Rejestracja

Nerw trójdzielny – dlaczego powoduje ból i jak można go leczyć fizjoterapią

Data publikacji: 28 lutego, 2025 | Kategoria: Fizjoterapia | Powrót do bloga
Mężczyzna z bólem głowy. Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego to jedna z najbardziej bolesnych dolegliwości neurologicznych. I choć sam ból trwa od kilku sekund do dwóch minut, to i tak jest trudny do wytrzymania. Jego nagły, kłujący, piekący lub palący charakter oraz nagłość pojawienia się, jest trudny do wyobrażenia dla osób, które nigdy go nie doświadczyły.
Co może być przyczyną tej dolegliwości i jakie formy terapii pomagają w jego złagodzeniu?

Co to jest nerw trójdzielny i jakie pełni funkcje?

Nerw trójdzielny znajduje się w obrębie głowy jako jeden z nerwów czaszkowych, które swój początek biorą w mózgu. Nazywany też nerwem V swoją nazwę zawdzięcza podziałowi na trzy mniejsze odgałęzienia nerwowe. Mowa tu o nerwie szczękowym, ocznym i żuchwowym.


Osteopata Częstochowa

Osteopatia Częstochowa

To jedna z metod stosowanych przez osteopatę. Pomaga przywrócić naturalną ruchliwość fizjologiczną w układzie czaszkowo-krzyżowym, a także uwalnia napięcia w szyi, twarzy i czaszce. Jeśli cierpisz na bóle głowy lub stawów, zaburzenia snu, migreny lub nerwobóle, umów się na konsultację i sprawdź, jak ta forma terapii może ci pomóc się uwolnić od tego rodzaju dolegliwości.


W obrębie twarzy nerw ten pełni bardzo ważne funkcje. Odpowiada bowiem za odbiór wrażeń zmysłowych i bodźców w postaci ucisku, bólu, dotyku i temperatury w jamie ustnej oraz w obrębie twarzy, a następnie przesyłanie ich do mózgu. Jest też odpowiedzialny za unerwienie twoich zębów, zatok przynosowych oraz rogówki i spojówki oka. Unerwia też wybrane mięśnie i wpływa na pracę gruczołów.

Ból u osób cierpiących na neuralgię nerwu trójdzielnego zwykle pojawia się niespodziewanie. Jest bardzo intensywny, przeszywający i wyłączający na chwilę z normalnego funkcjonowania. Co ciekawe, najczęściej aktywuje się w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, by potem przejść w stan uśpienia na miesiące letnie. Niemniej jednak jego nieoczekiwane pojawienie się zawsze jest źródłem dużego stresu, który towarzyszy chorym również poza czasem jego występowania. Nigdy bowiem nie wiedzą oni, czy ból mimo wszystko się nie pojawi.

Neuralgia nerwu trójdzielnego — co może być przyczyną

Przyczyn nagłego bólu w okolicy szczęki lub żuchwy może być wiele. Może on być spowodowany między innymi uciskiem wywołanym przez naczynia krwionośne. Dużo też zależy, o jaki rodzaj nerwobólu chodzi. W przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego może ona występować pod postacią:

  • nerwobólu samoistnego — to właśnie tu może dojść do ucisku przez naczynie tętnicze lub żylne,
  • nerwobólu objawowego — przyczyna bólu związana jest z chorobą, na którą może cierpieć dana osoba, w tym z:
    • guzem mózgu,
    • stanami zapalnymi nerwu,
    • uszkodzeniem osłonki mielinowej wokół nerwu,
    • półpaścem usznym.

Gdy chodzi o czynnik wyzwalające ból, to u każdego może to być coś innego. Zwykle są to normalne czynności, które należą do codziennej rutyny, jak choćby mycie zębów, czy żucie pokarmów lub gumy.

Terapia manualna i osteopatia w łagodzeniu bólu

Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego może mieć różne formy. Od farmakoterapii, przez fizykoterapię, po zabieg chirurgiczny. Zanim jednak po konsultacji z lekarzem podejmiesz decyzję od tej ostatniej metodzie, warto wykorzystać leczenie zachowawcze. Jedną z jego form jest terapia manualna stosowana przez osteopatę.

Przeczytaj także:


Ciągłe bóle głowy

Ciągłe bóle głowy: Czy stres może być głównym winowajcą?

Ciągłe bóle głowy mogą stać się powodem do niepokoju. Czy wszystkie? Sprawdź które i jak możesz sobie pomóc na wczesnym etapie dolegliwości.


Korzyści może przynieść między innymi osteopatia czaszkowo-krzyżowa, czyli cranio-sacralna. Ze względu na to, iż neuralgia nerwu trójdzielnego powoduje napięcia czaszkowe zaburzające krążenie krwi i przebieg nerwu trójdzielnego, niezbędne jest przywrócenie równowagi w tym obszarze.

W trakcie zabiegu osteopata wykonuje mobilizacje i manipulacje, których celem jest zrównoważenie aktywności układu nerwowego, normalizacja fluktuacji płynu mózgowo-rdzeniowego i poprawa ruchomości kości czaszki.

Delikatnym uciskaniem wybranych punktów w obrębie czaszki osteopata doprowadza do rozluźnienia struktur łączno-tkankowych i uwolnienia napięć w szyi, twarzy i czaszce.
Gdy usunięty zostanie ucisk w tym rejonie, zmniejszy się też ból wywołany przez nerw trójdzielny.

Igłoterapia jako skuteczna metoda zmniejszania napięcia nerwowego

Możesz też skorzystać z innej metody terapeutycznej, którą jest tak zwane suche igłowanie. Ta zbliżona do akupunktury technika wykorzystuje punkty spustowe, które fizjoterapeuta rozbija za pomocą bardzo cienkich igieł wprowadzanych w skórę. W ten sposób od razu oddziałuje na tkankę mięśniową i uwalnia zgromadzone w niej napięcie. Drażni jednocześnie wrażliwe włókna nerwowe, które należą do wybranego punktu spustowego. W trakcie trwającego kilkadziesiąt minut zabiegu igły pozostają cały czas w ciele, co powadzi do głębokiego relaksu i rozluźnienia.

Suche igłowanie - leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego

Suche igłowanie stosowane w leczeniu dolegliwości bólowych w neuralgii nerwu trójdzielnego działa na zstępujący układ, który hamuje ból.
Ważna przy tego rodzaju terapii jest regularność jej stosowania i uzbrojenie się w cierpliwość. Jak pokazują badania, suche igłowanie pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe nawet o 50% i to u osób z oporną na inne formy leczenia, neuralgią nerwu trójdzielnego.

Neuralgia nerwu trójdzielnego — o czym jeszcze warto wiedzieć

To tylko wybrane formy ograniczania napadów dolegliwości bólowych, jakimi objawia się neuralgia nerwu trójdzielnego. Jednak ze względu na wyjątkowo silny ból, warto podejść do leczenia w sposób holistyczny, który postrzega ciało człowieka jako całość. Tak właśnie podchodzi do tego osteopata, który nie skupia się tylko na miejscu, gdzie pojawił się ból. Specjalista ten wie, że organizm ludzki to zespół naczyń połączonych i jeśli chcemy przywrócić w nim równowagę, należy oddziaływać na różne jego obszary.

Jeśli doświadczasz tego rodzaju dolegliwości, wykorzystaj tę formę leczenia, by samemu przekonać się, jak wpłynie ona na twoje ciało i w jakim stopniu zmniejszy ból wywołany przez neuralgię nerwu trójdzielnego.

Źródło:

www.mp.pl

journals.lww.com/jmupm/abstract/2019/05030/dry_needling__a_beneficial_alternative_for.6.aspx

www.doz.pl/czytelnia/a15301-Terapia_czaszkowokrzyzowa__na_czym_polega_i_jakie_sa_wskazania_do_terapii_craniosacralnej

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top