Rejestracja

Migrena na co dzień – jakie nawyki mogą nasilać objawy?

Data publikacji: 12 września, 2024 | Kategoria: Nowości | Powrót do bloga
Migrenowe bóle głowy

Migrena to schorzenie mające podłoże neurologiczne. Swoistym objawem tej choroby jest ból po jednej stronie głowy. Często atakuje znienacka, całkowicie wykluczając chorego z codziennego funkcjonowania. Jest na tyle podstępna, że nie ma on szans obyć się bez silnych leków przeciwbólowych i przeciwmigrenowych. Jakie nawyki mogą wpływać na powstanie tego schorzenia i czy coś oprócz farmakoterapii jest w stanie pomóc pacjentowi z migreną?

Dlaczego migrenę nazywa się schorzeniem neurologicznym?

Migrena jest zaburzeniem nerwowo-naczyniowym, powstałym w głównej mierze w wyniku wzmożonego napięcia mięśni czepca ścięgnistego. Inaczej nazywa się je podpotylicznymi bądź szyjnymi. Ogólnie rzecz biorąc, migrena jest chorobą układu nerwowego, a zatem mającą podłoże neurologiczne. Silne napięcie mięśni pod potylicą i w obrębie szyi podrażnia zakończenia nerwowe, co skutkuje szeregiem nieprzyjemnych objawów i ogólnych problemów ze zdrowiem. 


Osteopatia cranio-sacralna - migreny Częstochowa

Osteopatia Częstochowa

Jeśli codzienny przenikliwy, pulsujący ból głowy, uniemożliwia ci wstanie z łóżka i codzienne funkcjonowanie, pomyśl o skorzystaniu z pomocy osteopaty. Terapia czaszko-krzyżowa pomoże wyciszyć dolegliwości na tyle, by nie wpływały tak bardzo na twoje codzienne życie.

Umów się na konsultację i dowiedz się, jak możemy ci pomóc.


Z objawami migreny zmaga się blisko 15 procent ludzkiej populacji. Większość pacjentów była do tej pory zdrowa, ale choroba na dobre rozpanoszyła się w ich organizmach. Jedynym ratunkiem stały się silne leki przeciwbólowe, jednakże i one nie są w stanie do końca zwalczyć tego zaburzenia. Mogą jedynie zmniejszyć częstotliwość napadów.

Migrena a codzienne funkcjonowanie: objawy

Jeśli kiedykolwiek miałeś migrenę, to wiesz, że o codziennym funkcjonowaniu nie może być mowy. Dolegliwości, które występują przy tym schorzeniu, wykluczają jakąkolwiek aktywność. Charakterystycznym objawem migreny jest przenikliwy, pulsujący ból głowy, który uniemożliwia ci wstanie z łóżka. Z nóg zwalają cię też wymioty, wrażliwość na światło dzienne i zapachy. Poza tym migrena wzmaga objawy wegetatywne, obniża nastrój, spowalnia i powoduje senność.

Nie zapominaj, że bóle migrenowe mogą obejmować różne części twarzy. Niekiedy poprzedza je tzw. aura objawiająca się mroczkami przed oczami. Innym razem, tępy ból umiejscawia się w okolicy szczęki, żuchwy oraz oczodołów, a pacjent odczuwa wzmożone napięcie tętnic szyjnych. Migrena twarzowa, nazywana także karotydynią, bywa niebezpieczna, ponieważ jej symptomy można przypisać rozwarstwieniu tętnic, co stanowi zagrożenie życia.

Skąd się bierze migrena?

Migrena ma bardzo zróżnicowaną etiologię, więc trudno ustalić jednoznaczną przyczynę jej powstawania. Mówi się, że duży wpływ na chorobę mają czynniki genetyczne, co potwierdzono z resztą badaniami naukowymi. Jednak nie tylko genetyka przyczynia się do wywołania bóli migrenowych. Na zaburzenie wpływ ma również:

  • długotrwały stres,
  • odwodnienie spowodowane małą podażą płynów w ciągu dnia,
  • wahania hormonów,
  • nieodpowiednia dieta, zwłaszcza odchudzająca z małym bilansem kalorycznym,
  • zmiany pogodowe,
  • mała ilość snu,
  • brak aktywności fizycznej.

Napady migreny mogą wywołać nawet nadmierne błyski świateł, jeśli pacjent przejawia wrażliwość na tego typu bodźce.

Jakie nawyki mogą nasilać objawy migreny?

Jednym z najczęstszych prowodyrów występowania tego zaburzenia jest brak zbilansowanej diety i odwodnienie. W obecnych czasach wiele osób odchudza się, nadmiernie ćwicząc i nie jedząc normalnych posiłków. Zbyt duże przerwy w dostarczaniu pokarmu przyczyniają się do powstania migreny. Z drugiej strony także całkowity brak aktywności jest czynnikiem wywołującym.

Inną sprawą jest wyczerpanie, do którego sami świadomie doprowadzamy. Poświęcenie się pasji czy pracy skutkuje brakiem snu, stresem i brakiem czasu na normalne, zdrowe odżywianie.

Co zrobić z uporczywym bólem głowy? Unikanie migreny

Jak już wiesz, migrena wyłącza człowieka z normalnego funkcjonowania. Żeby poradzić sobie z bólem, sięgamy po leki, które mogą go złagodzić i zminimalizować częstotliwość występowania kolejnych napadów. Choć można je zażywać latami, ataki będą się pojawiać, dopóki nie zmienimy swoich nawyków. Podstawą do zmian jest zbilansowana dieta, codzienna podaż płynów i odpowiednia ilość snu.

Pomocna przy leczeniu migreny jest też osteopatia, znana ze swojego holistycznego podejścia do pacjenta. Techniki ręczne relaksują, łagodzą dolegliwości bólowe i niwelują wzmożone napięcie mięśniowe. To ostatnie jest jednym z kluczowych aspektów, ponieważ zazwyczaj ono wywołuje napady migrenowe.

Terapia czaszkowo-krzyżowa w leczeniu migren

Terapia czaszkowo krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa, inaczej cranio-sacralna, skupia się na zapewnieniu należytego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego poprzez przesyłanie miarowych impulsów do jego wnętrza. Działa ona na podstawie założenia, że w organizmie i głowie człowieka istnieją ograniczenia związane z ruchem tzw. szwów czaszkowych, będących połączeniami pomiędzy kośćmi. Przywrócenie tego ruchu wpływa na krążenie, tym samym niwelując wzmożone napięcie.

Zabieg terapii czaszkowo-krzyżowej to delikatna manipulacja w obrębie czaszki i kości krzyżowej. Nacisk dłoni osteopaty jest subtelny, bez ryzyka uszkodzenia czy też wyrządzenia krzywdy pacjentowi. Zazwyczaj nie przekracza on 20 gramów. Niewielka ingerencja powoduje poprawę przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, dzięki czemu można ograniczyć częstotliwość występowania ataków bólu i zapobiec zwiastującej go aurze.

Pamiętaj, że terapia czaszkowo-krzyżowa nie sprawi, że napady migreny znikną. Może pomóc w wyciszeniu choroby na tyle, aby była ona jak najmniej uporczywa dla pacjenta.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top