Osteoporoza – jakie są pierwsze sygnały ostrzegawcze
Osteoporozę nazywa się przewlekłą chorobą szkieletu. Nie da się jej wyleczyć całkowicie, można jedynie zmniejszać ryzyko złamań kości, co jest trudne. Człowiek chorujący na osteoporozę musi radykalnie zmienić tryb życia, lecz nie powinien rezygnować z ćwiczeń i dostępnych metod fizjoterapeutycznych. Jeśli chorujesz na tą chorobę, to zainteresuj się kolagenem. Jest on bardzo skuteczny w walce z rzeszotowieniem kości.
Dlaczego mam osteoporozę?
Osteoporoza jest chorobą układu kostnego i może być uwarunkowana szeregiem czynników. W jej przebiegu dochodzi do utraty gęstości kości. Stają się one kruche, cienkie i bardzo podatne na złamania. Główną przyczyną takiego stanu jest zaburzenie równowagi pomiędzy budową a wyniszczaniem kości, co prowadzi do ich osłabienia.
Poprawa mobilności oraz dostosowane do twoich potrzeb ćwiczenia i zabiegi, które korzystnie wpływają na całe ciało to tylko wybrane korzyści płynące z fizjoterapii. Rehabilitacja to również ważny element w leczeniu osteoporozy i wzmacnianiu układu kostnego.
Umów się na konsultację, by sprawdzić, czy cierpisz na tę chorobę i skorzystać z pomocy naszych specjalistów.
Miej na uwadze, że struktura kości ulega przemianom przez cały okres trwania twojego życia. Proces ich przebudowy jest zależny od twojego wieku, nabytych chorób, diety i stylu życia. Niedobór witaminy D także może spowodować rozwój osteoporozy. Leczenie tej choroby jest trudne, ponieważ nie zawsze udaje się zapobiec utracie gęstości masy kostnej.
Osteoporoza u kobiet jest częstsza. Czy to prawda?
Tak, to prawda. Kobiety dużo częściej chorują na osteoporozę niż mężczyźni, ponieważ ich układ hormonalny jest bardziej skomplikowany. Ich organizmy produkują bardzo dużo estrogenu, jednak jego stężenie słabnie w okresie menopauzy, co bardzo odbija się na układzie kostnym. Spadek stężenia tego hormonu prowadzi do aktywacji komórek, które niszczą tkankę kostną. Nie znaczy to oczywiście, że mężczyźni nie chorują. Oni także zmagają się z osteoporozą.
Zresztą osteoporoza nie jest chorobą wywołaną wyłącznie wahaniami hormonów. To tylko jeden z procesów, które mogą doprowadzić do wyniszczenia kości. Poza tym oddziaływanie estrogenu na tkankę kostną nigdy nie zostało do końca zbadane. Są to spekulacje poparte wieloletnimi obserwacjami.
Czynniki sprzyjające osteoporozie
Osteoporoza jest nieprzewidywalna. Może rozwinąć się u każdego, także u ciebie, choć obecnie nie chorujesz, a w twoim bliskim otoczeniu nie było przypadków zachorowań. Czynniki ryzyka, które mogą spowodować chorobę, to:
- uwarunkowania genetyczne,
- płeć i wiek (o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie),
- źle zbilansowana dieta,
- niedobór witaminy D, wapnia i fosforu,
- zaburzenia hormonalne,
- nałogi (szczególnie alkohol i papierosy),
- schorzenia o podłożu reumatoidalnym,
- choroby metaboliczne np. cukrzyca,
- kamica nerkowa,
- zażywanie niektórych leków np. glikokortykosteroidów,
- brak aktywności fizycznej.
Jak sam widzisz, jest mnóstwo czynników, które mogą sprzyjać osteoporozie, dlatego tak trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę jej powstawania. Jeszcze bardziej podchwytliwą czynią ją objawy, których z początku możesz wcale nie zauważyć.
Jakie są pierwsze sygnały ostrzegawcze w przypadku osteoporozy?
Choroba taka jak osteoporoza rozwija się zwykle bezobjawowo, dlatego często nie wiesz o niej, dopóki nie dochodzi u ciebie do nieustannych urazów. Zazwyczaj rozpoznaje się ją przy złamaniach i po wnikliwej diagnostyce. Nie oczekuj zatem, że zauważysz ubytki masy kostnej gołym okiem. To niemożliwe. Objawy tej choroby są niewidoczne na początku jej rozwoju.
Osteoporoza to znaczna podatność na złamania i pęknięcia kości. Co ciekawe, urazy do nich prowadzące są naprawdę niewielkie i zdrowy człowiek nie będzie miał z tego powodu żadnych poważniejszych problemów. Najbardziej podatne na złamania są nadgarstki, kość udowa czy przedramię. Musisz się liczyć także z pęknięciami kręgosłupa. To sygnał ostrzegawczy, że z twoimi kośćmi dzieje się coś niedobrego. Odwiedzić lekarza powinieneś także wtedy, gdy zauważysz u siebie obniżenie wzrostu lub przewlekłe bóle kości.
Jakie badania powinienem zrobić przy osteoporozie?
Osteoporozę rozpoznaje się na podstawie badania densytometrycznego, które bada gęstość mineralną kości oraz uwidacznia powstające w nich zmiany. Na tą chwilę jest to jedyne badanie potwierdzające chorobę. Wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie, ponieważ zwiększa szansę na zastopowanie procesu niszczenia kości.
Przeczytaj także:
Rehabilitacja po wypadku – jak skutecznie wrócić do sprawności
Niezależnie, jak poważnego urazu doznałeś, bardzo ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja po wypadku. Jak wygląda i ile może potrwać?
Badania obrazowe takie jak rentgen wykonuje się jedynie przy zaawansowanej osteoporozie. W początkowym stadium nic one nie wykażą, więc nie mają żadnego zastosowania klinicznego.
Jak mogę leczyć osteoporozę?
Leczenie osteoporozy jest trudne, lecz z pewnością łatwiejsze, aniżeli powstrzymywanie rzeszotowienia tkanki kostnej. Jeśli chcesz zapobiec kolejnym złamaniom, powinieneś radykalnie zmienić tryb życia, w tym dietę. Ta musi być bogata w witaminę D, wapń i fosforany. Nie stroń także od ćwiczeń. Dostosowane do twojego stanu zdrowia i stadium zaawansowania choroby, zapewnią ci mobilność na dłużej bez strachu przed kolejnymi urazami.
W przypadku chorób o charakterze wyniszczającym sprawdza się terapia kolagenowa. Leczenie tym specyfikiem poprawia elastyczność stawów, zwiększa ich ruchomość oraz przyspiesza procesy regeneracji i odnowy tkanek. Nie musisz się bać tego rodzaju terapii. Są one po to, aby ci pomóc. Kolagen stosuje obecnie wielu specjalistów na całym świecie. Bardzo często jest on kojarzony z kwasem hialuronowym i osoczem bogatopłytkowym.
Źródła i inspiracje: