Nawracające bóle brzucha: problem trawienny czy może stres?
Nawracające bóle brzucha przydarzają się każdemu z nas. Wiele z nich pojawia się na skutek zaburzeń trawienia, lecz są też takie wywołane stresem. Nadmierne napięcie nerwowe sprzyja stymulacji układu pokarmowego, czego symptomem mogą być wzdęcia, biegunki, a nawet zaparcia. Jak to jest z tym stresem? Czy ma on naprawdę tak duży wpływ na organizm?
Nawracające bóle brzucha a stres
Nawracające bóle brzucha bardzo często nazywa się niestrawnością, o ile nie mają one ustalonej bezpośredniej przyczyny powstania. Mówi się tak w kontekście wzdęć wywołanych nadmiarem gazów, zatwardzenia czy też niekontrolowanych biegunek. Nawracające bóle brzucha są utrapieniem dla specjalistów, ponieważ ciężko tu o szybką diagnostykę.
Ból, zwłaszcza ten nawracający i przewlekły potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeśli cierpisz z powodu tego rodzaju dolegliwości, umów się na konsultację i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Osteopatia to metoda leczenia, która nie tylko łagodzi ból, ale też uwalnia od napięć i pomaga odzyskać sprawność.
Dolegliwości bólowe brzucha to niekiedy zwiastun chorób, w tym także przypadłości zagrażających życiu i zdrowiu. Jednakże najczęstszą przyczyną niestrawności jest stres. Wzmożone napięcie nerwowe powoduje zwiększenie poziomu adrenaliny we krwi, ta zaś nadprodukcję kwasu solnego, co mocno odbija się na naszym żołądku. Jeśli podrażnienie jest chwilowe, minie, zanim się obejrzymy. Jeśli nie, może się to manifestować znacznym pogorszeniem stanu zdrowia. Długotrwały stres doprowadza do uszkodzenia śluzówki żołądka, czego skutkiem jest choroba wrzodowa.
Niestrawność na tle nerwowym nie dotyczy jedynie żołądka. Nasze jelita też cierpią z powodu stresu. Wzmaga się ich perystaltyka, czego skutkiem są gazy, biegunki i ból brzucha
Dlaczego tryb żywienia łączy się z bólem brzucha wywołanym przez stres?
Styl odżywiania ma ogromne znaczenie w przypadku bóli brzucha spowodowanych nadmiernym napięciem nerwowym. Przez stres nie myślimy o zdrowym jedzeniu, sięgając po przekąski na szybko. Słodycze, przetworzone pokarmy, napoje gazowane szkodzą organizmowi, o czym przekonujemy się potem. Nieustanne podrażnianie śluzówki żołądka skutkuje refluksem, nieprzyjemnym odbijaniem, wzdęciami oraz zgagą.
Czy mogę coś zrobić z nawracającymi bólami brzucha?
Oczywiście! Jednak zanim sam siebie zdiagnozujesz, udaj się do lekarza rodzinnego. Pozwól, żeby przeprowadził u ciebie kompleksową diagnostykę. Nawracające bóle brzucha nie zawsze są rezultatem stresu. Czasem jest to objaw choroby, która wymaga zmiany nawyków i farmakoterapii. Jeśli zmagasz się z depresją, odwiedź psychologa i psychiatrę. Zdarza się, że nowe leki i rozmowa z terapeutą pomoże ci zapomnieć o przykrym problemie.
Przede wszystkim zmień nawyki żywieniowe. Unikaj wysokoprzetworzonego jedzenia, staraj się jeść mało i często. 5 posiłków dziennie jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania żołądka i jelit. Dokładnie przeżuwaj. Mówi się, że spożywanie posiłku nie powinno przekraczać 20 minut. To dość czasu, aby nasycić organizm. Pamiętaj, że twoja dieta powinna być lekkostrawna. Wszystko po to, żebyś nie czuł ciężkości na żołądku. Nie pomijaj kwestii nawodnienia. Ona także jest ważna przy bólach brzucha.
Farmakoterapia i alternatywne metody leczenia bólów brzucha
Nawracające bóle brzucha można złagodzić przy pomocy leków rozkurczowych i preparatów ziołowych. W aptekach kupisz je bez recepty. Są to:
- rumianek o działaniu rozkurczowym i przeciwzapalnym,
- przeciwzapalna szałwia,
- mięta działająca na rozmaite problemy trawienne,
- zapobiegający skurczom, a także kojący nerwy magnez,
- uspokajająca melisa oraz kozłek lekarski,
- poprawiająca sen waleriana,
- leki przeciwbólowe zawierające w składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Farmaceutyki i suplementy diety dostępne bez recepty nie mają tak silnego działania jak te, które zostały przepisane przez lekarza. Jeśli okażą się dla ciebie nie wystarczające, zgłoś się do specjalisty. Możesz też skorzystać z alternatywnych metod leczenia np. osteopatii. Jest bardzo pomocna w leczeniu uciążliwych problemów trawiennych. Zarządzanie stresem jest możliwe, o ile uwierzysz, że dasz radę. Wystarczy dotrzeć do źródła twojego wzmożonego napięcia nerwowego.
Przeczytaj także:
Problemy z jelitami a osteopatia – jak fizjoterapia wspiera układ trawienny
Problemy z jelitami mogą pojawić się z różnych przyczyn. Sprawdź, jak w wyzdrowieniu może ci pomoc osteopata i techniki terapii manualnej.
Osteopatia to taka trochę rehabilitacja „ciała i duszy”, ponieważ cechuje ją holistyczne podejście do pacjenta. Zabiegi osteopatyczne relaksują, odprężają i łagodzą dolegliwości bólowe. Co ciekawe, wszystko dzieje się za pośrednictwem wprawnych rąk osteopaty i jego techniki ucisków. Przyda ci się to, jeśli stale jesteś narażony na stres.
Aktywność fizyczna przy nawracających bólach brzucha
Bóle brzucha nierzadko uniemożliwiają podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ale warto się zmotywować do działania. Jak mawiają, ruch to zdrowie i korzystnie wpływa na cały nasz organizm.
Aktywność fizyczna pobudza perystaltykę jelit, umożliwiając im tym samym prawidłowe funkcjonowanie. Spacerując, biegając lub ćwicząc, zwalczasz uczucie ciężkości na żołądku, dbasz też o prawidłową masę ciała.
Nawracające bóle brzucha może być ciężko złagodzić ze względu na stałą obecność stresu w codziennym życiu. Jednak za pomocą leków, ćwiczeń i diety naprawdę wiele można zmienić. Bardzo ważne jest zminimalizowanie czynnika stresogennego. Jeśli wiesz, co w twojej egzystencji powoduje wzmożone napięcie nerwowe, działaj! Im szybciej wprowadzisz zmiany, tym lepiej dla twojego zdrowia. Nie poddawaj się, gdy pierwsze próby będą nieudane. Do spokoju i szczęścia dochodzi się po parę razy.