Stany zapalne – jaki wpływ na nie ma dieta?
To, że błędy żywieniowe doprowadzają do powstawania stanów zapalnych, wiadomo nie od dziś. Niewłaściwa dieta połączona z niehigienicznym trybem życia jest także jedną z przyczyn chorób. Abyśmy byli zdrowi, warto zadbać o każdy z tych aspektów. Klucz do sprawności to też aktywność fizyczna.
Stany zapalne a sposób żywienia
Stan zapalny to nic innego jak proces obronny organizmy w walce z patogenami. Uważa się go za winowajcę wielu chorób, które mogą nawet zagrozić życiu. Pamiętaj, że niewinnie wyglądający stan zapalny może przerodzić się w seps i skutkować śmiercią. Poza tym predysponuje on do powstania innych schorzeń, także przewlekłych. Ogromne znaczenie w rozwoju i przebiegu stanu zapalnego ma sposób odżywiania. Jest on istotny, ponieważ dzięki diecie utrzymujemy prawidłową masę ciała. Duża część produktów wykazuje też działanie przeciwzapalne, co przyspiesza procesy regeneracyjne uszkodzonych komórek i tkanek.
Fizjoterapia poprawiła komfort życia niejednemu naszemu pacjentowi, a innych chorych postawiła na nogi. Nasi specjaliści pomogą ci również odzyskać równowagę, jeśli doszło do jej zaburzenia.
Umów się na konsultację, by dowiedzieć się, co jest przyczyną twoich dolegliwości i rozpocząć skuteczną terapię.
Stan zapalny tworzy się pod wpływem negatywnego działania patogenów na organizm. Jednakże to działanie jest w pełni zależne od siły naszego organizmu i jego predyspozycji do obrony przed niektórymi czynnikami.
Jak się objawia stan zapalny w organizmie?
Stan zapalny w organizmie może się objawiać na rozmaite sposoby. Niektóre osoby odczuwają zmęczenie i znużenie, u innych zauważalne jest pogorszenie samopoczucia przebiegające z gorączką, obrzękami i dolegliwościami bólowymi. Na ból najbardziej narażone są stawy i mięśnie, ponieważ to one najczęściej dają znać, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.
Poszczególne etapu stanu zapalnego są zależne od jego czasu trwania, ogólnego stanu zdrowia chorego i jego codziennych nawyków. Osoba aktywna fizycznie i zdrowo odżywiająca się szybciej zregeneruje organizm, aniżeli schorowana z tendencją do złych nawyków i łapania zarazków. Na procesy odbudowy uszkodzonych tkanek wpływa też wiek i niejednokrotnie płeć.
Stan zapalny kontra choroby
Tkanka pod wpływem stanu zapalnego starzeje się szybciej, co doprowadza do znacznego i zauważalnego spadku jej wydolności i wydajności. Skutkuje to pojawieniem się choroby, która niekiedy ewaluuje w schorzenie przewlekłe wymagające żmudnego leczenia. Do takich zaliczamy między innymi:
- chorobę Gravesa-Basedowa,
- chorobę Leśniowskiego-Crohna,
- chorobę Addisona,
- zapalenie mózgu,
- choroby reumatyczne takie jak toczeń, twardzina układowa,
- zapalenie tętnic,
- chorobę niedokrwienną serca,
- nadciśnienie tętnicze.
Są też choroby, które powstają z tzw. autoagresji, gdzie organizm atakuje swoje tkanki, traktując je jak obce. Takim schorzeniem jest między innymi Hashimoto, związane z przewlekłym stanem zapalnym tarczycy. Inne choroby takie jak otyłość czy depresja są skutkiem złego żywienia i mogą zagrozić zdrowiu oraz życiu. Ponadto stan zapalny towarzyszy nowotworom, które w wielu przypadkach są nieuleczalne.
Czy mogę w jakiś sposób złagodzić stan zapalny za pomocą diety?
Dieta ma ogromny wpływ na zniwelowanie lub zażegnanie stanu zapalnego w organizmie. Niemniej niewłaściwa może doprowadzić do niepotrzebnego zaostrzenia, co będzie skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Aby zmiana nawyków żywieniowych wyszła nam na dobre, powinniśmy zwrócić uwagę na parametry spożywanych pokarmów, a dokładnie na ich kaloryczność, indeks glikemiczny, czy są one źródłem błonnika, ile zawierają cukrów i węglowodanów.
Bardzo ważnym elementem diety są owoce i warzywa, ze zdecydowanym naciskiem na te drugie. Mnóstwo warzyw wykazuje działanie przeciwzapalne np.:
- szpinak,
- warzywa kapustne: kapusta, brukselka, kalafior,
- jarmuż,
- pomidory oraz ogórki,
- marchew i buraki.
Niektóre owoce są bogate w cukry, więc uważaj z ich spożywaniem w nadmiarze. Zdrowe są maliny, truskawki, arbuzy oraz jagody. W zarządzaniu zapaleniem królują cytrusy. Mają one właściwości immunostymulujące.
Nasiona, ryby, strączki sprzymierzeńcami w łagodzeniu stanu zapalnego. Czego unikać?
W twojej diecie nie powinno zabraknąć tłustych ryb oraz nasion i pestek, ponieważ zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do łagodzenia stanów zapalnych. Kwasy obniżają znacząco ryzyko chorób wywołanych reakcjami obronnymi organizmu. Podobnie zresztą jak strączki (groszek, fasolka, bób), które hamują proces wytwarzania zapalnych cytokin i dodatkowo zawierają sporo błonnika.
Na zdrowie wyjdzie ci także jedzenie produktów pełnoziarnistych. One również cechują się dużą zawartością błonnika i związków bioaktywnych. Choć nie wszystkie mają niski indeks glikemiczny, to mimo wszystko hamują stan zapalny poprzez obniżenie poziomu białka nadreaktywnego CRP, będącego markerem tego stanu.
Oczywiście możesz spożywać także inne rzeczy np. kawę, herbatę czy dania okraszone intensywnymi przyprawami. Jednak rób to z umiarem i zdrowym rozsądkiem. Ruszaj się, ćwicz i relaksuj. Stres również ma wpływ na stan zapalny.
Unikaj przetworzonego jedzenia, tłustych fast foodów, dużych ilości alkoholu, wyniszczających używek. Większość z nich to puste kalorie, które spowodują nie tylko problemy z wagą, ale i z twoim zdrowiem. Jeśli musisz, pij od czasu do czasu czerwone wino. Jest ono dobre na stan zapalny, a jeden niewielki kieliszek dziennie może mieć zbawienne działanie na twoje serce.