Zaciskasz szczękę? Winna może być szyja
Czy jest coś, co łączy bruksizm, ból skroni, napięcie i zaciskanie szczęki oraz przewlekły stres? Okazuje się, że tak, choć bardzo możliwe, że nigdy byś tego ze sobą nie zestawił. Jeśli jednak spojrzysz na swój organizm jako na zespół naczyń połączonych, które na siebie oddziałują, dużo łatwiej będzie ci zrozumieć. Zdarza się bowiem, że ból w jednym miejscu ma swoje źródło w innym.
Dlatego, gdy twoim problemem jest zaciskanie szczęki i towarzyszące temu dolegliwości, sprawdź, jak bardzo spięte masz mięśnie szyi. To tu bowiem może być przyczyna zaciskania szczęki i bólu w stawie skroniowo-żuchwowym.
Jak napięcia w szyi wpływają na pracę szczęki?
Zaciskanie szczęki i napięcia w jej obrębie nie zawsze są wynikiem problemów zlokalizowanych w stawie skroniowo-żuchwowym. Dlatego, zanim udasz się do ortodonty lub fizjoterapeuty stomatologicznego, sprawdź, czy dolegliwości te nie są skutkiem przeciążeń posturalnych i napięć mięśniowych. Te zaś między innymi w wyniku stresu i nieprawidłowej postawy ciała, bardzo często gromadzą się w szyi. A ponieważ jest ona ważnym kanałem, przez który przebiegają nerwy, naczynia krwionośne i układ limfatyczny, dochodzi tu do wielu zależności biologicznych i mechanicznych. Gdy ma miejsce przeciążenie jednych mięśni w obrębie szyi, inne muszą to kompensować. Skutkiem tego mogą być odczuwane przez ciebie napięcia w żuchwie oraz w mięśniu skroniowym.
Dzieje się tak między innymi w trakcie pracy przy komputerze, gdy nieświadomie wysuwasz głowę do przodu. Napinają się wtedy mięśnie tyłu szyi, co nie pozostaje bez wpływu na mięśnie żucia i ogranicza swobodne poruszanie żuchwą.
W leczeniu podchodzimy do problemów zdrowotnych w sposób holistyczny. Ciało traktujemy jako całość i skupiamy się na przyczynie dolegliwości, z którymi przychodzą do nas pacjenci.
Niezależnie, czy cierpisz na przewlekły ból głowy, czy też zmagasz się z innymi problemami zdrowotnymi, osteopatia to bezpieczna i skuteczna forma terapii. Umów się na konsultację i dowiedz się, jak możemy ci pomóc.
Nie bez znaczenia jest również przewlekły stres i brak regenerującego odpoczynku w trakcie snu. Aktywowany układ współczulny utrzymuje mięśnie w stanie napięcia, co możesz odczuwać w dzień w postaci bólu, a w nocy może to przybierać postać nieświadomego zaciskania szczęki.
Objawy typowe dla dysfunkcji mięśni podpotylicznych
Jak sama nazwa wskazuje, mięśnie podpotyliczne znajdują się u podstawy czaszki, pod kością potyliczną w obrębie pierwszych kręgów kręgosłupa. To dzięki nim możesz stabilnie utrzymywać głowę w konkretnej pozycji, a także zginać ją i obracać. Mają też wpływ na napięcia w twoim ciele. Niestety, siedzący tryb życia, zwłaszcza spędzanie długich godzin przed monitorem komputera, prowadzi do przeciążeń w tej części twojej szyi. To zaś może się objawiać:
- zmniejszeniem ruchomości szyi i sztywnością karku,
- bólem głowy w skroniach przypominającym migrenę,
- zwiększeniem napięcia w mięśniach odpowiedzialnych za żucie,
- szumami usznymi,
- odczuciem zmęczenia wzroku,
- zaciskaniem szczęki.
Jeśli doświadczysz tego rodzaju dolegliwości, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań i testów może się okazać, że to właśnie napięcia w szyi dają tego rodzaju objawy.
Techniki stosowane przez fizjoterapeutów i osteopatów na zaciskanie szczęki i bóle w okolicy skroni
Jeśli okaże się, że twój bruksizm lub skroniowe bóle głowy rzeczywiście mają swoje podłoże w napięciach zgromadzonych w szyi i przeciążeniach znajdujących się tu mięśni, ze skutecznej formy terapii możesz skorzystać w gabinecie fizjoterapeuty lub osteopaty.
Pomocna może się okazać między innymi terapia manualna, której celem jest uwalniane napięć i przywracanie ruchomości. Praca z tkankami miękkimi, powięziami i stawami może przybrać formę mobilizacji stawów w okolicy szyi, manipulacji stawu skroniowo-żuchwowego oraz technik, które rozluźnią mięśnie podpotyliczne.
Fizjoterapeuta może też zastosować odpowiednie ćwiczenia, które zapoczątkowane w gabinecie, wykonywać będziesz samodzielnie w domu. Sprawdzą się one nie tylko jako sposób na złagodzenie dolegliwości, ale też w ramach profilaktyki. Pomogą ci przywrócić równowagę mięśniową i odciążyć okolice szyi po całym dniu spędzonym przed monitorem lub w innej, obciążającej kręgosłup pozycji.
Rola oddechu i stresu
Jednym ze sprawdzonych i skutecznych sposobów na rozluźnienie napięć i wyregulowanie układu nerwowego, jest oddech. Prawidłowy, przeponowy oddech aktywuje nerw błędny, który jest głównym przedstawicielem układu przywspółczulnego. Nie tylko wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządu i układów w ciele, ale też odpowiada za relaks i regenerację.
Jak zapewne doświadczyłeś niejeden raz na własnym przykładzie, w sytuacjach stresowych oddech staje się płytki, szybki, a czasem wręcz zanikający.
Neuralgia nerwu trójdzielnego – blog
Jak duży ból wywołuje neuralgia nerwu trójdzielnego wiedzą tylko ci, którzy się z nim zmagają. Jak fizjoterapia może pomóc w jego złagodzeniu?
Na zaciskanie szczęki, bóle skroniowe, stres, fizjoterapeuta oprócz wspomnianych wcześniej technik manualnych może też zaproponować ci odpowiednie techniki oddechowe. Z ich pomocą:
- rozluźnisz mięśnie szyi i twarzy,
- aktywujesz układ przywspółczulny,
- zredukujesz poziom kortyzolu,
- poprawisz jakość snu i koncentrację.
Stres emocjonalny, problemy z asertywnością, zbyt duże tempo życia – to wszystko przekłada się na chroniczne napięcia mięśniowe. Tym samym, gdy tłumisz emocje albo czujesz napięcie psychiczne, możesz nieświadomie zaciskać szczękę. Dlatego pomyśl o stosowaniu technik radzenia sobie ze stresem i wybranych metod relaksacji. Do tego zwróć uwagę na ergonomię miejsca pracy i wyrób w sobie nawyk regularnych przerw na rozruszanie ciała, w tym mięśni szyi.
Gdyby jednak okazało się, że dolegliwości nie ustępują, a nawet się pogłębiają, koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą lub osteopatą.
Źródła:
www.fizjoterapia.elmedico.pl/Miesnie-podpotyliczne-budowa-znaczenie-i-terapia-zaburzen-blog-pol-1704968678.html
www.centrum.fizjoterapeuty.pl/zdrowie/wzmozone-napiecie-miesni-podpotylicznych-i-szyi/