne dla takich zaburzeń.
Kontuzje sportowe – stan przewlekły i ostry
Kontuzje sportowe można podzielić na dwa stany: ostry i przewlekły. Jak sama nazwa tego drugiego wskazuje, powstawał stopniowo i jest obecny od dłuższego czasu. Brak aktywności, błędy żywieniowe i inne zaniedbania doprowadziły do eskalacji dolegliwości bólowych i na przykład – ograniczenia sprawności oraz mobilności.
Przeczytaj także:
Fizjoterapia w rehabilitacji po urazach sportowych
Fizjoterapia w rehabilitacji po urazach sportowych ma ogromne znaczenie w powrocie do sprawności i poprawie mobilności. Jak wygląda w praktyce?
Stan ostry z kolei to stan, w którym uraz pojawił się nagle i nie jest spowodowany chorobą. Do tego rodzaju zalicza się właśnie kontuzje sportowe, ponieważ są wywołane działaniem czynnika zewnętrznego, na który nie mamy wpływu.
Urazy sportowe, których możesz doświadczyć
Sportowcy i amatorzy aktywności borykają się z przeróżnymi urazami, jednak kilka z nich można uznać za najczęściej spotykane. Są to:
- Skręcenia i nadwyrężenia stawów – pojawiają się znienacka w wyniku dźwigania, zachowania niewłaściwej postawy lub nieprawidłowego stąpnięcia. Cechą charakterystyczną skręcenia stawu jest ból i niemożność poruszania kończyną, a także obrzęk. Skręcenia bardzo często współistnieją z uszkodzeniem ścięgien i więzadeł.
- Zerwanie więzadeł — są bardzo bolesne i znacznie ograniczają ruchomość. Dość często wymagają ingerencji chirurgicznej, a potem ćwiczeń.
- Naderwanie mięśni – powstają z powodu przeciążenia tkanki, co następuje na skutek wzmożonego napięcia mięśniowego bądź ćwiczeń bez wcześniejszego rozgrzania organizmu. Naderwaniom i naciągnięciom może towarzyszyć obrzęk, ale ich znamiennym objawem jest silny ból.
W sporcie istnieje też ryzyko zwichnięcia lub złamania kości. Taką kończynę należy unieruchomić na kilka tygodni, aby uszkodzenie mogło się zregenerować. Po złamaniu bądź zwichnięciu konieczna jest fizjoterapia sportowa, która przyspieszy proces dochodzenia do sprawności.
Urazy sportowe – dlaczego powstają?
Powstawanie kontuzji sportowych to rezultat negatywnego działania szeregu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Może być to brak rozgrzewki, wcześniejsza znikoma aktywność fizyczna, a nawet potknięcie się. Zdarza się, że uraz to efekt odnowienia starej kontuzji, którą mieliśmy w przeszłości. Poza tym dość częstym winowajcą jest bezmyślne zachowanie.
Ile razy przekraczałeś granice dźwigania, ćwiczeń lub kucania, uważając, że „przecież nic się nie zdarzy”? Pewnie wiele. W ten sposób robi grono ludzi, a potem cierpią długimi tygodniami.
Kontuzje sportowe – znaczenie rehabilitacji
Fizjoterapia sportowa ma ogromne znaczenie w leczeniu urazów sportowych. Ćwiczenia i zabiegi relaksują, łagodzą wzmożone napięcie mięśniowe, a także poprawiają krążenie krwi i limfy. Innym dobrym aspektem rehabilitacji sportowców jest zniwelowanie dolegliwości bólowych i powrót do dawnej sprawności, ponieważ techniki fizjoterapeutyczne wpływają na przyspieszenie procesów regeneracji.
Przeczytaj także:
Częste kontuzje u biegaczy. Jakie nawyki mogą do nich prowadzić?
Bieganie stało się modne wiele lat temu. Jest ono bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Rzecz w tym, że predysponuje do powstawania kontuzji. O jakich mowa?
Na fizjoterapię możesz uczęszczać profilaktycznie, po to, aby oszczędzić sobie następnych kontuzji. Cenne rady fizjoterapeuty w połączeniu z umiejętnie dopasowanym planem treningowym to sposób na życie bez bólu i zachowanie pełnej sprawności fizycznej. Ćwiczenia rehabilitacyjne wykonuje mnóstwo sportowców, także amatorów.
Jakie metody fizjoterapeutyczne są popularne w fizjoterapii sportowej?
Przy urazach sportowych wykorzystuje się cały wachlarz technik i metod, które mają na celu powrót pacjenta do aktywności. Bardzo popularna jest na przykład terapia manualna, gdzie leczenie osoby z kontuzją opiera się na użyciu chwytów i ucisków ręcznych. Manipulacje i mobilizacje stawowe szybko i skutecznie łagodzą dolegliwości bólowe.
Kontuzje sportowe leczymy również za pomocą suchej igłoterapii, do której używamy cienkich igieł, podobnych do akupunkturowych. Aplikujemy je w miejsce, które jest urażone. Ponadto pomocny bywa masaż. Coraz większe zaufanie pacjentów zyskuje także terapia kolagenem lub osoczem bogatopłytkowym. Obie te substancje są wstrzykiwane w miejsce urazu. Kolagen można podawać razem z osoczem i fibryną, w tak zwanej terapii skojarzonej. Ta metoda leczenia wymaga odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanego fizjoterapeuty.