Rejestracja

Rehabilitacja po wypadku – jak skutecznie wrócić do sprawności

Data publikacji: 6 lutego, 2025 | Kategoria: Rehabilitacja | Powrót do bloga
Rehabilitacja po wypadku – jak skutecznie wrócić do sprawności

Rehabilitacja po wypadku to jeden z kluczowych elementów procesu leczenia i skuteczna pomoc w powrocie do optymalnej sprawności. Ważne, by nie tylko z niej nie rezygnować, ale przede wszystkim zacząć tak wcześnie, jak tylko to będzie możliwe. Dzięki temu od razu wesprzesz procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie i nie dopuścisz do osłabienia mięśni.
Niezależnie, czy doznałeś urazu w wypadku komunikacyjnym, w wyniku upadku, czy podczas uprawiania sportu, ważne byś w pełni wykorzystał dostępne formy pomocy medycznej, w tym czas rehabilitacji.

Które urazy wymagają jej najczęściej, jak może wyglądać i od czego zależy jej skuteczność oraz czas trwania?

Rehabilitacja po wypadku — jakie urazy wymagają jej najczęściej

Wypadek to zdarzenie niespodziewane. Stąd często skutkuje poważnym uszkodzeniem ciała, które wymaga interwencji medycznej, w tym zabiegu operacyjnego.

Wypadki w pracy

Wypadki w pracy fizycznej to różnego rodzaju urazy mięśni, stawów i kręgosłupa. Spowodowane są przez dźwiganie i przenoszenie ciężkich przedmiotów, pracę na wysokości, czy wykonywanie powtarzalnych ruchów. Są wśród nich też takie, do których nie doszłoby, gdyby przestrzegane były zasady BHP.


Rehabilitacja - Częstochowa

Rehabilitacja Częstochowa

Jeśli uległeś wypadkowi lub doznałeś urazu podczas uprawiania sportu czy w trakcie wykonywania pracy, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty. Stosowane przez niego metody terapeutyczne to skuteczny i sprawdzony sposób na przywrócenie utraconej sprawności w ciele.

Umów się na konsultację i sprawdź, jak możemy ci pomóc wróci do zdrowia i codziennej aktywności.


Urazy podczas wypadku komunikacyjnego

Rehabilitacja po wypadku okazuje się niezbędna również w przypadku urazów, do których dochodzi w wyniku kolizji pojazdów. Rozległość i miejsca uszkodzeń w dużej mierze zależą od siły uderzenia oraz strony pojazdu, który ją na siebie przyjął. Innych urazów doznasz przy zderzeniu czołowym, a innych przy uderzeniu w bok samochodu czy autobusu. Do tego kluczowe może być zapięcie pasów bądź ich brak w chwili wypadku.

Do najczęstszych urazów, do których dochodzi w trakcie wypadku komunikacyjnego, należą:

  • skręcenia i nadwyrężenia barków oraz pleców,
  • urazy kręgosłupa szyjnego — jednym z nich jest whiplash, do którego dochodzi w wyniku uderzenia w tył pojazdu (głowa bezwładnie najpierw odgina się do tyłu, po czym równie bezwładnie przegina się do przodu, co powodu wyprostowanie odcinka szyjnego kręgosłupa),
  • stłuczenie klatki piersiowej,
  • złamania kończyn,
  • urazy głowy,
  • poprzeczne złamanie mostka,
  • złamanie żeber.
Kobieta  z urazem szyki po wypadku samochodowym - rehabilitacja po wypadku

Urazy w sporcie

Trzecim obszarem, gdzie rehabilitacja po wypadku jest obok zabiegu najważniejszym elementem terapii, jest sport.
W zależności od uprawianej dyscypliny może tu dojść do:

  • naciągnięcia lub zerwania więzadeł krzyżowych,
  • zwichnięcia stawu kolanowego,
  • naciągnięcia i naderwania mięśni,
  • skręcenia stawu.

W ekstremalnych sportach dochodzi też do złamań i innych uszkodzeń ciała, łącznie z uszkodzeniem narządów wewnętrznych.

