Rejestracja

Problemy z jelitami a osteopatia – jak fizjoterapia wspiera układ trawienny

Data publikacji: 23 lutego, 2025 | Kategoria: Dolegliwości | Powrót do bloga
Masaż brzucha. Problemy z jelitami a osteopatia

Problemy z jelitami mogą przejawiać się na wiele sposobów, co związane jest między innymi z przyczynami tych dolegliwości. Na pracę narządów trzewnych mają bowiem wpływ zarówno czynniki zewnętrzne w postaci stresu, strachu, czy niepokoju, jak i wewnętrzne, które związane mogą być z jakością spożywanych produktów i sposobem ich przygotowywania. Nie bez wpływu na pracę jelit jest też alergia na wybrane składniki przyjmowane wraz z pożywieniem.

Czy osteopatia może wesprzeć twój układ trawienny, a jeśli tak, to które działania okazują się w tym przypadku najbardziej skuteczne?

Układ mięśniowo-szkieletowy a problemy z jelitami

Układ mięśniowo-szkielegowy to inaczej układ ruchu, na który składają się mięśnie, kości, ścięgna, stawy i więzadła. Niestety, obecny styl życia wielu ludzi nie należy do zbyt aktywnych. Specyfika pracy wymaga wielogodzinnego siedzenia przed komputerem, a po jej skończeniu brakuje sił i ochoty nawet na wyjście na spacer, nie mówiąc już o intensywnym treningu.
To wszystko nie pozostaje bez wpływu na pracę twoich jelit. Nie od dziś wiadomo, że umiarkowana aktywność fizyczna wspiera motorykę jelit. Przeciwdziała też zaparciom, redukuje ryzyko wrzodów dwunastnicy, a nawet raka żołądka i jelita grubego. Zdrowiu jelit sprzyja pływanie, bieganie, Nordic Walking czy też zajęcia fitness lub taniec.


Masaż brzucha wykonany przez osteopatę - zabieg na problemy z jelitami

Terapia manualna Częstochowa

Jeśli chcesz uwolnić napięcia oraz pobudzić poszczególne narządy do lepszego działania, skorzystaj z terapii manualnej. Umów się na konsultację zwłaszcza, jeśli masz refluks, zgagę, zespół jelita drażliwego, czy też masz wzdęcia i często boli cię brzuch. Terapia manualna to skuteczny i nieinwazyjny sposób na uwolnienie się od tego rodzaju dolegliwości.


Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna zarówno dla pracy mięśni szkieletowych, zależnych od twojej świadomości, jak i mięśni gładkich, które pracują niezależnie od świadomości. Do tych drugich należą między innymi mięśnie trawienno-wydalnicze.
Gdy ćwiczysz, ale nie przeciążasz zbytnio swojego ciała, unormowana jest perystaltyka jelit, na co ma wpływ łatwiejszy pasaż jelitowy. Pobudzasz też pracę jelita grubego.

Rola osteopatii w poprawie pracy układu trawiennego

Osteopatia wykorzystuje techniki manualne do uwolnienia napięć i pobudzenia poszczególnych narządów oraz przywrócenia równowagi w pracy wybranych układów w ciele. A ponieważ między układem trawiennym a resztą ciała istnieje wiele powiązań, stąd również w przypadku dolegliwości jelitowych warto skorzystać z pomocy osteopaty.

Co ważne, nie skupia się on w swoich działaniach jedynie na samym brzuchu i narządach trzewnych. Wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, by do terapii podejść w sposób holistyczny. Dlatego bądź przygotowany na to, że terapii poddane zostaną różne obszary twojego ciała.
Ze względu na to, iż brzuch jest bardzo wrażliwy na działanie stresu i wpływ podwyższonego poziomu kortyzolu, to tu właśnie gromadzą się różnego rodzaju napięcia. Dlatego redukcja napięć w tkankach miękkich poprzez masaż brzucha i jego okolic to jedno z kluczowych działań terapeutycznych.

Na pracę twoich jelit mają też wpływ biodra i powstałe tam blokady oraz stany chorobowe i ograniczenia ruchomości. Pomocne w tej sytuacji mogą się okazać techniki manipulacyjne ukierunkowane właśnie na stawy biodrowe. Sprawdzą się one również w przypadku kręgosłupa, co pozytywnie wpłynie na przepływ krwi i aktywację nerwów, których spora część znajduje się w jamie brzusznej.
Osteopata wykorzystuje też odpowiednie techniki oddechowe, które skutecznie wyciszą twoje ciało, zrelaksują i obniżą poziom kortyzolu.

Przeczytaj także:


ból brzucha

Nawracające bóle brzucha: problem trawienny czy może stres?

Nadmierne napięcie nerwowe sprzyja stymulacji układu pokarmowego, czego symptomem mogą być wzdęcia, biegunki, a nawet zaparcia. Jak to jest z tym stresem? Czy ma on naprawdę tak duży wpływ na organizm?


Techniki manualne wspomagające perystaltykę jelit

Problemy jelitowe mogą objawiać się na wiele sposobów. Jedną z form terapii, która może cię od nich uwolnić, jest osteopatyczna technika viscelarna. Sprawdza się między innymi w przypadku:

  • refluksu,
  • bólu brzucha,
  • zespołu jelita drażliwego,
  • zgagi,
  • wzdęć,
  • bólu kręgosłupa,
  • zaparć.

Osteopata dysponuje wieloma technikami manualnymi, z których pomocą uwalnia napięcia, doprowadza do rozluźnienia wybranych organów wewnętrznych i wpływa na układ nerwowy. Mobilizuje on w ten sposób wybrane obszary układu pokarmowego, w tym też jelita, którym przywraca prawidłową perystaltykę. To zaś skutkuje ustaniem dolegliwości bólowych.

W przypadku bólu i problemów jelitowych osteopatia viscelarna wykorzystuje manipulacje powięziowe i trzewne, których celem jest poprawienie ukrwienia i pobudzenie naturalnych ruchów w obrębie jamy brzusznej. Korzyści przynosi też odpowiednio wykonany masaż powłok brzusznych i masaż głęboki brzucha.
Pomocne mogą się też okazać techniki strukturalne i masaż limfatyczny, których celem jest zmniejszenie napięć oraz usprawnienie przepływu żylnego i limfatycznego.

Masaż brzucha wykonany przez osteopatę - zabieg na problemy z jelitami

Połączenie osteopatii i terapii kolagenowej

Choć osteopatia i jej holistyczne podejście do leczenia problemów jelitowych niesie ze sobą wiele korzyści, warto łączyć ją z innymi formami terapii. Jedną z nich jest terapia kolagenowa.
Okazuje się, że kolagen jako ważne białko będące budulcem tkanki łącznej, korzystnie wpływa nie tylko na kondycję skóry, ale też na pracę twoich jelit. Mowa o wzmocnieniu samych jelit i tym samym zmniejszeniu ryzyka stanów zapalnych oraz ich przepuszczalności, co może negatywnie odbijać się na zdrowiu całego organizmu.

Preparaty z dobrej jakości kolagenem pomagają wzmocnić ściany jelita oraz ograniczyć produkcję wolnych rodników. Wpływają też na zmniejszenie stanu zapalnego wywoływanego przez prozapalne cytokiny i markery stanu zapalnego.
Zanim jednak rozpoczniesz terapię kolagenową ukierunkowaną na problemy jelitowe, skonsultuj się z osteopatą lub dietetykiem.

Źródło:

www.kartamultisport.pl

instytut-mikroekologii.pl/jak-kolagen-wplywa-na-jelita-i-mikrobiote/

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top