Osteopatia w leczeniu przewlekłego bólu pleców
Bóle kręgosłupa są zjawiskiem powszechnym. Dokuczają wielu ludziom na świecie, także i ty pewnie ich doświadczasz. Leczenie farmakologiczne tej dolegliwości nie zawsze daje oczekiwane rezultaty, ale nie warto składać broni. Obecnie z dyskomfortem w okolicy pleców poradzisz sobie dzięki osteopatii.
Kim jest osteopata? Zrozum holistyczne podejście do pacjenta
Osteopata bardzo często jest lekarzem lub fizjoterapeutą, który przeszedł szkolenia z zakresu medycyny niekonwencjonalnej. Zadaniem osteopaty jest leczenie pacjenta za pomocą rąk. Zastosowanie specjalnych chwytów i technik łagodzi dolegliwości, przy okazji oddziaływając na cały układ nerwowy. Leczenie bólu jest poprzedzone diagnostyką i dokładnym badaniem przedmiotowym.
Jeśli ból pleców nie pozwala ci normalnie funkcjonować albo powoduje dyskomfort, który utrudnia ci nocny odpoczynek, umów się na konsultację do osteopaty.
Nie czekaj, aż dolegliwości same ustąpią. Już teraz pozwól sobie pomóc, by cieszyć się wolnością od bólu.
Osteopatia ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, lecz nauki stanowiące jej założenia zaczerpnięto z Dalekiego Wschodu. To właśnie tam wyznaje się zasadę, że organizm człowieka ma zdolność do samoleczenia i regeneracji, o ile jest odpowiednio stymulowany. Według niekonwencjonalnych medyków stanowi on jedność, a nieprawidłowe funkcjonowanie tkanek wiąże się z bólem i chorobami. Stymulacja punktów i manipulacje stawami mają przywrócić równowagę.
Czy osteopatia może ci pomóc?
Rozmaite podłoże bólu pleców sprawia, że specjalistom ciężko wdrożyć leczenie. Dość często ogranicza się ono do przyjmowania silnych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które jak zapewne wiesz, nie są łaskawe dla twojego żołądka. Dodatkowo uczęszczasz na rehabilitację, lecz skupia się ona wyłącznie na miejscu, w którym odczuwasz dyskomfort. Nikt nie traktuje twojego organizmu jako jednej, nierozerwalnej części, poszukując przyczyny dolegliwości poza zbolałym obszarem. Tymczasem przewlekły ból pleców niekoniecznie oznacza zwyrodnienia. Może być to także zwiastun innych schorzeń, o których powie ci właśnie osteopata.
Osteopatia jest metodą terapeutyczną, która skupia się na poszukiwaniu przyczyny powstania dyskomfortu lub niesprawności, a następnie na jej leczeniu. Jeśli zgłosisz się po pomoc, przejdziesz dokładne badanie przedmiotowe, poznasz diagnozę i zaczniesz uczestniczyć w indywidualnie dobranych zabiegach. Miej na uwadze, że niektórych chorób nie da się wyleczyć całkowicie, jednak osteopatia może znacznie poprawić twoją sprawność i mobilność. Ponadto uwolni cię od bólu.
Najlepsze techniki na ból pleców
Osteopata wykorzystuje szereg metod i technik, które poprawią ci komfort życia. Nie da się ukryć, że zabiegi te to taka terapia manualna z uwzględnieniem możliwości całego organizmu. Założyciel pierwszej szkoły osteopatycznej dużo uwagi przykładał do utrzymania prawidłowego krążenia ustrojowego, ci miało pomóc w wyrównaniu ciśnienia osmotycznego tkanek i powrocie organizmu do równowagi. Techniką, która w ten sposób działa, jest technika mięśniowo-powięziowa. Sama powięź odgrywa dużą rolę w prawidłowym ciśnieniu osmotycznym. Osteopata za pomocą rąk stara się przywrócić powięzi elastyczność, a zbolałym stawom mobilność.
Na ból pleców pomoże ci także technika mobilizacyjna metodą GOT. Jest to manipulacja stawowa, w której zastosowanie znajduje siła rąk, ale chwyty nie powodują zmiany ułożenia stawu. Ucisk w wybranych miejscach rozluźnia mięśnie i tkanki, chcąc zobligować je do podjęcia pracy. Jeśli zmagasz się z bólem pleców spowodowanym urazem lędźwiowego odcinku kręgosłupa, to ta technika jest dla ciebie.
Przeczytaj także:
Czy ból kręgosłupa może być związany z pracą przy biurku?
Brak aktywności fizycznej, otyłość oraz długie godziny spędzone przed komputerem skutkują bólem kręgosłupa. Jednak najbardziej dokuczliwy jest brak ergonomii w miejscu pracy. Czy faktycznie ma ona tak duże znaczenie?
Ból pleców, który jest zwiastunem kłopotów z kręgosłupem szyjnym lub barkiem zwalczysz dzięki manipulacjom. Chwyty, które zastosuje osteopata, zmienią położenie twojego stawu, łagodząc tym samym dolegliwości bólowe. Gdy to się stanie, usłyszysz charakterystyczne chrupnięcie. Niektórych pacjentów przerażają manipulacje stawowe, ale nie bój się, specjalista nie zrobi ci krzywdy,
Kiedy nie możesz skorzystać z osteopatii
W osteopatii nie ma inwazyjnych zabiegów, lecz to nie oznacza, że przyjmuje się tu wszystkich pacjentów z bólem. W każdej z technik i metod istnieją jakieś przeciwwskazania. Jeśli twoja dokumentacja medyczna wskazuje, że potrzebujesz pilnej interwencji chirurgicznej lub masz świeże złamanie, będziesz musiał zaczekać. Obostrzenia obowiązują także kobiety ciężarne i osoby z zaawansowanymi stadiami chorób psychicznych.
Osteopatia a komfort życia
Podejście do zabiegów osteopatycznych oznacza faktyczną poprawę komfortu życia. Jednak nie oczekuj jej już po pierwszym spotkaniu ze specjalistą. Każdy człowiek jest inny i ma inne predyspozycje do samoregeneracji organizmu. Zresztą to dlatego osteopata zawsze ustala indywidualny plan działania i umiejętnie dobiera technikę. Możesz być pewien, że te zabiegi ci pomogą. Właściwe nastawienie to klucz do osiągnięcia sukcesu.
Nie zapominaj, że bardzo ważnym aspektem jest wybór specjalisty. Musi być to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie i przeszkolenie. Wszystko po to, abyś czuł się bezpiecznie i opuścił gabinet z uśmiechem na ustach. Z początku możesz być trochę obolały, ale nie martw się, to minie, a ty na dobre pożegnasz się z bólem. Po kilku spotkaniach będziesz jak nowo narodzony i zyskasz dawkę wiedzy, którą potem będziesz mógł podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.