Rejestracja

Zespół cieśni nadgarstka – jakie zmiany w stylu życia mogą złagodzić objawy

Data publikacji: 20 września, 2024 | Kategoria: Nowości | Powrót do bloga
Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka nie jest chorobą. To zbiór objawów występujących na skutek podrażnienia nerwu pośrodkowego. Charakterystycznymi symptomami przy zespole cieśni nadgarstka są dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości. Objawy można złagodzić za pomocą leków i rehabilitacji, lecz to tymczasowe. Jedynym skutecznym leczeniem jest operacja chirurgiczna.

Czy zmiana stylu życia może zapobiec powstaniu tego zespołu lub złagodzić ból przy już istniejącym?

W jaki sposób powstaje zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość pochodzenia mononeuropatycznego. Do jej powstania dochodzi w momencie długotrwałego ucisku i podrażnienia nerwu, określanego jako przyśrodkowy. Lokalizuje się on między innymi w kanale nadgarstka. Dysfunkcja powstała na skutek podrażnienia obejmuje zwykle rękę dominującą, co bywa niekiedy utrapieniem dla pacjenta. Mając ów zespół, nie jest on w stanie wykonywać wielu czynności.


Pinoterapia - Częstochowa

Pinoterapia Częstochowa

Jeśli masz problemy z układem kostnym, mięśniowym oraz nerwowym, albo też zmagasz się ze stanami zapalnymi stawów i dolegliwościami natury mięśniowo-powięziowej, skorzystaj z pinoterapii.

Umów się na konsultację i sprawdź, jak zabieg ten może ci pomóc w odzyskaniu sprawności.


Co ciekawe, z zespołem cieśni nadgarstka zmaga się głównie płeć żeńska. Nie oznacza to, że mężczyźni w ogóle nie mają nic wspólnego z tą dolegliwością. Po prostu kobiety o wiele częściej wykonują zawody, które mogą się przyczynić do powstania tej neuropatii. Ich nadgarstki są też słabsze.

Etiologia zespołu cieśni nadgarstka

Jednoznacznej przyczyny powstawania zespołu cieśni nadgarstka do tej pory nie określono. Wiadomo tylko, że winą za obecność zbioru objawów obarcza się ucisk mechaniczny, co często towarzyszy także innym schorzeniom lub stanom np.:

  • urazom, szczególnie przeciążeniom, złamaniom lub zwichnięciom,
  • zmianom zwyrodnieniowym,
  • schorzeniom o podłożu reumatycznym, zwłaszcza reumatoidalnemu zapaleniu stawów,
  • stanom zapalnym kości,
  • obrzękom nieznanego pochodzenia, także obrzękom towarzyszącym ciąży,
  • schorzeniom związanym z zaburzeniami hormonalnymi.

Jednak najczęściej zespół cieśni nadgarstka to rezultat choroby zawodowej lub efekt uboczny nieprzestrzegania zasad ergonomii podczas wykonywania obowiązków.

Jak się objawia ta neuropatia?

Zespół cieśni nadgarstka jest bardzo uporczywą dolegliwością, ponieważ jego objawy zaostrzają się wraz z postępem neuropatii. Na początkowym etapie odczuwasz jedynie niewielkie mrowienie i drętwienie palców, które składasz na karb intensywności bądź długich godzin spędzonych za biurkiem. Tym samym trochę je bagatelizujesz. 

Z czasem dolegliwości bólowe się nasilają i potrafią pojawiać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Wkrótce dochodzisz do etapu ograniczenia ruchomości kończyny i bólu odczuwanego w każdej pozycji. Jest on na tyle dokuczliwy, że wybudza cię ze snu, a w pracy trudno ci nadążyć za wszystkimi. W dodatku nie jesteś w stanie chwytać przedmiotów ani zacisnąć ręki w pięść. To znak, że czas iść do lekarza.

Ergonomia w pracy a zespół cieśni nadgarstka

Ergonomia w miejscu pracy jest kluczowa, jeśli chcesz długo cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Także przy zespole cieśni nadgarstka ma ona niebagatelne znaczenie. Długie godziny z klawiaturą lub myszką komputerową bardzo nadwyrężają nasze ręce, dlatego musisz zadbać o ich prawidłowe ułożenie. Ergonomiczne krzesło i biurko powinny być tak ustawione, aby kiedy piszesz, twoje łokcie zginały się w stawach pod kątem 90 stopni. Dzięki temu ograniczysz wzrost napięcia w nadgarstkach.

Przydatne są też rozmaite gadżety. Podkładki pod myszkę, regulowana klawiatura lub szuflada na nią, która umożliwia oparcie dłoni podczas pisania. To wszystko pomoże ci uniknąć niepotrzebnego podrażnienia nerwów.

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Operacja zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka opiera się głównie na operacji chirurgicznej. Zastosowana farmakoterapia ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych. Pacjent po zabiegu kierowany jest na fizjoterapię, która ma pomóc w odzyskaniu sprawności ręki. Może z niej skorzystać także przed operacją.

Jedną z nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych, która bardzo pomaga osobom z zespołem cieśni, jest pinoterapia. Technika ta jest nieco podobna do akupresury, lecz zamiast igieł, używa się gwoździ. Mogą być to piny bądź katy, w zależności od kształtu i zapotrzebowania. Z ich pomocą uciska się lub opukuje miejsce wymagające leczenia. Zabieg ma rozluźniać i zmniejszać wzmożone napięcie. Jest bezinwazyjny oraz w pełni bezpieczny dla pacjenta. Trwa około godziny.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat nowatorskich metod leczenia i tego, co możesz zrobić, jeśli masz zespół cieśni nadgarstka, zgłoś się do Ochmedu. Chętnie odpowiemy na twoje pytania i udzielimy cennych rad. Niektórych dysfunkcji łatwo możesz uniknąć, o ile będziesz przestrzegał zasad.

Jakie zmiany w stylu życia mogą złagodzić objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to neuropatia, której ciężko uniknąć, zwłaszcza jeśli zmagamy się z innymi schorzeniami pochodzenia neuropatycznego. Aby nie zaostrzać dolegliwości, warto pamiętać o zachowaniu właściwej postawy ciała i dłuższych przerwach przy pracach manualnych.

Ergonomiczne środowisko w miejscu pracy jest wręcz koniecznością. Jeśli twoi pracodawcy o nim zapomnieli, upomnij się. To podstawa twojej produktywności i wydajności, bez zbędnych uszczerbków na zdrowiu. Zachowując zdrowy rozsądek, masz szansę uniknąć ingerencji chirurgicznej i problemów ze zdrowiem w przyszłości.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze wpisy

Skontaktuj się z nami w celu wyznaczenia terminu wizyty!

Zaobserwuj nas!

Scroll to top