Cukrzyca a fizjoterapia – jak ćwiczenia wspomagają zdrowie diabetyków
Jednym z największych wyzwań dla lekarzy i diabetyków są przewlekłe powikłania cukrzycy. Zwykle są one skutkiem niewyrównanej glikemii i mogą powodować różne dolegliwości w całym ciele. Dolegliwości mogą pojawiać się w mięśniach, stawach, kościach i ścięgnach, co oznacza, że wpływ cukrzycy na układ ruchu jest naprawdę duży. Osoby z cukrzycą często borykają się też z problemami krążeniowymi, neuropatią cukrzycową oraz ograniczoną ruchomością stawów. Na szczęście odpowiednia rehabilitacja i ćwiczenia mogą poprawić ich komfort życia.
Co oprócz typowych metod leczenia samej cukrzycy możesz zrobić, by złagodzić dokuczający ci ból różnych części narządu ruchu? Jak mogą się do tego przyczynić techniki stosowane przez fizjoterapeutę i osteopatę?
Wpływ cukrzycy na układ ruchu
Cukrzyca to jedna z trudniejszych do wyleczenia chorób przewlekłych, a do tego nierzadko skutkująca wieloma powikłaniami, do których dochodzi po wielu latach chorowania. Część z nich dotyka układu ruchu, co mocno ogranicza codzienne funkcjonowania i powoduje ból wybranych części ciała.
Wpływ cukrzycy na układ ruchu może się przejawiać w postaci:
- neuropatii cukrzycowej,
- osteopenii,
- osteoporozy,
- zespołu ograniczenia ruchomości stawów,
- przykurczu Dupuytrena,
- odruchowej dystrofii.
Cukrzyca jest też jednym z czynników, które sprzyjają rozwojowi cieśni nadgarstka, dnie moczanowej i zwyrodnieniowej chorobie stawów.
Leczenie schorzeń narządu ruchu Częstochowa
Masaż, mobilizacje i manipulacje stosowane przez osteopatę to tylko niektóre techniki pomagające złagodzić ból, uwolnić napięcia w mięśniach i przywrócić ruchomość w stawach.
Jeśli masz tego rodzaju lub podobne dolegliwości, umów się na konsultację. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań dowiesz się, co jest ich przyczyną i będziesz mógł skorzystać ze skutecznej formy terapii.
Warto też wiedzieć, że cukrzyca może negatywnie wpływać na siłę oraz wytrzymałość twoich mięśni. Może się to przekładać na trudności w wykonywaniu codziennych czynności w domu i w pracy. Większe jest wówczas ryzyko upadku i związanych z tym urazów, trudno wejść po schodach, a nawet wstać z krzesła. Nierzadko towarzyszy temu ból pleców i różne dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego.
Słabe mięśnie mogą być też skutkiem bardzo ograniczonej aktywności fizycznej, co jest domeną wielu osób chorujących na cukrzycę.
Wpływ cukrzycy na układ ruchu przejawia się też spadkiem masy mięśniowej. Wynika to ze zwiększonej utraty białka przez nerki spowodowanej przez zbyt dużą ilością cukru we krwi, co jest jednym ze skutków źle kontrolowanej cukrzycy.
Jak fizjoterapia może wspierać osoby z cukrzycą?
Fizjoterapia nie tylko w przypadku leczenia pourazowego jest jednym z kluczowych elementów skutecznej terapii i powrotu do pełnej sprawności. To również ważna forma leczenia choroby przewlekłej, jaką jest cukrzyca. Tym bardziej że jednym z jej powikłań są problemy z układem ruchu.
Osoby chore na cukrzycę wraz z rozwojem choroby stopniowo ograniczają codzienne aktywności i rezygnują z uprawiania sportu. Wpływa na to przybieranie na wadze oraz towarzyszące cukrzycy dolegliwości i ograniczenia. Dlatego tak ważne jest wsparcie fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i zabiegów do potrzeb danego pacjenta. To skuteczny sposób na obniżenie ciśnienia krwi, poprawę parametrów krzepnięcia, zwiększenie wydolności organizmu i zmniejszenie ryzyka kolejnych powikłań w postaci obrzęków, miażdżycy czy owrzodzeń.
Istotną korzyścią płynącą z fizjoterapii w przypadku chorych na cukrzycę, jest obniżenie poziomu glukozy we krwi. To zaś może pomóc między innymi w spowolnieniu rozwoju neuropatii cukrzycowej.
Ćwiczenia poprawiające krążenie i mobilność
W przypadku osób chorych przewlekle, o niskiej motywacji do regularnych ćwiczeń fizycznych, warto wprowadzać aktywność, którą można wpleść w codzienne czynności. To coś, co mogą one wykonywać niejako przy okazji, modyfikując nieco swoje dotychczasowe przyzwyczajenia.
W praktyce może to oznaczać:
- wybieranie schodów zamiast windy,
- parkowanie samochodu z dala od wejścia do miejsca pracy, marketu czy galerii handlowej,
- spacer do następnego przystanku autobusowego.
Do tego przy dobrej pogodzie warto proponować inne formy aktywności, które nie tylko poprawią krążenie krwi, ale też pozytywnie wpłyną na mobilność. To może być:
- jazda na rowerze,
- pływanie i aqua aerobic,
- Nordic Walking,
- marszobiegi,
- zwykły spacer.
Korzyści przyniesie też joga lub stretching oraz taniec. Ważne przy tym, aby ćwiczenia były umiarkowane i regularne. W przypadku zbyt intensywnego wysiłku mogłoby bowiem dojść do hipoglikemii lub hiperglikemii.
Terapia manualna i osteopatia w leczeniu dolegliwości bólowych
Zaburzenia czucia w stopach oraz sztywność i ból stawów to dolegliwości, które dokuczają wielu osobom z cukrzycą. Jeśli też do nich należysz, pomyśl o skorzystaniu z pomocy fizjoterapeuty i osteopaty. W swojej pracy wykorzystują oni wybrane formy masażu, stymulację nerwową oraz różne formy terapii manualnej i fizycznej.
Masaż, mobilizacje i manipulacje stosowane przez osteopatę pomagają złagodzić ból, uwalniają napięcia w mięśniach i przywracają ruchomość w stawach. Z kolei połączenie aktywności fizycznej pod okiem fizjoterapeuty i terapii cranio-sacralnej przeprowadzonej przez osteopatę może zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę, co w przypadku cukrzyków jest dużą i ważną korzyścią.
Bardzo ważne w uwalnianiu od bólu, również tego przewlekłego, jest holistyczne podejście osteopaty. Specjalista ten nie skupia się bowiem jedynie na zmniejszeniu samych objawów cukrzycy, ale patrzy na organizm pacjenta jako na całość i zespół naczyń połączonych.
Osteopatia różni się też od innych metod leczenia przewlekłego bólu tym, że nie skupia się na tłumieniu objawów, ale dąży do zidentyfikowania i eliminacji przyczyn bólu.
Źródło:
publisherspanel.com/api/files/view/1870.pdf