Rola terapii manualnej, osteopatii i igłoterapii w regeneracji po urazach

Rehabilitacja po wypadku zawsze dopasowywana jest do konkretnego przypadku i rodzaju urazu, którego doznałeś. Wśród metod terapeutycznych, duże korzyści może przynieść między innymi:

Terapia manualna

To ręczne manipulowanie i uciskanie punktów na ciele w obrębie stawów, mięśni, więzadeł i tkanki łącznej. Celem jest przywrócenie równowagi mięśniowej i ruchomości stawów oraz uwolnienie od bólu, w tym przewlekłego. Po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym terapia manualna aktywuje procesy regeneracyjne i przyspiesza powrót do sprawności.

Przeczytaj także:


Regularna aktywność fizyczna jest dobrodziejstwem dla naszego zdrowia. Niestety, uprawiając sport, musisz liczyć się z kontuzjami. Aby odzyskać sprawność i mobilność, powinieneś rozpocząć rehabilitację.

Kontuzje sportowe – znaczenie rehabilitacji

Kontuzje sportowe to efekt negatywnego działania szeregu czynników. Do najczęstszych należą naderwania, skręcenia i złamania. Jakie jeszcze?


Osteopatia

Dzięki holistycznemu podejściu do leczenia osteopatia niesie ze sobą wiele korzyści w przypadku urazów doznanych podczas wypadku. Osteopata może wykorzystać zarówno techniki bezpośrednie (oddziałuje na konkretne tkanki, by przywrócić lub poprawić ich ruchomość i napięcie), jak i pośrednie (ich celem jest maksymalne rozluźnienie tkanek), by przywrócić równowagę tam, gdzie w ciele doszło do jej zaburzenia.

Igłoterapia (suche igłowanie)

W metodzie tej wykorzystywane są tak zwane punkty spustowe, czyli wywołujące lokalny lub rzutowany ból nadwrażliwe miejsca w napiętym paśmie mięśnia. A ponieważ wypadek może tego rodzaju problemami skutkować, rehabilitacja po wypadku jak najbardziej może zawierać tego rodzaju zabiegu. Poprzez wbicie na odpowiednią głębokość bardzo cienkich igieł, terapeuta uwalnia napięcie i zmniejsza wrażliwość tkanek, które wywołują ból.

Ćwiczenia w domu – jak uzupełniać terapię gabinetową

Jeśli chcesz, aby rehabilitacja po wypadku przyniosła jak największe korzyści, powinieneś w pełni się w nią zaangażować. To zaś oznacza wykonywanie zaleconych przez fizjoterapeutę ćwiczeń w domu. Po przeszkoleniu i otrzymaniu niezbędnych instrukcji powinieneś wykonywać je w odpowiedniej ilości, bez przekraczania progu bólu.

Ćwiczenia w domu - rehabilitacja po wypadku

To mogą być zarówno ćwiczenia z obciążeniem, jak i bez. Zawsze zaczynaj od tych prostych, a następnie zwiększaj intensywność, zgodnie z otrzymanymi zaleceniami. Ważna jest przy tym regularność, bez której trudno spodziewać się optymalnych rezultatów. Unikaj przy tym wpadania w drugą skrajność w postaci przeciążania wybranych partii ciała, które są osłabione po doznanym urazie.

Możesz też po uzgodnieniu tego z fizjoterapeutą, wybrane ćwiczenia wykonywać na siłowni, basenie lub w innym miejscu, gdzie będziesz mieć dostęp do sprzętu sportowego.

Jak długo może trwać rehabilitacja po wypadku?

Ze względu na dużą różnorodność i stopień urazów, których doznałeś, trudno jednoznacznie określić, jak długo potrwa twoja rehabilitacja po wypadku. Poza tym zależy ona od twojego wieku, stanu zdrowia przed wypadkiem, prowadzonego stylu życia oraz twojego zaangażowania.

Jeśli uraz był łagodny, proces rehabilitacji może potrwać kilka tygodniu. Przy cięższych urazach, powinieneś się przygotować na kilka miesięcy, a w wybranych przypadkach nawet na ponad rok intensywnej rehabilitacji.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top